Hogyan lesz a tökből szivacs? Ez a fajta a leghasznosabb a háztartásban
Magyarországon is megterem, ráadásul akár az erkélyen vagy a teraszon is nevelheted.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- 16 éves lett Deustch Anita és Kinizsi Ottó nagyobbik lánya: Emma gyönyörű tini
- Kvíz! 8 ismert gyerekdal jogásznyelvre lefordítva: mennyit találsz el közülük?
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
Bizonyára hallottál már a luffa szivacs nagyszerű hámlasztó hatásáról, ami megújítja a bőrt, és serkenti a vérkeringést. Úgy is mondhatnánk, luffa szivaccsal fürdeni egészen más élmény, mint amit eddig megszoktál.
De talán mostanáig még eszedbe sem jutott, hogy otthon, a saját kis kertedben vagy a balkonodon is könnyűszerrel termesztheted alapanyagát, a szivacstököt. Innentől pedig már csak egy lépés, hogy neked is saját luffa szivacsod legyen.
Luffa szivacs házilag
A szivacstököt ősszel, még a nagy hidegek beállta előtt, a kocsánnyal együtt kell leszedni, majd szellős helyen, felfüggesztve, türelmesen szárítani. Ha teljesen kiszáradt, a külső héj könnyen eltávolítható, a tök megtartja alakját, és előbukkannak a rostok világosbarna szövedékei.

Feldolgozható termést úgy nyerhetsz, hogy először pár napig áztatod, majd meghámozod, és kiszeded a magokat. Ezután tiszta, bő vízzel addig kell mosni, amíg csak a rosthálózat marad. Utolsó lépésben pedig szárítsd ki a napon.
Az így kapott luffát nemcsak szépségápolásra használhatod, hanem a konyhai, fürdőszobai eszközök tisztítására is. Ha a saját szemeddel is látni szeretnéd a folyamatot, nézd meg a fenti videót.
Gyerekjáték a termesztése
Ha elég kedvet érzel hozzá, megéri szivacstököt ültetni, akár a kerítés mentén vagy az erkélyen. Mivel a növény fagyérzékeny, szabadföldi ültetését mindenképp tavaszra kell időzíteni. A magokat májusban kell elvetni, egy rakásra három-négy darabot, 3-4 centiméter mélyre.
Üvegházban vagy verandán kipróbálhatod a palántanevelést, amit legkésőbb május végén kell kiültetni végleges helyére. Termesztéséhez szükséged lesz támasztékra, erre tökéletes a kerítés vagy a kerti pavilon. A szivacstök igen dekoratív növény, ezért akár térelválasztóként is ültetheted. A laza, tápanyagdús talajt kedveli, virágzáskor és terméséréskor pedig bőségesen kell öntözni.
Locsolócső újrahasznosítása
Szükségtelen minden régi használati tárgytól megszabadulni egy-egy lomtalanítás alkalmával, már csak azért is, mert manapság kifejezetten trendi a megunt eszközök újrahasznosítása a lakásban és akár a kertben is.
Képek: Getty Images Hungary.