Panellakás felújítása olcsón: néhány költségből sokat le lehet faragni

A panellakás felújítása költséges, de néhány ponton százezreket lehet spórolni.

Panellakás felújítása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Akár kiadásra, akár saját használatra szánja az ember, a panellakás idővel amortizálódik, a felújítás költségei pedig egy összegben nagyon magasak lehetnek, ezért a legjobb már a probléma felmerülésekor kijavítani azt, amit lehet.

A kopott bútorok, a nedvesedő, penészesedő fal, a potyogó vakolat, de az állandóan huzatos, hideg környezet is többnyire a lakás adottságai miatt alakul ki, így hosszútávon, hiába drágább, érdemesebb az alapproblémát orvosolni.

Nyílászárók: csere vagy szigetelés

Talán az egyik legkritikusabb pont, amire sokan gyűjtögetnek ma, a nyílászárók teljes cseréje. Rossz tájolás vagy fűtésrendszer mellett egy régi faablak szeles, hideg időben nem tartja a lakásban a meleget, a nedvességet pedig magába szívja, ezért egyre többen váltanának műanyag nyílászárókra. Egyetlen 90-szer 150-es ablak cseréje ugyanakkor 40 ezer forinttól kezdődik, a határ pedig a csillagos ég.

Amennyiben ezt egyelőre nem engedheti meg magának valaki, ennél sokkal kedvezőbb árú lehetőség a régi ablak szigetelése például nútmarással, aminek lényege, hogy az anyagba mélyedést hoznak létre felsőmaróval, és ebbe egy speciális szigetelőanyag kerül, méterenként 400-700 forint körüli összegért.

Alternatív, időleges megoldásnak számít az öntapadó ablakszigetelő gumi, ami bármelyik barkácsboltban kapható többfajta kiszerelésben, méterenként akár 100-200 forintért is. A hőszigetelő ablakfólia szintén jó ötlet lehet, egy ablak néhány ezer forintból hatékonyabbá tehető vele. Mindkettő felhelyezhető szakember segítsége nélkül.

Új fűtésrendszer helyett

Egy új fűtéstípus bevezetése a legdrágább tételek közé tartozik, ezért korszerűsítési pályázat vagy más, komolyabb összegű saját forrás nélkül kevesen vágnak bele. Ha ez nem adott, az energiahatékonyságra részben megoldást jelenthet a nyílászárók hőszigetelése, emellett néhány plusz fűtőelem beszerzésén is érdemes lehet elgondolkodni.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Egyre népszerűbbek az infrapanelek, melyek könnyen kiépíthetők, energia- és helytakarékosak, valamint nagyobb belmagasságnál is sokat javítanak a hőérzeten. Az infrafűtés előnyeként említik, hogy a hagyományos fűtőberendezésekkel szemben nem a levegőt, hanem a falakat és a tárgyakat fűti fel, így a falak nyirkosodását is segít elkerülni. 

Ezeket az elemeket egy hűvös, rossz tájolású lakásban akár kiegészítő fűtésként is lehet alkalmazni. Egy 10-15 négyzetméteres szobában például önálló fűtésként akár két-három panel is szükséges lehet, kiegészítésként viszont akár egy 400 wattos panel is elég lehet. Ennek ára 30-40 ezer forint körül mozog. Az elektromos bekötéshez szakember segítsége kell.

Figyeld a pályázatokat!

A lakásfelújításokra állandóan írnak ki pályázatokat, ami óriási segítséget jelenthet a munkák kivitelezésénél. Bár a csok már nem igényelhető felújításra, június 17-éig lehet nevezni az OTP társasházi pályázatára, melynek keretében a házak összefogásban akár 1,8 millió forintot is nyerhetnek, akár az energiahatékonyság növelésére is. Nyáron pedig elindul az Otthon Melege Program, melynek keretében a nyílászárók vagy a fűtésrendszer korszerűsítéséhez is kapsz segítséget.

Hosszú távú terveknél szintén jó alternatíva, hogy lakástakarékot nyitsz, mellyel minden hónapban egy kicsit félretehetsz, majd a szerződésben szabott időszak, általában négy-öt év lejárta után némi kamat mellett több százezer forintnyi állami támogatást igényelhetsz. Az egyes lakástakarékok feltételeit korábbi cikkünkben mi is összehasonlítottuk.

Gyönyörű dekortippek albérletbe: csináld meg, ha nagyobb átalakítást nem engednek

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük