A Szilágyi Erzsébet fasoron álló Körszálló, hivatalos nevén Danubius Hotel Budapest kétségkívül a főváros egyik legikonikusabb épülete. Ma is rendhagyó látványt nyújt, építése idején pedig még inkább így volt ez, a szocializmusban kifejezetten futurisztikus lehetett az épület.
Nem csoda, hogy vegyes érzelmeket váltott ki Budapest lakóiból, akik Colosseumnak és félig bevert szögnek is gúnyolták. Az építkezést rendkívüli érdeklődés övezte. A nép a legkülönfélébb vicces találgatásokba bonyolódott az új látványosság kapcsán, felmerült például, hogy a hotel forog, és az is, hogy a körcikk alakú szobákat csak külön ide gyártott, speciális bútorokkal lehet berendezni.
Az ikonikus budapesti Körszálló
A Szrogh György tervei alapján épült Körszálló eredetileg a Florida nevet kapta volna a korábban itt működő vendéglő után. 1967 szilveszterén adták át, a hivatalos átadó előtt Kádár János is felkereste az épületet. Úgy kísérték körbe, mintha a hotel már készen állna a vendégek fogadására.

A Körszálló építésének egyik nem titkolt célja az volt, hogy a hazai ipar csúcsteljesítményeként bemutassa a Nyugatnak, hogy a szocialista országok is létre tudnak hozni modern, már-már felhőkarcolóhoz hasonló épületeket.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor

A Körszálló a '60-as, '70-es években nemcsak menő szálloda volt, hanem népszerű szórakozóhely is, ahol hazai és nemzetközi hírességek egyaránt megfordultak. Estefelé sokan vették az irányt a hotelben található London Bar felé, ahol olykor Hofi Géza és Koós János gondoskodott a jó hangulatról. A képen a hotel hallja látható.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor

Az 1975-ös felvétel is bizonyítja, hogy szó sem volt íves bútorokról. A kor ízlésének megfelelő, mai szemmel retró darabok gondoskodtak a szállóvendégek kényelméről. Az ágyakon a nagyszülők háztartásából is jól ismert tükrös paplan díszeleg.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor

A Körszálló teraszáról remek kilátás nyílt a városra, a 360 fokos panoráma elvarázsolta a látogatókat. A fotó 1975-ben készült.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor

A fogaskerekű végállomásával szemben volt a Körszálló grillterasza. Itt is megadták a módját az étkezésnek, nem hiányzott a visszafogottan elegáns teríték és az udvarias kiszolgálás sem.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor

A hotel kávézójában is kellemes perceket tölthettek az eszpresszójuk és a süteményük mellett a vendégek.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor

Megszállt a 19 szintes, 280 szobás hotelben Roger Moore és Heinrich Böll is.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor

Az étterem nagy népszerűségnek örvendett, gyakran megfordult itt például Szepes Mária. A vendégek híresen bőkezűek voltak, a felszolgálók kifejezetten magas borravalóra számíthattak.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor
(Kiemelt kép: Fortepan/Bauer Sándor.)