Ilyenek voltak a Kádár-korszakban Budapest legendás áruházai: az Úttörőt imádták a gyerekek
Úttörő, Csillag, Lottó, Otthon? Egykor a főváros meghatározó épületei, áruházai voltak.


- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Helyesíráskvíz, amit sokan elrontanak: egyelőre vagy egyenlőre, melyik a jó?
- Friss felvételen a 85 éves Alain Delon: volt felesége társaságában fotózták le
- Magyar is van a világ leghíresebb mémjei között: a rajtuk szereplő emberek így megváltoztak az évek során
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
Napjainkban a plázákat járva nehéz elképzelni, milyen lehetett az az időszak, amikor még korántsem volt ekkora választék és árudömping, és nem működtek félmegállónyi bevásárlóközpontok, ahol egy helyen koncentráltan érhető el a legtöbb szolgáltatás.
Emellett pedig abba is érdekes belegondolni, hogy a múlt században a Rákóczi úton egymást érték az elegáns vagy épp ötletes, a lehetőségekhez mérten csábító kirakatok és a mai szemmel nézve rendkívül bájosnak tűnő neonreklámok, amelyek fényt vittek a pesti éjszakákba, és az 1900-as évek plázáiba, az áruházakba csalogatták a népeket.
Budapest legendás áruházai
Lakberendezési tárgyakért az Otthonba, gyermekruhákért és -játékokért az Úttörőbe, a szerencsejátékon bezsebelt tárgynyereményekért a Lottóba mentek az emberek. A Corvinban étterem is működött, és a Verseny, illetve a Csillag is sokakat vonzott.
A Gertler Viktor rendezésében készült Állami Áruház című, 1953-ban bemutatott propagandisztikus, zenés filmvígjáték egyes jeleneteit az Úttörő Áruházban vették fel, így aki felidézné a legendás épületben zajló életet, tehet egy próbát az interneten két részletben elérhető filmmel. (Az első rész itt, a második pedig itt tekinthető meg.)
(Borító- és ajánlókép: Úttörő Áruház és Otthon Áruház, forrása: Fortepan / Magyar Rendőr, / Erdei Katalin.)