A penészgombák szaporodásának a meleg, nedves levegő tesz a legjobbat, így télen a párologtatás, a beltéri teregetés és a folyamatos fűtés miatt minden feltétel adott a spórák terjedéséhez.
A penész nem csak esztétikai gondokat okoz a lakásban, az egészségre is káros lehet. Például számtalan légúti megbetegedést idézhet elő, és súlyosbíthatja az asztmás rohamokat is. Extrém esetben és legyengült immunrendszer mellett akár komolyabb tüdőbetegséget is kiválthat.
Házi praktikák penész ellen
Természetesen léteznek boltban kapható penészlemosók és penészirtók, azonban számtalan jól bevált házi praktikát is össze lehet szedni, amely gondoskodik róla, hogy a ronda, szürke foltok eltűnjenek, és soha többé ne is térjenek vissza. A penészesedés megszüntetésére és megelőzésére vonatkozó leghatékonyabb otthoni módszereket gyűjtöttük egy csokorba.

A fehérítő jól használható penész ellen. Egy csészényi kell belőle egy liter vízhez, és ezzel kell átmosni vagy szórófejes üveggel lespriccelni a fertőzött területet.

Az ecet jó gombaölő, így szintén sikerrel használható penész ellen, azonban ilyen esetben minél erősebb koncentrációhoz kell nyúlni, és az sem baj, ha nem hígítod semmivel.

A penészes szövetek esetében jól működik a bóraxpor. Ezt fele-fele arányban kell keverni vízzel, majd szivaccsal bele kell dolgozni a lakástextilekbe, szőnyegekbe.
Fotó: Janine Lamontagne / Getty Images Hungary

Hasonlóan alkalmazható, olcsó megoldás a sütőpor is. A nedves szivacsot mártsd sütőporba, és ezzel dörgöld át a szövet felszínét. Hagyd megszáradni, majd porszívózd ki.
Fotó: Geo-grafika / Getty Images Hungary

Hogy a penész ne jelenhessen meg újra, az első lépés, ha biztosítod a megfelelő légmozgást. Telente elég egyszerre öt percet szellőztetni, de azt viszonylag gyakran.

A második fontos lépés a párásítás visszafogása, mert a kicsapódó pára az ablak közelében különösen könnyen okoz penészesedést. Erre a célra akár egy párátlanító készülék is beszerezhető.

A veszélyeztetett területek rendszeres takarításával azonnal megszabadulhatsz a penésztől, amint felüti a fejét. Különösen figyelj az ablakok szigetelésére, és telente időnként ellenőrizd a pincét és a padlást is nedvesség után kutatva.
Fotó: LittleBee80 / Getty Images Hungary
A képek forrása: Getty Images