7 tipp, hogy mindig jó illat legyen a lakásban - Nem a légfrissítőre gondolunk

Ha ezeket betartod, nálad is lehet mindig jó illat a lakásban.

Jó illat a lakásban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Minden otthonnak megvannak a maga jellegzetes alapillatai, amiket az ott élők általában már észre sem vesznek, hiszen számukra ez a megszokott. Legfeljebb akkor tűnik fel újra és újra, ha hosszú idő után hazaérnek, és kintről belépve hirtelen megérzik. Ettől függetlenül sokkal jobb kellemes illatban létezni, ezért érdemes törekedni ennek kialakítására és megtartására.

Arról nem beszélve, hogy vendég számára az uralkodó szagok sokkal feltűnőbbek lehetnek. Ha belépsz valahová, azonnal kialakul az első benyomásod a helyről, amit több tényező is erősen befolyásol. Ezek egyike pont az illat, vagy éppen szag, ami fogad a helyiségbe érve.

Hogyan lehet mindig jó illat a lakásban?

Nem kell óriási erőfeszítéseket tenni ahhoz, hogy egy átlagos lakásban mindig jó érzés legyen beleszimatolni a levegőbe. Nincs szükség légfrissítőre vagy illatosító készülékek folyamatos használatára sem, elég, ha odafigyelsz néhány apróságra.

Alapvető teendők

Sosem lesz jó illatú egy otthon, amíg nincs meg az alapvető tisztaság. A tiszta fürdőszoba, WC és konyha. A fürdőben érdemes naponta, kétnaponta megejteni kisebb szinten tartást, és hetente egy teljes takarítást. A konyhát minden használat után célszerű rendbe tenni, a tűzhelyet tisztára törölni, a munkafelületet fertőtleníteni. Naponta legalább egyszer alaposan szellőztesd át az egész lakást - ez lehet egy rövid, de hatékony levegőcsere is -, de még jobb, ha minden reggel és este megteszed, szükség esetén pedig napközben is.

Tiszta kukák

A jó illat egyik legnagyobb ellensége a szemetes, főleg, ha mindig tele van és nem takarítják rendszeresen. Alakíts ki házirendet: a lakásban lévő kukákban csak olyan hulladékot tartsatok, ami nem büdösödik. A szagos - vagy idővel szagossá váló - szemetet azonnal vidd ki a kinti szeméttárolóba.

Hetente, de legalább kéthetente mosd át fertőtlenítős vízzel a benti kukákat. Hagyd megszáradni, vagy töröld szárazra a használat előtt, mert a pangó víz is lehet rossz szagú! Használj szemeteszsákot, így minimalizálhatod a szennyeződés mértékét.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Tiszta lakástextilek

Nem is gondolnád, mennyit számít az illat szempontjából, ha odafigyelsz a lakástextilek folyamatos tisztán tartására. Rengeteg kellemetlen szagot képes magába szívni a szőnyeg és a függöny, különösen, ami a konyhában kapott helyet. Ugyanez igaz a díszpárnákra, plédekre. A frissen mosott, tisztított textilnemű viszont nagyon jó illattal tölti be a teret.

Legalább minden évszakváltáskor mosd ki a függönyöket, és tisztítsd ki a nagyobb, nem mosható szőnyegeket is. A díszpárnákat, takarókat gyakrabban mosd. Ám a legjobb, ha időről időre ellenőrzöd, hogy milyen állapotban vannak ezek a darabok, és ha szükséges, akár néhány hetente kezelésbe veszed őket.

Le a mosatlan edényekkel!

Ne gyűjtögesd órákig, főleg ne napokig az ételmaradékos edényeket a mosogatóban. Ezekből nagyon kellemetlen bűz áradhat, és minél több idő telik el, annál gyorsabban romolhat a helyzet. Ráadásul sokkal könnyebb dolgod lesz, ha használat után rögtön elmosod azt a néhány poharat és tányért, mintha egyszerre kellene felszámolnod kétnapi termést. Ha mosogatógéped van, érdemes megnézned, hogy van-e rajta rövid vagy féltöltet program, mert ezekkel akár sűrűbben is elindíthatod.

Ügyelj a lefolyók tisztítására!

Komoly szagforrás lehet a lefolyó, amit ezért, és a dugulás elkerülése érdekében is fontos időről időre kitisztítani. Ha nem szeretnél bolti vegyszereket használni, próbálj ki néhány hatékony házi módszert! Ehhez ide kattintva kaphatsz tippeket. Ugyanilyen figyelmet kell szentelni a fürdőszobai összefolyónak is, amit havonta ajánlott tisztítani.

Cipők, kabátok, szennyes

A cipőket hagyd kint a folyosón, előszobában vagy a bejárati ajtó előtt, így ezek sem jelentenek majd gondot az illatok szempontjából. Ha dohányzol, vagy olyan étteremben jártál, ahol ételszag volt, mosd ki vagy tisztíttasd ki a kabátokat, de ha erre nincs lehetőség, az is megoldás lehet, ha kiszellőzteted.

A szennyeskosár tartalma is lehet kellemetlen szagú, főleg, ha cigifüstös ruhákból áll, vagy olyanokból, amik zsíros levegőt szívtak magukba. Egy erősen záró szennyestartó jó szolgálatot tehet, és a gyakori mosás is segít.

Az ablaktisztítás is fontos

Bár ez főként a konyhaablakra igaz, de a lakás többi üvegfelületén is képes megtelepedni a főzés, sütés zsíros gőze, amibe aztán beleragad a szálló por. Rendszeresen mosd le az ablakokat, tükröket is, mert még ezek elhanyagolása is ronthat az otthonodban uralkodó alapillat minőségén.

Ha mégis illatosítóhoz nyúlnál, készítsd el házilag, vegyszermentesen! Olvass tovább!

A légfrissítő zselé elkészítéséhez néhány egyszerű alapanyagra lesz szükség.

Így készíts házilag finom illatú légfrissítő gélt a lakásba: vegyszermentes, mégis hatékony

A légfrissítő zselé elkészítéséhez néhány egyszerű alapanyagra lesz szükség.

Elolvasom

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük