Kevés rosszabb van annál, mint amikor a több hónapos kerti munka gyümölcsét a jogos tulajdonosuk helyett a környék állatai és rovarjai aratják le. Amikor a paradicsomok szomorúan, mazsolaszerűen összeaszalódva csüngnek, sokaknak megfordulhat a fejében különböző permetezőszerek használata.
De még mielőtt mindenféle vegyszerrel kezelnéd a féltve őrzött terményeidet, érdemes lehet kipróbálni a bizonyítottan kártevőriasztó hatású növényeket. A hasznos virágok amellett, hogy védik a veteményest, még színpompás díszként is tetszelegnek a kertben.
Kártevőriasztó növények
Az újdonság ereje nem abban rejlik, hogy léteznek ilyen növények, hanem hogy melyik milyen kártevő ellen válik be. Hiszen nem mindenki kertjében garázdálkodnak ugyanazok a betolakodók, szerencsére a természet erejével mindegyikük ellen létre lehet hozni egy biztonságos pajzsot a veteményes köré.

A bársonyvirág, vagy büdöske, tagetes erecta, pejoratív neve mögött különös illata áll, amit kevés állat és rovar képes elviselni. Többek között hatékonyan elűzi a a nyulakat, a leveleket rágcsáló molytetveket és levéltetveket, a gyökereken élő káposztalegyeket és fonálférgeket, a krumplibogarat, a gyapottok-bagolylepkéket, amik a kukoricacsövekbe petéznek, az uborka, tök és dinnyefélék rákfenéjét, az uborkabogarat és a babbogarakat is.
Fotó: Flowerphotos

A pompás, lilás-kékes virágú ánizsizsóp, vagy ánizs izsópfű, agastache foeniculum, hatékonyan tartja távol a káposztamolyokat, a káposzta-bagolylepkéket és az U betűs aranybagoly lepkéket, amiknek lárvái a káposztákon, kukoricán és különböző gabonaféléken élősködnek.

A tarkavirágú sarkantyúka, tropaeolum majus, elűzi a krumplibogarakat, az uborkabogarakat, a káposztalepkéket és a mezei poloskát is, ami köztudottan előszeretettel szipolyozza ki a paradicsomokat a veteményesben.
Fotó: 49pauly / Getty Images Hungary

A sárga virágú és igen erős illatú baradicskórót, vagy gilisztaűző varádicsot, tanacetum vulgare, messze kerülik az uborkabogarak, a földi bolhák, a káposztalepkék, a krumplibogarak, a mezei poloskák, sőt még az egerek is, így aki a rágcsáló nyomaira bukkant a kertjében, annak érdemes lehet ültetni ilyen növényt.

A jellegzetes illatú, főleg fűszernövényként használt rozmaringtól, salvia rosmarinus, irtóznak a babbogarak, a káposzta-bagolylepkék, a sárgarépalegyek, amiknek lárvái épp a zöldség legfontosabb részén, a gyökerén élősködnek, de rajtuk kívül a veteményes leggyakoribb kártevői, a meztelen és az éti csigák is undorodnak tőle.

Akik vakondproblémákkal küzdenek a kertben, próbáljanak meg nárciszokat, narcissus, ültetni. Mind a fehér, mind a sárga fajtája mérgező, legnagyobb koncentrációban hagymájuk tartalmazza a veszélyes likorin anyagot. A föld alatti emlős éppen ezért messziről kerüli ezt a növényt.

Az orvosi zsályát, salvia officinalis, régóta termesztik egészséget támogató hatásai miatt, és fűszernövényként sem utolsó. De amennyire az emberek szeretik, épp annyira irtóznak tőle a földibolhák, az aranybagoly lepkék, a sárgarépalegyek, a káposztalepkék és a meztelencsigák, így ha pár darabot elültetsz belőle a veteményesbe, madárriasztóként tartja majd távol őket.

A sárga árvacsalán, Lamium galeobdolon, a méltatlanul mellőzött növények közé tartozik, pedig bizonyított egészségtámogató hatása, emellett nem igényel túl sok gondozást sem. Ami még fontosabb, hogy távol tartja a veteményestől a pincebogarakat, amik megbújhatnak a kövek, fadarabok alatt, és megrágcsálhatják a leveleket vagy a friss hajtásokat.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)