Otthonod 10 legveszélyesebb pontja

Jó, ha tisztában vagy vele, melyek azok a helyek a lakásodban, ahol a megbúvó ellenséget sikeresen nyakon csípheted.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nem te vagy az egyetlen, akit kiráz a hideg a környezetében megbúvó baktériumok, vírusok és egyéb mikroorganizmusok gondolatától. Ez a félelem tovább fokozódhat benned, ha belegondolsz, hogy a rohanó hétköznapok során milyen kevés időd jut a takarításra. A kórokozóktól való rettegésedet azonban csökkentheted, ha tisztában vagy vele, pontosan hol is rejtőzködnek a bacilusok.

Rémisztő mosogatószivacs

Egy mosogatószivacs akár 20 ezer baktériumot is tartalmazhat négyzetcentiméterenként – derült ki egy 2007-es vizsgálatból. Hogy mitől olyan koszos? Valószínűleg sokszor több célra is használod ugyanazt a szivacsot. Ha pedig sokáig nem cseréled ki, a baktériumoknak van idejük osztódni. A szivacs nedves környezete ugyanis ideális táptalajnak minősül. Egy közönséges szivacs nagy valószínűséggel tartalmaz szalmonella-vírust és Campylobactert. Mindkét kórokozó súlyos hasmenést tud okozni. Épp ezért érdemes legalább hetente cserélned a szivacsot, vagy hipóba áztatni 15 percig.

Mosogató – baktériumtenyészet

Akár üres, akár teli, a mosogató kész baktériumtenyészet. Mivel sok ételt itt készítesz elő, és a maradékokból is jut ide valamennyi, a lefolyódban akár 80 ezer baktérium is kimutatható négyzetcentiméterenként. A mosogatóvíz szappantartalma azonban sajnos nem segít a helyzeten. Viszont a hipó és a víz már hatékonyabb pusztítást végez a kórokozók között: tíz perces behatási idő javasolt.

A fürdőkád és a lefolyó

Ahogy a mosogatóban, úgy itt sem jelent védelmet a szappanos víz. A fürdőkád lefolyójában négyzetcentiméterenként 18 ezer kórokozó él – veszélyeztetve ezzel egészségedet. A legjobb, amit ez ellen tehetsz, hogy legalább hetente egyszer valamilyen komolyabb fertőtlenítő szerrel, vagy hipós vízzel átmosod a kádat és a lefolyót.

Piszkos a munka?

Otthon, a dolgozószobádban valószínűleg több baktérium van, mint a munkahelyeden. Sok esetben olyan kórokozók is jelen vannak az otthonokban, amelyek súlyos bőr- és tüdőfertőzéseket hozhatnak létre, ám a munkahelyeken egyáltalán nem mutathatók ki. Dolgozószobád legszennyezettebb helyei: a billentyűzet, az egér, a telefon és az íróasztal. A nagyobb szennyezettség oka talán az lehet, hogy otthonodban gyakrabban fordul elő, hogy az íróasztalodnál eszel, így gyakorlatilag büfét nyitsz a kórokozók számára. A veszélyes helyzet kivédésére a legjobb megoldás, ha hetente egyszer fertőtlenítő takarítást végzel a dolgozószobád ezen részein.

Vécékagyló – a győztes

Nem meglepő: ez a kategória győztese, félmillió kórokozóval négyzetcentiméterenként. Bár érdemes figyelembe venni, hogy a konyhák összességében szennyezettebbek. Egy vágódeszkán ugyanis kétszázszor annyi bélbaktérium tenyészik, mint a vécé ülőkéjén.
Mivel a vécén tenyésző kórokozók képesek biofilmet alkotni, ezt a csúszós réteget leghatékonyabban hipós vízzel tudod eltávolítani.

Szennyezett csapok

A konyha és a fürdőszoba csapjai is baktériumfogók. A konyhai csapokon négyzetcentiméterenként kétezer, a fürdőszobai csapokon átlag ezer kórokozó mutatható ki. Hogy elkerüld a csapokban tobzódó baktériumtenyészetet, takarításkor használj fertőtlenítő, tisztító spray-t. A konyhában naponta, a fürdőszobában pedig legalább hetente szükséges takarítani.

Veszélyes zuhanyzófüggöny

A lerakódott szappanban Sphingomonas és Methylobacterium törzsek élnek. Ezek a kórokozók már hat hónapos használat után kimutathatók. Mind a két baktérium komoly veszélyforrást jelenthet számodra, ha valamilyen immunbetegségben szenvedsz, vagy bármilyen okból kifolyólag az átlagnál hajlamosabb vagy a fertőzésekre. Épp ezért nem szabad elhanyagolnod a zuhanyfüggöny rendszeres – heti – tisztítását, illetve időnkénti cserélését.

Friss és tiszta mosott ruhák?

Mi történik a mosógépben? A ruhák szennyezése. A frissen mosott ruha ugyan tisztának látszik, de ez becsapós. A Hepatitis-A vírusok például könnyedén túlélik a mosást, és a mosógépben beszennyezhetik a többi ruhát is. Tanácsos alkalmanként a főzőprogramot is használni. Még jobb, ha ilyenkor hipót is öntesz a mosógépbe. A hipó ugyanis a kórokozók közel 100%-át elpusztítja. Ezenkívül a hazánkban még nem annyira elterjedt szárítógépeknek is megvan az az áldásos tulajdonságuk, hogy – a forró vizes öblítéshez hasonlóan – baktériumölő tulajdonsággal bírnak.

Por-szívás

A porszívók keféje sok esetben bélbaktériumokkal szennyezett. Ezen a tényen sajnos nem túl sokat lehet segíteni. Időnként nem árt kefét cserélni, illetve a kényesebb helyek porszívózása előtt fertőtlenítőszeres szivaccsal lemosni a porszívó fejét. A szennyezettebb helyek porszívózását pedig hagyd inkább a takarítás végére.

Álom, édes álom…

Az ágyneműben penész és spórák telepedhetnek meg. A matracban és a párnákban pedig poratkák élnek. Bár nem túl kellemes belegondolni, matracodból ezen kívül még számos egyéb dolog is kimutatható – az izzadtságtól kezdve egészen az ondóig. Végül pedig azzal sem árt tisztában lenned, hogy a hálószobák szennyeződése a szénanátha egyik leggyakoribb oka.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ha mindezt szeretnéd elkerülni, használj mosható matracvédőt, illetve nem áteresztő külső huzatot a matracokon és a párnákon. Ezen kívül pedig ajánlott az ágyneműk magas hőfokon történő mosása.

Szeretnél még cikkeket olvasni egészség vagy életmód témában? Kattints az InforMed oldalára!
Ezt is szeretjük