Kiderült, melyik a legolcsóbb fűtési módszer
Egy szakértőt kérdeztünk meg
Keresed a legtakarékosabb megoldást? Eláruljuk, melyik az.
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
A fűtési szezon kezdete nem véletlenül jelent sok család számára igen komoly problémát, amellett ugyanis, hogy a hidegben egyébként is komoly összeget jelent a lakás megfelelő hőmérsékletének biztosítása, az energiaárakra folyamatos drágulás jellemző, a rezsicsökkentés ellenére is.
Magyarország emellett igen kiszolgáltatott helyzetben van a gázalapú energiára való berendezkedés miatt, így nem csoda, hogy egyre többen keresnek megoldást arra, hogy a bizonytalan helyzetet átláthatóbbá és kiszámíthatóbbá tegyék. Székelyhidi László épületgépészt és megújuló energia szakértőt kérdeztük, ma mely fűtési módszerekkel lehet leginkább takarékosnak maradni.
A legolcsóbb módszer
Székelyhidi László szerint a legolcsóbb és legtakarékosabb módszernek jelenleg is a fatüzelés számít, a fának ugyanis igen jó a fűtőértéke - legyen szó a hasábfáról vagy a fűrészpor összepréselése által kialakított, egyre népszerűbb fapelletről -, emellett az sem elhanyagolható, hogy ebben az esetben megújuló energiaforrásról beszélhetünk. Ráadásul azt is hiba lenne állítani, hogy a fa égése károsítja a környezetet, élete során ugyanis termelt annyi oxigént, hogy ezt kompenzálja.
Sajnos azonban nemcsak a fogyasztók vették észre, hogy a fatüzelés a gázhoz képest komoly alternatívát jelent, de azok is, akik az alapanyagot biztosítják, így ennek ára is drágul, Székelyhidi László szerint azonban a világpiaci tendencia szerint ez ugyanúgy igaz más energiaforrásokra is.
A szakértő elmondása alapján a fatüzelés 50%-os megtakarítást is jelenthet a gázalapú fűtéssel szemben, egy ehhez szükséges készülékhez pedig akár már 200 ezer forintért is hozzá lehet jutni. Plusz költséget jelent a hatósági engedély megszerzése, emellett fontos, hogy az épületben legyenek csatlakozási pontok.
Ha nincs lehetőséged nagyobb beruházásra, viszont a rezsiköltséged egyre nagyobb megterhelést jelentenek, kérhetsz lakásfenntartási támogatást. Tudj meg többet!
Fatüzelésű rendszer kialakítása elsősorban családi házakban lehetséges, azonban egy lakásba is be lehet építeni például pelletkandallót, amennyiben rendelkezik a kazánétól független kéménnyel.
Gázfűtés takarékosabban
Székelyhidi László szerint a legköltségesebb hőtermelési formát a villamos energia felhasználása jelenti, aminél még mindig olcsóbb a gáz, főként, ha az ember korszerű, költséghatékony berendezést használ. Ilyen például a kondenzációs technikájú gázkészülék, mely az égéstermékben lévő, rejtett hőt is hasznosítja a füstgázban lévő vízgőz lecsapatásával. Egy ilyen készülékkel az éves gázszámla fogyasztástól függően 100-200 ezer forintra redukálható, a 10-20%-os számlacsökkenés pedig rögtön láthatóvá válik.
Így spórolj a fűtésen!
Ha berendezést nem is váltanál, néhány hatékony ötletet bevethetsz a számlák összegének csökkentéséért. Nézd meg a videót!
Őrláng nélküli készülékkel már önmagában is meg lehet spórolni egy havi gázszámlát, emellett hatékonyan csökkenthető a rezsi megfelelő szabályozástechnikával is, mely nemcsak a szobatermosztátot, de a külső hőmérsékletes szabályozót is magában foglalhatja.
Az intelligens szabályozás azért fontos, mert nem túl célszerű újra és újra lehűteni a lakást, a felmelegítés ugyanis rengeteg energiát pazarol, mivel nemcsak a levegőt kell ilyenkor újra felfűteni, de a bútorokat és a falakat is. Érdemes inkább 1-3 Celsius-fokos hőmérséklet-különbségen belül mozogni - ezt segíthetik a szabályozó berendezések -, ez nemcsak a pénztárca, de az emberi szervezet számára is kedvezőbb.
Székelyhidi László szerint egy ilyen rendszer kiépítése 500 ezer és 1 millió forint közötti összegből valósítható meg, azonban a megtérülés már három-öt év alatt realizálható lehet.
OLVASD EL EZT IS!