A 3 leggyakoribb kártevő a lakásban

Így űzd el őket!

Futottál már össze ezüstös színű lénnyel a fürdőben? És különböző apró szárnyasokkal a konyhában? Most megszabadulhatsz tőlük!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Még a legtisztább és legújabb lakásokba is beköltözhetnek olyan hívatlan vendégek, amelyek eredetéről gyakran még a lakás tulajdonosának sincs fogalma.

Sőt, az esetek többségében azt sem tudni pontosan, milyen lények is ezek a kistermetű, de annál idegesítőbb apróságok. Most megismerheted a lakásokban leggyakrabban előforduló élősködőket, és eláruljuk, hogyan szabadulhatsz meg tőlük a lehető leggyorsabban.

Egy repülő ellenség: aszalványmoly

Az aszalványmoly a molylepkék egyik leggyakrabban előforduló fajtája,
karcsú, 8-10 mm hosszúságú, vörösesbarnás szárnyakkal rendelkező kártevő. Nősténye naponta több száz petét is lerak, elsősorban a tápanyagok közelében, hogy a néhány napon belül kifejlődő lárvák azonnal enni tudjanak. A kukacok jellemző csomókat készítenek evés közben, melyeket selyemszállal szőnek körbe. A bebábozódást követően a bábból közel egy hét alatt fejlődnek ki a molylepkék.
Az aszalványmoly ízlése igen változatos: kedveli a gabonaféléket, az olajos magvakat, a szárított növényeket, a száraz tésztát, de még a csokoládét is, így elsősorban a kamrában és a konyhában fordul elő.
Ezeken a helyeken kitűnően érzi magát, elszaporodását követően nehéz megszabadulni tőle.

Hogyan űzd el?

Az aszalványmolyok legkevésbé a hideget és a bolygatást kedvelik. Ha meg akarsz szabadulni tőlük, érdemes alapos rendet tenni a kamrában, illetve a konyha azon részein, ahol tartós élelmiszereket tárolsz.

A régi lisztet, a csokoládét és az olajos magvakat dobd ki, hiszen nem tudhatod, hogy az aszalványmoly petéi melyekben vannak jelen. Miután alaposan kitakarítottad a helyiségeket, ügyelj rá, hogy megfelelően hűvös legyen legalább éjszakánként a kamrában, és lehetőleg az ablakokra is tegyél szúnyoghálót. A már kifejlett molyokkal ragadós légypapírral igyekezz leszámolni.

Csúszó-mászó apróság: ezüstös pikkelyke

A legtöbb lakástulajdonos bizonyára találkozott már az ezüstös pikkelyke névre hallgató pikkelykefélével. A korántsem megnyerő külsejű, 8-12 mm hosszú, szárnyakkal nem rendelkező élősködő formáját tekintve kissé a répára hasonlít, testét pedig apró pikkelyek fedik, amelyeket ezüstös por borít.
A nőstény életében száznál is több petét rak le. Nagyon lassan fejlődik, ám annál tovább, akár évekig eléldegél. Nappal ritkán találkozni vele, ez az apró lény ugyanis sokkal jobban kedveli a sötét helyeket, általában apró repedésekben, hasadékokban bújik meg. Elsősorban a lakás azon helyiségeiben találkozni vele, ahol jelentősen magasabb a páratartalom az átlagosnál, például a WC-ben, a konyhában és a fürdőszobában.

Hogyan űzd el?

Első lépésként fontos, hogy csökkentsd a lakásban vagy azokban a helyiségekben a páratartalmat, ahol a leggyakrabban találkozol az ezüstös pikkelykével.

Ezután rovarirtó spray-vel fújj be minden apró repedést a falban, a sarkokban és a padlón. Ha ennek ellenére nem tudsz megszabadulni tőle, akkor érdemes rovarirtást végeztetni.

Egy láthatatlan kártevő: ágyi poloska

Ha gyakran találkozol ismeretlen eredetű vérfoltokkal a lepedőn, miközben különösen apró csípéseket észlelsz magadon, előfordulhat, hogy nem csak a pároddal osztod meg az ágyad. Bár elsősorban a melegebb éghajlatot kedvelik, az ágyi poloskák egyre többször költöznek be a hazai ágyakba is, és okoznak kellemetlenségeket a tulajdonosoknak. A rozsdabarna, jellemzően 4-8 mm hosszú rovarnak nincsenek szárnyai, a közlekedésben tapadókorongok és karmok segítik. A nőstény, amely akár egy-két évig is eléldegél, viszonylag gyorsan szaporodik: naponta két-három petét is lerak, melyekből nagyjából két hónap elteltével ivarérett egyedek fejlődnek ki.

Az ágyi poloska kedvenc tápláléka az emberi vér, melyet kizárólag éjszaka vesz magához - nyáron szinte minden másnap, télen csupán hetente egyszer -, áldozatát annak hőmérséklete és a kilélegzett széndioxid alapján deríti fel. Leggyakrabban a nyakat, a csuklót és a bokát támadja meg, a viszketés a szúrást követően azonban csak néhány nap múlva jelentkezik.

Hogyan űzd el?

A kártevők többek között az ágy- és bútorrepedésekben, a kárpitban, a képkeretek mögött és a falrepedésekben bújnak meg.

Ha arra gyanakszol, hogy ágyi poloska költözött a lakásodba, rovarirtó spray-vel fújd be a lepedőt, az ágy környékét - különös tekintettel az elzárt résekre és az ágykeret esetleges repedéseire -, valamint az említett helyeket.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A tapasztalatok szerint azonban ez ritkán hatásos, így, ha te sem tudsz házilag megszabadulni tőlük, kérd minél előbb szakértő segítségét!

Ezt is szeretjük