Újabb drasztikus illetékemelések
Felújítasz? Esetleg a konyhát akarod egy kicsit átalakítani? Csak óvatosan: szeptembertől a gatyád is rámehet!
Szeptember elsejétől nemcsak az építési engedélyeztetés kritériumrendszere, az OTÉK új építési jogszabályozása, valamint a befizetendő áfa mértéke változott meg, hanem az építéshatósági illetéké is.
A díjak sok helyütt nemcsak hogy megduplázódtak, hanem számos esetben az alapterület nagyságától tették függővé azokat. Az emelkedés elég jelentős. A következőkben megtudhatod, mikor mennyivel kell többet fizetned.
Drágább lett a telekalakítási engedély
Annak, aki szeptembertől az építésügyi hatóságnál telekalakítási engedélyezésért folyamodik, a korábbi 2 ezer forint helyett telkenként már 5 ezer forintot kell fizetnie. Ha az elvi építési engedélyezési eljárás során a telek a beépítésével kapcsolatos követelmények tekintetében tisztázásra szorul, további 15 ezer forintot kell kifizetni az APEH intézményrendszerébe tagozódott Illetékhivatalnak. Műemléki, kulturális örökségvédelmi, vagy éppen tűzvédelmi követelmények tisztázása esetén, és a vonatkozó jogszabályban meghatározott előírásoktól eltérő telkek esetén ezentúl a korábbi 15 ezer forint helyett most 30 ezer forintot kell fizetni.
Ha a településképi és építészeti probléma bármilyen más - műemléki vagy éppen tájvédelmi - problémával párosul, akkor ennek együttes tisztázására összesen 45 ezer forintot kell majd kifizetni.
Építés és kibővítés esetén magasabb illeték
Ha egy új házat, pontosabban, ha egy új egylakásos lakóépületet szeretnél építeni vagy kibővíteni, akkor szeptembertől már 20 ezer forint illetéket kell fizetned. Egyéb új épületek építése vagy kibővítése esetén lakásonként már további 10 ezer forintot is elkérnek. Egyéb önálló rendeltetési egység - üzlethelyiség, üdülő, de akár lakás is, ha önálló bejárata van - építése vagy bővítése esetén 250 négyzetméter hasznos alapterület alatt 20 ezer forint az illeték, efölött azonban már 100 ezer forintot kell befizetni.
Amennyiben nem új lakóépületet szeretnél építeni vagy kibővíteni, hanem csak a meglévő otthonodat szeretnéd átalakítani, felújítani, vagy csak korszerűsíteni, akkor az építési tevékenységgel érintett hasznos alapterületek után minden megkezdett 100 négyzetméter után kell 10 ezer forintot fizetned. Felület és homlokzat esetében pedig minden megkezdett 200 négyzetméter után kell a 10 ezer forintot kifizetni a területileg illetékes Illetékhivatalnak.
Az antenna után is fizetni kell
Antennák, antennatartó szerkezetek, csatlakozó tárgyak esetében a távközlési építmény legnagyobb lineáris méretét veszi alapul az Illetékhivatal. Itt minden megkezdett méter után 50 ezer forintot kell majd kifizetni. Ugyanekkora összeg fizetendő a hatóságnak, ha az építési engedélyeztetést valamilyen ok miatt - balesetveszély, esztétikai problémák vagy a szomszéd kilátását akadályozó okok miatt - módosítani kellett. Amennyiben az antenna formája és fajtája kevésbé vagy jelentősen eltér az országos szakmai követelményektől, akkor ennek az engedélyeztetése után 20 ezer forintot kell majd fizetni a hatóságnak.
A használatbavételi engedély is illetékköteles
Használatbavételi engedélyezés esetében új egylakásos lakóépület építése és bővítése esetén 20 ezer forintot, egyéb új épület építése és bővítése esetén lakásonként 10 ezer forintot kell fizetni. Egyéb önálló rendeltetési egység építése és bővítése esetén 250 négyzetméter hasznos alapterületig 20 ezer forintot, efölött azonban egységenként már 100 ezer forintot kell befizetni az Illetékhivatalnak.
Ha megváltozik a helyiség rendeltetése: szintén fizethetsz
Rendeltetés-megváltoztatási engedélyezési eljárás esetén - önálló rendeltetési egységenként - 10 ezer forintot kell fizetni. Amennyiben azonban a rendeltetés megváltoztatása építésiengedély-köteles munkával jár együtt, akkor új egylakásos lakóépület esetében ez az összeg 20 ezer forint. Egyéb új épületeknél 10 ezer forintot, egyéb önálló rendeltetési egység funkcióváltásánál 250 négyzetméterig 20 ezer forintot, efölött azonban szintén 100 ezer forintot kell majd fizetni. Országos szakmai követelmények jogszabályban meghatározott előírásaitól eltérő műszaki megoldás rendeltetés-megváltoztatása esetén 20 ezer forintot kell ezentúl leperkálni.
A segítség is illetékköteles
Míg a törvény az olyan építésügyi hatósági eljárások esetén, mint az engedélyek érvényének meghosszabbítása vagy éppen jogutódlás kérése, 10 ezer forint illetéket kér, addig az építésrendészeti hatósági intézkedés vitatott ügyben kért segítségnyújtása esetén további 15 ezer forint illetéket ír elő.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A hatósági eljárásban hozott döntés ellen igénybe vehető fellebbezés esetén 30 ezer forint lett az illeték mértéke. A felügyeleti intézkedések során pedig 50 ezer forintot kell fizetni szeptembertől.
OLVASD EL EZT IS!
- ingatlanpiac
- adásvétel
Most kiderül, mennyit ér a lakásod!
- szerződés
- jogok
3 dolog, amihez a főbérlőnek nincsen joga
- hitel
- megtakarítás