A lakberendezés 4 legnagyobb baklövése

Egy lakást nem nagy kunszt berendezni. Ha nem akarsz ízléstelen otthonban lakni, nem árt néhány dologra ügyelned!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A lakberendezési áruházak kínálata ma már akkora, hogy mindenki könnyedén megtalálhatja az ízlésének leginkább megfelelő bútorokat és kiegészítőket.

A hatalmas kínálatban azonban elveszni sem nehéz, aki pedig nincs otthon a lakberendezésben, az könnyen eklektikussá varázsolhatja a lakását anélkül, hogy akarná. Aztán pedig csak csodálkozik, hogy az elvileg tágas helyiségek miért hatnak apró és sötét lyukakként, és miért olyan nyomasztó a lakás hangulata.

A következőkben eláruljuk, mi az, amit semmiképpen ne kövess el a lakásod berendezése során!

Túl sok és túl erős színek

Aki kedveli a színeket, valószínűleg maga is színes egyéniség. Ahogy az élet egyes területein, úgy a színek terén is mértékletességre kell törekedni, főként akkor, ha az otthonodról van szó. Az egymástól eltérő, túl sok és túl intenzív szín vibráló, idegesítő hatást kelt, amely mellett az ember képtelen jól érezni magát, pihenni és kikapcsolódni.
A színek alapvetően befolyásolják a lakás hangulatát, éppen ezért ügyelj arra, hogy olyanokat használj, amelyekkel harmóniát teremthetsz az egyes helyiségekben. Érdemes egyetlen színnek más és más árnyalatát használnod: kisebb alapterületű lakásokban lehetőleg a világosabbakat, hogy tágíthasd velük a teret. A nagyobbakban a sötétebb árnyalatok is szóba jöhetnek, de mint mondtuk: csak mértékkel!

Óvatosan a színekkel!
A különböző árnyalatok különböző hatással vannak a hangulatra. Kattints ide, és ismerd meg az egyes színek hatásait!

Rosszul elhelyezett helyiségek

Mielőtt végleg berendeznéd a lakásod, érdemes alaposan végiggondolnod, hogy az egyes helyiségeknek milyen funkciót érdemes szánnod.

Ne ragaszkodj az eredeti felosztáshoz: nem törvényszerű, hogy a lakásban ott legyen a konyha, ahol az előző tulajdonos kitalálta, vagy hogy a nappali legyen az első helyiség, ahová a bejárati ajtó nyílik.
Még beköltözés előtt kérd ki szakember véleményét a lakás gépészeti jellemzőire vonatkozóan, és tudakold meg tőle, hogy a korábban hálószobaként funkcionáló helyiség például alkalmas-e konyhának. A lehetőségek ismeretében tervezd meg a lakásod végleges képét: ha az időd nagy részét a konyhában töltöd, akkor tágasabb helyiséget válassz számára, de csak annyira, hogy ne vessz el benne! A gyerekszoba és a háló ablakai lehetőleg ne az utcára nézzenek, hiszen pihenni leginkább csendben és nyugodt körülmények között lehet.

Emléktárgyaktól és csecsebecséktől roskadozó polcok

Könnyű beleszeretni egy-egy színes gyertyatartóba, fából készült képkeretbe, műanyag design vagy antik hatású porcelánvázába. Megfelelő helyet találni számukra a lakásban azonban annál nehezebb. A különböző apró emléktárgyak és dekorációk egyenként biztosan jól mutatnak, egymás mellé helyezve őket azonban zavaros vagy éppen giccses hatást keltenek.
Mielőtt tehát teleraknád a polcokat a kedvenc tárgyaiddal, jól gondold végig: harmonikus és stílusos otthonra vágysz, vagy olyanra, amely jobban hasonlít egy kínai piacra? Ha nem válogatsz a stílusok között, könnyen az utóbbi hangulatát idézheted meg a lakásban, amelyben hosszútávon te sem érzed majd jól magad. A zsibvásár helyett rendszerezd az apróságokat: a fémből készült vagy fém hatású darabokat egy helyen tartsd, az üveg, kerámia és porcelán tárgyaknak pedig keress más helyet a lakásban, és tegyél ugyanígy a fából készültekkel is. Ha megfelelően rendszerezel, az otthonod egészen felszabadul majd.

Apró szőnyegek, eltérő méretű függönyök

Lakberendezési szempontból a lakás egyik legkényesebb pontja a fűtőtest, különösen, ha az ablak alatt kapott helyet. Ilyen esetben ugyanis az ember legszívesebben eltakarná az egészet egy hatalmas függönnyel, ám erre - főként, ha konvektorról van szó - szinte alig van lehetőség anélkül, hogy kockára tennéd a függöny, és ezzel együtt a lakás épségét. Az egyik helyen hosszú, a másik helyen pedig rövid függöny azonban egyáltalán nem mutat jól. Éppen ezért el kell döntened: vagy a fűtőtestet cserélteted olyanra, amelyre biztonsággal rálóghat a függöny, vagy ez utóbbit az összes ablak előtt egységesen rövidre szabod.
A másik sarkalatos kérdés a szőnyeg.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A padlószőnyeg egészségügyi szempontból nem javasolt, a sok apró darabra vágott típusok pedig esztétikailag kifogásolhatóak, hiszen felaprózzák, és zavarossá teszik a teret. A legideálisabb, ha csupán két-három, hangsúlyosabb darabot használsz, amelyekkel a közös helyiségekben az eltérő funkciójú helyeket is kijelölheted - a nappaliban például a dolgozósarkot, amerikai konyha esetében pedig az étkezőt.

Ezt is szeretjük