Mit szólnál, ha a szomszéd bekamerázná a folyosót? A törvény szerint csak így teheti meg
Be lehet kamerázni a közös helyiségeket, vagy sem? Lehet tenni ellene?

- A farmertrend legmenőbb darabjait nőies és laza stílusban is elsütheted: változatosan variálható fazonok »
- A szezon legdivatosabb frizurái újragondolva: ultranőies fazonok rövidtől a hosszúig »
- 8 kortalan ruhadarab, ami nem hiányozhat a tavaszi ruhatárból: egyszerűek, mégis felpezsdítik a megjelenést »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Melyik magyar város látnivalója Gázi Kászim pasa dzsámija? 8 kérdés az ország neves helyeiről
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Lilu és Ördög Nóra közös műsorvezetése nem működött: a szőke tévés kitálalt, miért
A mai világban rengeteg bűntényről, betörésről, támadásról és rablásról hallani. Nem csoda, hogy az emberek félnek, és sokan tenni akarnak a biztonságuk érdekében.
Egyesek biztonsági kamera felszerelésében látják a megoldást, ám egy ilyen szerkezet telepítése egyáltalán nem egyszerű dolog: felmerül ugyanis a kérdés, hogy ha például társasházról van szó, akkor az egyik lakó dönthet-e úgy önhatalmúlag, hogy a folyosót vagy épp az udvarban parkoló kocsiját bekamerázza. Kérdéses, merre nézhet a kamera, és az is, hogy másik lakónak van-e beleszólása, hogy a megfigyelőegység a közös térbe kerül.
Kamera kihelyezése társasházban
A közös érdekű kamerafelszerelés szabályairól a társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény rendelkezik, melyet érdemes elolvasni és értelmezni.

Ha azonban a kamerát a társasház egy lakója saját döntéséből, saját ingatlana védelmére helyezi ki, akkor meg kell felelnie bizonyos szabályoknak. A legfontosabb szabály az, hogy a kamera csakis az ő saját területére nézzen, látószöge ne terjedjen túl a saját ingatlan határain. Lényeges, hogy a kamera miatt a közterületen tartózkodók, ott elhaladók magánszférája ne sérüljön, ezért a kamera nem fordulhat közterületre vagy más személy tulajdonában, esetleg társasházi közös tulajdonban lévő területre. A látószöget annak célzott beállításával, vagy ha más megoldás nincs, maszkolással lehet leszűkíteni, kizárva a szomszéd lakás bejáratának területét vagy épp a lépcsőházat. Minderről az Európai Adatvédelmi Testület 3/2019-es iránymutatásában lehet tájékozódni.
Az a tulajdonos, aki nehezményezi a másik társasházi lakó kamerájának kihelyezését, akkor emelhet ellene kifogást, ha bizonyítani tudja, hogy a kamera nem kizárólag a kihelyező lakó ingatlanára néz. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság, vagyis NAIH álláspontja szerint a tulajdonostárs ez esetben a közös képviselőhöz fordulhat. Amennyiben az derül ki, hogy igaza van, a kamerát kihelyező lakó kötelezhető a kamera leszerelésére a társasházi törvény alapján, a közös tulajdon használatával kapcsolatban a többi tulajdonostársat megillető jogok megsértése címén.
Ugató kutya a szomszéd lakásban? Cigarettafüst?
Korábbi cikkünkben néhány sarkalatos társasházi problémát vettünk sorra, olvasd el a cikket, ha érdekelnek a megoldások!
(Képek: Getty Images Hungary.)