5 hormonhatású anyag a lakásodban, amik titokban mérgezik a szervezeted - Így kerüld el őket!
A hormonháztartásra veszélyes hatással lehetnek bizonyos anyagok, amik szinte minden háztartásban megtalálhatók.
A hormondiszruptorok olyan vegyületek, amelyek negatívan befolyásolhatják a hormonrendszer egészséges működését. Ezek az anyagok a háztartásban is megtalálhatók: tisztítószerekben, kozmetikai termékekben, bizonyos műanyag eszközökben, élelmiszerekben, egyes berendezési tárgyak összetételében, higiéniai termékekben, sőt még az építőanyagokban is.
Negatív hatással vannak a reproduktív funkciókra, felborítják a természetes hormonegyensúlyt, és komolyabb megbetegedésekhez is vezethetnek, melyek szövődményei lehetnek többek között: a meddőség, a rákos elváltozások, az anyagcsere-problémák és bőrelváltozások. Mai napig kutatott terület, hogy pontosan milyen károkat okozhatnak, de az biztos, hogy nem tesznek jót. Ezért nagyon fontos odafigyelni rájuk, és gondosan megválasztani a termékeket, amelyeket az otthonunkba viszünk.
Ezek a legismertebb hormondiszruptorok
Műanyag eszközök - Gyakran látható a műanyag tárgyak alkotóelemei között a biszfenol A (BPA). Ez egy szintetikus adalékanyag, amelyet gyakran használnak a műanyagok előállítása során. Általánosan használatos élelmiszer- és italcsomagolásokban, ahonnan könnyen a szervezetbe juthat. Mindig válassz BPA-mentes műanyagokat, de a legjobb, ha fém- vagy üvegkulacsokat, -poharakat és ételhordókat használsz. Ezek sokkal egészségesebbek, könnyebben tisztíthatók, nem károsak, ráadásul ökológiai szempontból is előnyösebbek. A BPA-t az Európai Unióban hamarosan betiltják az élelmiszer- és italcsomagolásnál, de a többi biszfenolra nem vonatkozik majd a tilalom.
Kozmetikumok -A kozmetikumokban a parabének formájában vannak jelen ezek a hormondiszruptorok, amelyeket tartósítószerként alkalmaznak. Igaz, a természetben is fellelhetők ezek az anyagok, azonban a termékekhez mesterségesen állítják elő őket, és sok káros hatásuk lehet. Vitatott téma, hogy valóban mellrákkeltő hatásuk van, de számos más, a hormonrendszert érintő negatív hatása miatt jobb elkerülni őket. Az arcápoló krémektől, a testápolókon és dezodorokon keresztül, egészen a samponokig tartalmazhat parabént a szépségápolási rutinunk.
A gyerekekre nézve különösen veszélyes lehet, hiszen az ő bőrük még sokkal érzékenyebb, és fejlődő szervezetüknek is árt, ha ilyen vegyszerekkel mérgezik. Fontos tehát, hogy mindig parabénmentes kozmetikumokat válassz, vagy biotermékeket, amelyek természetes összetevőkből állnak.
Tisztítószerek - Ez esetben azokra a kémiai összetevőkre kell figyelni, amelyek felületaktív anyagok, és elsősorban a szennyeződések elleni harcban jelentenek előnyt. Ezek az összetevők - hasonlóan a többihez - egészségromboló hatásúak és környezetszennyezőek. A rengeteg különböző vegyszer használata felesleges, és nincs jó hatással az életminőségre. Sokszor irritáló hatásúak, rákkeltőek, és az élővizekbe kerülve is óriási pusztítást visznek véghez.
A természetes alapanyagú felülettisztítók viszont teljesen ártalmatlanok. Könnyen elérhető alternatíva az ecet általános tisztításhoz, zsíroldásra a szódabikarbóna és fertőtlenítésre a teafaolaj.
Tapadásmentes edények -A tapadásmentes vagy teflonedényeken található hormondiszruptorok leggyakrabban a perfluor-alkil és polifluor-alkil anyagok (PFAS). A teflonbevonatnál használt vegyületek bizonyítottan pajzsmirigyzavart okoznak, de a túl magas hőmérsékleten oldódó vegyületek is károsak a szervezetre.
Nagy divat volt néhány évtizede ezeknek a sütőedényeknek a használata, mivel könnyen tisztíthatóak, és nem tapad le bennük az étel. Azonban az utóbbi években fordult a kocka, és az ugyanezekkel az erényekkel bíró öntöttvas edények jöttek divatba. Nem véletlenül, hiszen ezekből semmilyen káros anyag nem oldódik az ételeinkbe. Hasonlóan jó alternatíva a rozsdamentes acél vagy a kerámia.
Csapvíz - Igen, a csapvíz is lehet veszélyes! Tartalmazhat mezőgazdasági vegyszereket, gyógyszermaradványokat és háztartási termékekből származó vegyi anyagokat. Talán legismertebb példája a fogamzásgátló gyógyszerekből oldódó, a progeszteron- és ösztrogénszintet felborító anyagok.
Minden háztartásban ajánlott víztisztító berendezést használni, akár csak egy vízszűrő kancsót vagy egy szénszűrős megoldást beszereltetni. Ezek mellett fontos a rendszeres vízminőség-ellenőrzés.
Figyeljünk az egészségünkre, és tartsuk szem előtt, hogy nem minden káros anyag látható, ám ettől még jelen vannak.
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
Szinte az összes műanyag palackban ott van, pedig növeli a rák kockázatát: nagyon veszélyes anyagról van szó
Ez az anyag több krónikus betegség kockázatát is növeli, és még mindig számos műanyag termékben megtalálható.
ElolvasomKiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- műanyag
- környezetszennyezés