Hány rovar él egy tiszta lakásban? A tudósok is csodálkoztak az eredményen

Kész lakóközösség van ott, ahol nem is látsz semmit.

Rovarok a tiszta lakásban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az emberi otthonokban az apró, többnyire szabad szemmel láthatatlan rovaroknak köszönhetően igazi, összetett ökoszisztémák működnek - mondta Michelle Trautwein, a Kaliforniai Tudományos Akadémia rovartudósa egy világ több pontján végzett kutatást követően.

A vizsgálat öt évig tartott, mely idő alatt öt kontinens tisztának tűnő házait vizsgálták meg - így az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Japánban, Peruban és Svédországban is több településen -, hogy kiderítsék, az épületek mely jellegzetességeit kedvelik legjobban az élősködők és a rovarok.

Rovarközösségek a lakásban

A tudósok többek között a rongyokról, a párnákról, a padlóról vagy az egyes bútorok réseiből fiolákba gyűjtött mintákat vizsgálták be, majd minden egyes otthont értékeltek tisztasági fok és rendetlenség szerint, de figyelembe vették a háziállatok és a növények jelenlétét, valamint az ablakok és ajtók számát is.

A tudósokat meglepetésként érte, hogy a számok nagyon hasonlóan alakultak a világ minden táján, függetlenül attól, milyen gyakran takarítottak egy házat, és hány háziállat volt az épületben. Minden házban átlagosan körülbelül száz fajt azonosítottak.

Csak a fajok különböznek

Bár a számok hasonlóan alakultak, a fajok között eltéréseket figyeltek meg a vizsgált helyiség szerint: a nagyobb méretű ízeltlábúak, így a százlábúak és a pókok inkább a földszinti lakásokat és a szőnyeges szobákat választották sok ablakkal és ajtóval - az eredményt azzal magyarázták, hogy a legtöbb ilyen rovar a külső területekről érkezik.

8 rovar, ami most szívesen beköltözik a lakásba: ne hagyd nekik!

Nézegess képeket!

Elolvasom

A nedvesebb pincékben a sötétet kedvelők voltak többségben, így egyes százlábúk, az ászkarákok vagy a barlangi szöcskék. Ők nem átmeneti lakók, és nemcsak áttelelésre rendezkednek be, hanem egy összetett életformával is rendelkeznek a választott környezetben.

De találtak számtalan legyet, molyokat, fatetveket, sarkokban és bútorok alatt összegyűlő rovarokat, hangyákat, ragadozó pókokat, apró faggyúpókokat és futóbogarakat is. Megemlítették továbbá azt is, hogy a csótányok egyes fajai, mint a német csótány, vagyis a svábbogár például szinte kizárólag az ember környezetében él meg, a falakon belül.

A rovarok tehát egy egész komplex lakóközösséget hoznak létre egy épületen belül. Mivel pedig ez a rovarközösség egy tisztán tartott lakásban nem egyenlő a fertőző, túlszaporodó telepekkel, a sokféleséget kimondottan egészségesnek nevezték a kutatók: a mikrobiális összetettség az immunrendszer erősítéséhez is hozzájárulhat, melynek rossz működése számos betegség, többek között az allergiák alapját jelenti.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ezt is szeretjük