Nagy albérletkörkép

A budapesti lakások bérleti díja igen széles skálán mozog, ráadásul a tulajdonosok által megállapított árak nem mindig reálisak. Feltérképeztük a piacot.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha most keresel albérletet a fővárosban, igyekezned kell, hiszen a Budapesten tanuló, de vidékről érkező egyetemisták már augusztusban lecsaptak a legjobb helyekre.

Ez természetesen nem jelenti azt, hogy nincs esélyed megtalálni a számodra legmegfelelőbbet, de tudnod kell, hogy a tulajdonosok ebben az időszakban a reálisnál akár többet is hajlamosak elkérni a lakásokért.

De mennyi is a reális bérleti díj? Hol és milyen ingatlanok várják leendő lakójukat?

Egy négyzetméter egy ezres?

Abban minden megkérdezett ingatlanszakember egyetért, hogy nagyon nehéz egységesen meghatározni a budapesti albérletek árait. A legegyszerűbb, ha az ezer forint per négyzetméteres szabályt veszed alapul. Ez annyit tesz, hogy például egy átlagos kinézetű, a kor követelményeinek megfelelő, 50 négyzetméteres lakást nagyjából ötvenszer ezer forintért - plusz rezsiért - vehetsz ki.

Az árat természetesen számos tényező befolyásolhatja mind pozitív, mind negatív irányba. Rengeteget számít - és könnyen forintosítható -, hogy hol helyezkedik el az adott ingatlan, de a jutányosnak tetsző árat felfelé srófolja, ha egy új építésű, egyedi fűtésű, társasházi lakást néztél ki magadnak, ami ráadásul frekventált, jó közlekedésű helyen található. Ha ezek együttesen jellemzik az ingatlant, akkor az ezer forint dupláját - sőt tripláját - is elkérheti a főbérlő négyzetméterenként.

Ha nem szeretnél vagyonokat költeni a lakhatásodra, akkor mindenképpen javasolt kompromisszumokat kötnöd. Amennyiben megfelelő szempontok szerint válogatsz - és nem akarsz mindenáron az Andrássy úton lakást bérelni -, komoly összegeket takaríthatsz meg.

15 látványos, trendi tapéta

Nézegess képeket!

Elolvasom

A belváros még mindig drága

Az egyik szakember szerint a fiatalabb korosztály általában a szórakozóhelyek közelsége miatt választja a belvárost. Tény, hogy azokban a kerületekben, ahol meglehetősen magas az egy négyzetméterre jutó vendéglátóegységek száma, az árak is megemelkednek. Az ötödik és a hatodik kerületben szélsőséges esetben kétszer annyit is elkérhetnek egy ugyanolyan adottságokkal rendelkező ingatlanért, mint például a kilencedik kerületben. Pedig a külső - de nem teljesen kieső - kerületekben is nagyon szép társasházi lakásokat találhatsz, ha pedig vállalod a metrózással járó minimális kényelmetlenséget, nem csak olcsóbbat, de nagyobbat is bérelhetsz.

Ugyanez vonatkozik a harmadik kerületre is. Az egyik albérleteket közvetítő portálon már 60 ezer forintért is találtunk 55 négyzetméteres, háromszobás, felújított, gépesített, panorámás lakást Óbudán, míg ugyanez a konstrukció Terézvárosban 139 ezer forintot kóstál.

Budai otthonok, belvárosi garzonok - egyedül nem éri meg

A budai kerületek továbbra is tartják magukat, hasonlóan a belvárosi garzonokhoz, melyek drágák, és meglehetősen kevés van belőlük. Ha egyedül költözöl, számolnod kell azzal, hogy például egy Dob utcai, belvárosi, 25-30 négyzetméteres lakásért akár 40 ezer forintot is elkérhet a tulajdonos, de találtunk olyan angyalföldi, 18 négyzetméteres minigarzont is, melyért szintén ennyit kértek. A hatodik kerületben 70 ezer forintért hirdettek egy 34 négyzetméteres, felújított garzont, de ugyanennyi pénzért találtunk a hetedik kerületben egy 71 négyzetméteres ingatlant is.

Az egyetemek környékét kerüld!

Ha a közelmúltban döntötted el, hogy albérlet után nézel, akkor a legjobb dolog, amit tehetsz, hogy sietsz. Ilyenkor ugyanis egyetemisták és főiskolások árasztják el a piacot, és többnyire az iskolájukhoz közeli albérletre vágynak. Ezért - a szakember tanácsa szerint - érdemes képzeletben 500 méter sugarú kört rajzolni az intézmények köré, és ezeket a helyeket messziről elkerülni ebben az időszakban.

Ilyenkor ugyanis jelentős különbség lehet egy műegyetemhez közel eső lakás és egy attól távolabb elhelyezkedő ingatlan bérleti díja között.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ősz elején egyébként is felpezsdül az albérletpiac, így, ha egy jutányosnak tűnő lehetőséggel találkozol, nem javasolt hosszasan hezitálnod, mert könnyen lecsaphatják a kezedről a kiszemelt lakást.

Ezt is szeretjük