Kandallót garzonba?!

Kicsik, szépek, ügyesek

Azt hitted, hogy csak a hatalmas családi házak tulajdonosainak privilégiuma a kandalló? Ismerd meg a legkisebb darabokat!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Azért, mert egy aprócska garzon az otthonod, még nem kell lemondanod a kandalló nyújtotta romantikus hangulatról, ráadásul ma már falat sem kell bontanod, ha azt szeretnéd, hogy a konvektor kattogása helyett a ropogó tűz hangja fogadjon, amikor hazaérsz.

Kicsi, praktikus és gazdaságos

Akár a modern kor kandallójának is nevezhetnénk az úgynevezett kandallókályhát, amely kifejezetten alkalmas nagyobb lakások kiegészítő fűtésére, a kisebbekben pedig akár teljes mértékben is átveheti a korábbi fűtőkészülékek szerepét.

Ráadásul nemcsak akkor érdemes beszerezned egyet, ha a kandalló iránti vágyadat szeretnéd csillapítani, hanem akkor is, ha a jelenleginél gazdaságosabban szeretnél otthonod fűtéséről gondoskodni.

Nyitva és csukva

A kandallókályha tulajdonképpen egy olyan nyitott kandalló, amelynek tűzterét ajtókkal zárhatod le. Bár létezik falba építhető változata is, a legpraktikusabb a szabadon álló típus, amelyet nem szükséges beépíteni, elég csupán a füstelvezetéséről gondoskodni a kéménybe történő bekötése által. Így ráadásul költözésnél sem kell elbúcsúznod tőle, hiszen a cső bármikor kiköthető.

A kályha hatásfokának szabályozásával ráadásul a fűtési teljesítményen is változtathatsz, tehát egy készülékkel egyszerre teremthetsz romantikus hangulatot, és melegítheted be otthonodat a lehető legköltségkímélőbben. Hogy hogyan? Egyszerűen csukd be a tűztér ajtajait, ha jobban szeretnéd hasznosítani a fát, és a hatásfokot akarod növelni, és hagyd nyitva, ha a szabadon égő fa lenyűgöző látványát szeretnéd élvezni. Fontos azonban tudnod, hogy ezt csak akkor teheted meg, ha már jól ég a tűz, a befűtés ideje alatt ugyanis az ajtókat érdemesebb zárva tartani, hiszen a gyorsabban melegedő tűztérben a fa is gyorsabban gyullad majd meg.

A kandallókályha mellett szól továbbá, hogy esetében nem kell megvárni, amíg a fa teljesen leég, biztonsággal magára hagyhatod, csupán arra ügyelj, hogy az ajtókat szorosan visszazárd.

Jó, ha tudod!
A kandallókályhák között öntöttvas és üveg ajtókkal rendelkező típusokkal is találkozni. Míg azonban az öntöttvasból készült tűztérajtók erősek, és jól sugározzák a meleget, addig az esztétikusabb, tűzálló üvegből készült ajtókkal ellátott változatoknál a tüzet akkor is láthatod, ha a kályhát becsukod. Hátrányuk azonban, hogy könnyen koszolódnak, és hamarabb deformálódnak, ami az ajtók szorulásához és esetleges repedéséhez is vezethet.

Gazdaságosabban pellettel

A fatüzelésű kandallókályhák mellett az utóbbi években megjelentek a pellettel működő berendezések, melyek jóval gazdaságosabb fűtési módnak számítanak.

De mi is az a pellet? Egy olyan, nagy nyomáson préselt szálas, rostos anyag, amelyet vagy saját anyaga, vagy a belekevert kötőanyag tart össze. Általában néhány centis rudakban árulják - kandallókályhákhoz ez a legideálisabb -, de készítenek belőle 2-5 cm-es darabokat is.
A pellet nagy előnye, hogy rendkívül alacsony nedvességtartalommal rendelkezik, így fűtőértéke messze meghaladja a tűzifáét. Ráadásul környezetbarátabb is, hiszen újrahasznosított alapanyagból - többnyire a fafeldolgozó üzemekben keletkező hulladékból - készül, és károsanyag-kibocsátása is jóval alacsonyabb, mint bármilyen más tüzelőanyagé.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Fontos azonban tudnod, hogy a pellettel működő készülékek még nem tartoznak az olcsónak mondható kandallók közé - áruk 280 és 400 ezer forint között mozog, míg fatüzelésűt már 80 ezer forint körül is kaphatsz -, ám nagyon jó befektetésnek számítanak, hiszen áruk hamar megtérül a pellet olcsósága miatt.

Ezt is szeretjük