Így okozhat halált bármelyik páraelszívó: a legtöbben nem is használhatnák!

Ha ilyen kazánod van, jobb, ha nem használod.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az otthon tartózkodás önmagában is számos veszélyt rejthet magában, amelyek közül az egyik legkockázatosabb a mérgező szén-monoxid jelenléte, amelyről, mint a fűtésszezon egyik legnagyobb veszélyéről, több alkalommal is írtunk már.

Ám a szén-monoxid nemcsak ekkor, de egész évben kockázatot jelent, mérgezést, súlyosabb esetben pedig halált okozva - évente átlagosan négyszáz esetben riasztják a katasztrófavédelem tűzoltóegységeit szén-monoxid-mérgezéssel összefüggő esethez.

Okok a mérgezések hátterében

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője, Mukics Dániel tűzoltó őrnagy elmondása alapján a szén-monoxid veszélyes mennyiségű feldúsulása a lakásban a berendezések karbantartásának, tisztításának, illetve a kéményseprés hiányára, a nyílt lánggal égő berendezés nem megfelelő műszaki kialakítására, illetve arra vezethető vissza, ha a nyílt lánggal égő berendezés levegő-utánpótlása nem biztosított. Ennek több oka is lehet, de emiatt emlegetik például a szakemberek, hogy akár egy páraelszívó is halált okozhat.

A fürdőszoba kritikus hely

A mérgezéses esetek körülbelül egynegyede a fürdőszobában következik be, hiszen e helyiségek alapterülete és légtere jellemzően kicsi. A vízmelegítő vagy a kazán működése során elhasználja a helyiség levegőjét, ezért nagyon fontos a fürdőszoba megfelelő szellőzéséről gondoskodni.

Ha letakarod a szellőzőt, máris életveszélyes állapotot teremtettél, de a fürdőszobai gázüzemű készülék működésére jelentősen kihat az is, ha a használatával egy időben a konyhában vagy a mellékhelyiségben elszívó működik. Ebben az esetben ugyanis nem jut megfelelő mennyiségű levegő a fürdőszobai gázkészülékhez, visszaáramlik az égéstermék, és fennáll a veszélye a szén-monoxid-szint megemelkedésének.

Szén-monoxid-mérgezés: képeken az okok és a tünetek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Nemcsak a páraelszívó veszélyes

Tehát a konyhai páraelszívók és a mellékhelyiségek szagelszívói, valamint a különböző tüzelőanyaggal üzemeltetett kéményes, nyílt égésterű tüzelőberendezések lakáson belüli együttes üzemeltetése szerepet játszhat a csendes gyilkos keletkezésében, csakúgy, mint a központi porszívó, a szárítós mosógép, a mobil klíma utóbbiakkal egyidejű működése.

Ne használd, amíg nyílt égésterű a kazán!

Egy lakásban ezen épületgépészeti berendezéseket összességében kell kezelni, beszerzésük, felújításuk, az épület szellőzésére kiható átépítés során minden esetben konzultálni kell szakemberekkel.

Új tüzelőberendezések kiválasztása során célszerű a külső levegőt közvetlenül használó, a helyiségek légterétől függetlenül üzemeltethető, zárt égésterű berendezéseket előtérbe helyezni, nyílt égésterű kazán esetében jobb, ha egyáltalán nem üzemelteted a páraelszívót.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt is szeretjük