Most már biztos: így változik jövőre a lomtalanítás

Nem az utcára kell tenni a lomot ezután.

Lomtalanítás Budapesten
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az európai nagyvárosokhoz hasonló gyűjtőpontok bevezetését tervezik Budapesten, amivel a főváros tisztaságát és rendezettségét kívánják óvni, illetve a lakosság mindennapjait szeretnék megkönnyíteni.

Lomtalanítás Budapesten

A jelenlegi rendszert teljesen átalakító új szabályozás véget akar vetni annak, hogy a lomtalanítás idején az utcára pakolják az emberek a lomjaikat. A fenntartható hulladékgazdálkodás kialakítását megcélzó új szabályok a kontrollált gyűjtőpontos lomtalanítást kívánják bevezetni  írja az Index.

Nemcsak Európa nagyvárosaiban, hanem az ország több városában is működik már az a rendszer, amit a MOHU most a fővárosban is be kíván vezetni. A szolgáltató szerint ez a megoldás tisztább hulladékfrakciókat eredményez, amik így jól újrahasznosíthatók és jobban biztosítja azt is, hogy a lakosság a veszélyes hulladékától könnyebben szabaduljon meg.

lom
Fotó: Daria Nipot / Getty Images Hungary

Az új rendszerben kerületenként fogják elhelyezni a gyűjtőpontokat, ahová a lakosságnak kell elvinnie a lomot. Egy kerületben akár 10 ilyen gyűjtőpont is lesz, melyeket a lakástól 800-1000 méterre fognak elhelyezni, vagy akár ennél is közelebb, és három napig lesznek nyitva.

Megmarad a lakossági házhoz menő szolgáltatás is, rászorultsági alapon a kerületi önkormányzat jelöli majd ki a címeket, ahová a szolgáltatónak térítésmentesen el kell mennie a lomokért. Ezenkívül bárki megrendelheti a házhoz menő szolgáltatást is térítés ellenében, ahogy ez jelenleg is működik.

Amellett, hogy az új rendszerrel a környezettudatos hulladékgazdálkodás elveit könnyebb megvalósítani, a fővárosban nagyobb tisztaságot és szebb városképet biztosít, hiszen nem a házak előtt fog megjelenni a szemét. A lakosság biztonságosan őrzött helyen lévő konténerekbe tudja majd szállítani és leadni a lomokat. A lomok elszállítása folyamatos lesz a lomtalanítás idején. 

A fenntartható hulladékgazdálkodást is meg fogja könnyíteni az új szabályozás, hiszen a tapasztalatok szerint eddig az emberek számos olyan dolgot is az utcára tettek lomtalanításkor, aminek nem lett volna szabad oda kerülnie. A veszélyes hulladékoktól, a háztartási elektronikai hulladéktól, festékektől, építési hulladéktól vagy a ruhaneműtől is a lomtalanításkor szabadultak meg. Ez korábban is problémákat okozott, hiszen megakadályozza a hulladékfajták szakszerű kezelését és újrahasznosítását. Ráadásul az ilyen szemét lomtalanítóba kerül, ami ellentétes az ország hulladékkezelést illető vállalásaival. További problémát jelentett az is, hogy sokszor nem csak a lakosság helyezett el lomokat a lakossági lomtalanítás idején az utcán.

Az eddigi rendszerben működő lomtalanítás jelentős mértékben rontotta a főváros összképét, rongálta a zöldterületeken lévő növényeket és ellehetetlenítette a gyalogos közlekedést is.

A lakosság számára a gyűjtőpontok alternatív megoldást jelentenek majd az egész évben rendelkezésre álló ingyenes hulladékudvari beszállítás mellett. Az új rendszerben az egyéb fa-, fém-, textil-, üveg-, elektronikai és veszélyes hulladéktól is szabályosan szabadulhatnak meg a lakosok.

Szigorúan tilos a szelektívbe dobni ezt a műanyagot – Mégis rengetegen elrontják

Nem minden műanyag való a szelektív kukába – így lehet tájékozódni, melyek igen.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük