Készíts tisztítószert 50 forintból: így mosogatott a nagymamád is

Ha leváltanád a bolti szert, ezeket az alapanyagokat érdemes használnod a mosogatáshoz.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár nem volt egyszerű, az asszonyok és lányok az előtt is mosogattak, hogy megjelentek volna az ezt megkönnyítő, modern eszközök, a különféle szivacsok és multifunkcionális mosogatószerek.

Dédanyáink, nagyanyáink közül sokan még a kútról hordták a vizet, elővették a hokedlit és a mosogatóedényt vagy -vödröt, majd, miután leitatták a zsíros szennyeződéseket, a felmelegített vízben gondosan elöblögették az edényeket. Szerencsére létezett néhány hatékony házi szer, amely segítségükre volt mindebben, és az sem véletlen, hogy napjainkban is egyre többen használják ezeket újra.

Kényelmes kontra hagyományos mosogatás

A főként regényeiről és tanatológiai műveiről - nem utolsósorban pedig Mészöly Miklós feleségeként - ismert Polcz Alaine híres volt példás háztartásáról is, mellyel kapcsolatban könyvet is írt Főzzünk örömmel! címen.

Bár ebben kifejti, hogy nem szeret mosogatni, arról is beszámol, miként tették ezt egykor a nők: homokos földdel vagy hamuval sikálták le a kormot az edényekről, szivacs helyett rongydarabot használtak, a mosogatószer funkcióját pedig többek között a mosószóda, illetve a mosószappan töltötte be.

Véleménye szerint a kényelmes mosogatás nemcsak drága, de egészségtelen is, a mosogatószerek nem túl környezetbarátok, a szivacsok pedig kiváló táptalajt jelentenek a baktériumoknak.

Házi szerek mosogatáshoz

Ha egyetértesz a fentiekkel, és természetes, hagyományos megoldásokat keresel, a legegyszerűbb alternatívát a mosószóda, illetve a mosószappan alkalmazása jelenti. A mosószódát Nyíri Zsuzsanna is ajánlja rendkívül népszerűvé vált, Háztartásunk kémiája című könyvében, azonban azt kiemeli, hogy a hagyományos házi szerek alkalmazása, bár környezetkímélő, nem jelenti azt, hogy akár fürödni is érdemes lenne az ezekkel dúsított vízben, így minden esetben ajánlja a gumikesztyű alkalmazását.

A leghatékonyabb mosógéptisztító folyadék receptje

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ő öt liter meleg vízhez két evőkanál mosószódát javasol, ebben kell lemosni az edényeket, utána azonban az általános jó tanács szerint érdemes - néhány evőkanál - ecettel kiegészített vízzel, majd tiszta vízzel is leöblíteni az evőeszközöket, tányérokat. A mosószappant is lehet hasonlóképp alkalmazni, például ugyanennyi vízbe belereszelhetsz belőle 2 dkg mennyiséget.

A mosószappanból mindemellett folyékony mosogatószert is készíthetsz, ha 1,5-2 dkg szappanreszeléket feloldasz fél liter forró vízben. Ha hosszabb ideig használnád, az állagát javíthatod, ha egy teáskanál növényi glicerint adsz hozzá, emellett néhány csepp illóolajat is használhatsz, a teafaolaj például híres baktériumölő hatásáról. Az ecetes öblítés a keverék használata után is fontos, a készítmény hatékonyságát pedig többek között egy evőkanál szódabikarbónával is növelheted.

Még több természetes szer:

Kinek a dolga a házimunka?

Vannak, akik még ma is azt gondolják, hogy a nő feladata minden, ami házimunka. Nézd meg a videót!

Amellett, hogy kímélik a környezetet, nem utolsó szempont, hogy az említett házi szerek alkalmazása a pénztárcának is barátja, a mosószódából fél kilogramm 250 forint körül mozog, mosószappanból pedig körülbelül ennyibe kerül a 20 dkg-os kiszerelés, így még a hosszabb ideig alkalmazható folyékony mosogatószer egy adagjának ára is bőven száz forint alatt marad.

Neked van bevált praktikád ezen a területen?

Ezt is szeretjük