A dús, harsányzöld növények titka
Csodatápoldatok ide, különleges földkeverékek oda, nagyanyáink növényeinél és kertjénél aligha találni szebbet. Hogy mi a titkuk?
Hogyan ápolja a nagyi a növényeket?
Hiába a kereskedők újabb és újabb tanácsai, a kertészek modern csodaszerei, a nagymamák muskátlija, fikusza és szobafenyője valahogy ezek ellenére is lekörözi az unokák növényeit. De vajon mi a titkuk?
Öntözési praktikák
Ha gyönyörű, egészséges növényekkel szeretnéd körülvenni magad, nem kell feltétlenül a kertészetbe rohannod tápoldatért vagy más csodaszerért.
Kérdezd csak meg a nagymamádat, bizonyára az ő virágai sem ezektől olyan szépek, hanem attól, hogy a megfelelő öntözésre is figyel!
Te hogyan csináld?
- Figyelj arra, hogy mindig szobahőmérsékletű vízzel öntözd a növényeket, hiszen a túlságosan hideg víz árthat nekik!
- Érdemes az öntözővizet egy napig állni hagyni, hogy az esetleges klór kipárologhasson belőle, és így a leveleken ne keletkezzenek barnás foltok.
- Ha tojást főzöl, akkor a főzőlevet ne öntsd ki, a növények öntözésére ugyanis kiválóan alkalmas! A főzés közben ugyanis számos ásványi anyag válik ki a tojás héjából, amelyek táplálják a növényeket.
- Az öntözésre hasonlóan alkalmas az állott, szénsavmentes ásványvíz is. Gondolj erre, mielőtt kiöntenéd a mosogatóba!
- Ha van lehetőséged arra, hogy összegyűjtsd az esővizet vagy a hólét, akkor ezzel öntözd a virágokat! Hidd el, meghálálják!
- Télen, amikor a levegő a fűtés miatt az átlagosnál szárazabb, mindenképpen gondoskodj a megfelelő páratartalomról, főként akkor, ha több növényed is van a szobában. Hasznos lehet, ha vízzel kétnaponta alaposan lepermetezed őket!
Védd meg őket!
Ahhoz, hogy a növényeid lakásod díszei lehessenek, fontos, hogy megfelelő védelmükről is gondoskodj!
- A levéltetvek és a pókok előszeretettel telepednek meg a szobanövényeken. Hogy elűzd őket, a növénykéket állítsd a kádba és fürdesd le enyhe szappanos vízzel. A fekete levéltetvek legnagyobb ellensége a szalmiákszesz: két evőkanálnyit oldj fel egy liter vízben, és ezzel a keverékkel locsold meg a virágok földjét. Néhány nap múlva ismételd meg az öntözést, ha a tetvek még addigra sem tűnnének el. A zöld tetveket mosogatószerrel űzheted el a virágról, mégpedig úgy, ha két evőkanálnyit feloldasz négy liter vízben, és a keverékkel átmosod a problémás leveleket. Utána alapos lemosás szükséges, a leveleken ne maradjon mosogatószer-maradvány!
- A kártevők és férgek ellen fokhagymával tudod a legeredményesebben felvenni a harcot. Néhány gerezdet dugj a virágföldbe, és a kártevők fejvesztve menekülnek majd!
Hogy a vágott virág tovább maradjon friss
- A virágok szárát mindig vágd ferdén vissza, mielőtt vázába tennéd őket. Ha ezt minden nap megismételed, és a vizüket is rendszeresen cseréled, akkor a csokor nem hervad el idő előtt.
- Mindig ügyelj arra, hogy kiszedegesd az elhervadt leveleket a vízből. A víz felszínén úszkáló rothadó levelek ugyanis bomlasztják a vizet, ami a virágok hervadásához vezethet.
- Ha éjszakára hűvös helyre teszed a virágokat, akkor akár meg is duplázódhat az élettartamuk.
- Egyes virágfajták körültekintő ápolás ellenére is gyorsabban elhervadnak. Hogy megnöveld az élettartamukat, használd a hajlakkod! 25-30 cm távolságból fújj egy keveset alulról a szirmokra, ez megtartja a hervadó darabokat.
- Ha szereted a nárciszt, ügyelj arra, hogy ne vegyítsd más virágokkal. A nárcisz szára ugyanis olyan anyagokat tartalmaz, amelyeket más virágot nehezen viselnek.
Az egészséges kert titka
Tudtad, hogy bizonyos fűszernövények képesek megvédeni a zöldségeket a kártevőktől? Ha egy konyhakert boldog tulajdonosa lennél, akkor érdemes tudnod, mit mivel párosíts, hogy a kerted gyümölcsét vagy zöldségét te élvezhesd, és ne a kártevők!
- Mivel a rovarok ki nem állhatják a fűszernövényeket, érdemes belőlük a zöldségek és a gyümölcsök közé ültetned néhányat. Ültess a paradicsom mellé bazsalikomot, és meglátod, egyetlen egy bogár vagy tetű nem teszi be a lábát a területre!
- A krumplibogár legnagyobb ellensége a torma, ezért ha meg szeretnéd óvni a krumplikat, akkor ültess melléjük néhányat!
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Ha levéltetű, akkor koriander és ánizs! Ki nem állhatják!
- A káposztákat a legjobban mentával, kaporral és kakukkfűvel védheted meg. Ültess mindegyikből egy keveset a brokkoli, a kelkáposzta és a karfiol közé.
- A kártevők, legfőképpen a csigák ellen a fokhagyma és a vöröshagyma a leghatásosabb. Mindkettőből ültess a bab, a petrezselyem és a saláta mellé.
- A konyhakert kerítése mentén érdemes a fűszernövényekből pótkerítést ültetni, így ugyanis egyetlen kártevő sem veszi majd a bátorságot, hogy hívatlan vendégként kertedben lófráljon.
OLVASD EL EZT IS!
- gondozás
- szobanövény
14 alig ismert praktika a dús, egészséges, csodaszép növényekért
- fény
- gondozás
A 10 legerősebb légtisztító szobanövény
- betegség
- fény