30 ezer forintos bírságot kaphatsz, ha nem figyelsz
Minden, amit tudnod kell a kéményseprésről.
Közeleg a tél, lassan mindenhol megkezdődik a fűtésszezon, így előtérbe kerül a tüzelőrendszerek és a hozzájuk kapcsolódó szerkezetek állapota is. Ennek ellenére sokan kételkednek a kéményseprők munkájának fontosságában, holott ez akár életeket is menthet.
Hazánkban évente 100-150 szén-monoxid által okozott mérgezés történik, amiből 30-40 halállal végződik, pedig a balesetek nagy része a rendszeres ellenőrzéssel és a szükséges javítási munkák elvégzésével elkerülhető lenne.
A kéményseprés mint szolgáltatás
A kéményseprés közszolgáltatás, melynek igénybevétele kötelező, és a tevékenységért helyi rendeletben szabályozott díjat kell fizetni. A szolgáltató a kéményseprés időpontjáról köteles nyolc nappal korábban helyi újságon, hirdetményen, társasházi hirdetőn keresztül értesíteni az érintetteket. Az ingatlan használója köteles a kéményseprőt beengedni az ingatlanba - a második sikertelen bejutási kísérlet után a kéményseprőnek értesítenie kell a tűzvédelmi hatóságot, mely szabálysértési eljárást indíthat, és 5-től 30 ezer forintig terjedő pénzbírságot is kiszabhat.
Szerencsére a korábbi híresztelésekkel ellentétben a közeljövőben nem emelkedik majd jelentősen a kéményseprés pár ezer forintos díja. A 2013 elejével életbe lépő jogszabályi változások említenek egy 14 ezer forintos díjat, ez azonban csak a kivitelezési és engedélyezési tervek felülvizsgálatára vonatkozik. Ez építkezéskor merülhet fel, de nem kötelező, és nem tartozik a közszolgáltatásként végzett kéményvizsgálatokhoz.
A 2013-ban életbe lépő jogszabály elsősorban biztonsági, illetve környezetvédelmi szempontú módosításokat tartalmaz, az ehhez kapcsolódó változások azonban csak egy évvel később fognak életbe lépni.
Mit csinál a kéményseprő?
A kéményseprő vállalkozó vagy bejegyzett cég alkalmazottja lehet, és kötelező formaruhát viselnie. Feladata a kémény ellenőrzése, szükség esetén tisztítása és műszaki felülvizsgálata. A vizsgált kémények körülbelül 30-40%-ánál adódik olyan probléma, amit a kéményseprő nem tud egyből megoldani - az esetek nagyobbik részében a hiba egy-két éven belül igényel javítást. Az ilyen hibákat a következő ellenőrzésig kell kijavíttatni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az esetek kisebb részében azonban már olyan súlyos probléma áll fenn, hogy a kéményseprőnek kötelessége a tulajdonost felszólítani az üzemeltetés szüneteltetésére, és azonnali bejelentést tennie az illetékes hatóságnál. Ha a tulajdonos a felszólítás ellenére tovább üzemelteti a kéményt, akkor tűzvédelmi szabálysértést követ el. A kéményseprő nyilvántartást ír az ellenőrzött kéményekről, amibe bekerül a szükséges javítási kötelezettség is. Amennyiben a következő ellenőrzésig a hiba nem kerül kijavításra, azt a kéményseprő szintén köteles a tűzvédelmi hatóság felé jelezni.
Így spórolhatsz a fűtésen
Ha kíváncsi vagy egy szakértő rezsicsökkentő tippjeire, nézd meg videónkat, és spórolj a fűtésszámlán!
Milyen gyakran kell vizsgálni?
A gáztüzeléshez kapcsolódó kéményeket évente egyszer, a vegyes, szilárd vagy olajtüzelésűeket évi két alkalommal kell ellenőrizni. Kivételt képeznek az üdülőingatlanok kéményei, melyeket elég négyévente ellenőrizni. A tüzelőberendezéseket szintén egy-két évente érdemes átvizsgáltatni. Az ellenőrzés a kémények két típusára terjed ki: a tüzelőberendezéshez csatlakozó kéményre, vagyis az üzemelő kéményre, emellett az úgynevezett tartalék kéményre, mely bontás nélkül bármikor csatlakoztatható a tüzelőberendezésre.
OLVASD EL EZT IS!
- fűtés
- szakember
Csökkentsd tízezrekkel a fűtésszámlát
- veszélyes
- lakás- és pénzügyek
3 ok, ami miatt gázrobbanás lehet a lakásban: amit mindig ellenőrizz!
- villanyszámla
- spórolás