A 3 legfontosabb dolog fűtési szezon idején az egészségedért: nem csak a szellőztetés fontos
A szoba levegőjének cseréléséhez télen nem csak szellőztetésre van szükség.
A hűvösebb idő beköszöntével egyre több lakásban kezdenek el fűteni. A megfelelő mértékű szellőztetésre azonban ilyenkor is gondot kell fordítani, mivel az csökkenti a belső terekben keletkező légszennyezők koncentrációját - olvasható az NNK közleményében.
Néhány egyszerű módszerrel könnyen megelőzhető a belső térben az allergének, a szén-dioxid, a szén-monoxid és egyéb káros anyagok okozta egészségkárosodás. A hatékony szellőztetés segít megőrizni egészségünket, javítja az életminőséget. A helyiségek megfelelő szigetelése, optimális hőmérséklete és páratartalma megakadályozhatja a súlyos légúti megbetegedésekért felelős penész kialakulását, a lakás szellőztetése biztosítja a friss levegőt, ami által kevésbé leszünk fáradékonyak, ki tudjuk magunkat pihenni, nő a koncentrációképességünk.
Továbbra is szellőztess!
A fűtési szezonban ritkábban nyitunk ablakot, ezért a lakás levegőjében felhalmozódhat a vízpára, ami a lehűlt falakon és ablakokon lecsapódik. A nedvesség kedvez a penészgombák és a poratkák megjelenésének, szaporodásának, ezáltal növeli az allergia és az asztma kialakulásának kockázatát.
Nagyon fontos, hogy ebben az időszakban is naponta többször tárjuk ki teljesen az ablakokat, és rövid ideig, intenzíven szellőztessünk. Ne várjuk meg, míg a falak lehűlnek. Ezen rövid, pár perces idő alatt kicserélődik a levegő.
A portalanítás, takarítás is fontos
A fűtés megkezdése előtt portalanítsunk a lakásban, a fűtőtestet is tisztítsuk meg. A bútorokon, a szőnyegekben és az egyéb felületeken megült porban sok nyáron leülepedett pollen halmozódik fel. Ezen szennyeződések lerakódhatnak a fűtőtesten vagy a helyiséget meleg levegővel ellátó klímarendszerben is. Amikor ezeket üzembe helyezik, a feláramló meleg levegő magával ragadja a szennyezőanyag szemcséit, amelyeket belélegzünk.
A lakás levegőminősége légtisztítókkal is javítható. A légtisztítók elsősorban a felvert por, a kisméretű aeroszol-részecskék, a pollen, az állati szőr, a penészgombák spóráinak és a baktériumok szintjét csökkentik a lakótérben, egyes típusaik a vírusok és illékony vegyületek, szagok kiszűrésére is alkalmasak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A fűtési szezonban az ablakokat általában zárva tartjuk, a jól szigetelt nyílászárók gyakorlatilag megszüntetik a lakóterek természetes légcseréjét. Ennek következtében a gyengén szellőztetett helyiségekben a szén-dioxid koncentrációja általában magasabb az ajánlott értéknél. Ugyan heveny egészségkárosító hatása csak a magas szén-dioxid-koncentrációnak van, alacsonyabb koncentrációban rontja a belső térben tartózkodók közérzetét, koncentrálóképességét.
Az elégtelen légcsere következtében a szén-dioxid mellett a belső térből származó egyéb légszennyező anyagok mennyisége is feldúsulhat. A használati és berendezési tárgyakból, építőanyagokból, illetve a lakásokban végzett tevékenységeinkből, főzés, fűtés, festés, dohányzás, számos káros anyag kerülhet a levegőbe. A gyakori szellőztetés mellett fontos a rendszeres takarítás, melyet mindig nyitott ablak mellett végezzünk. A felújítási, karbantartási munkákat ne a fűtési időszakra időzítsük. Új bútorokat is lehetőség szerint a nyári időszakban vásároljunk, amikor többet szellőztetünk.
A fűtőberendezések karbantartása létfontosságú
A fűtési szezon beindulásával megszaporodnak a szén-monoxid-mérgezéses esetek. A szén-monoxid színtelen, szagtalan, mérgező hatású gáz, mely a tüzelő és fűtőberendezésekből, illetve a lakáshoz közvetlenül kapcsolódó garázsból származhat. A szén-monoxid gyengíti a vér oxigénszállító képességét, így oxigénhiányos állapot kialakulását okozhatja. A szén-monoxid-mérgezés kezdeti tünetei a fejfájás, hányás, majd súlyos esetekben eszméletvesztés és halál.
Biztonságunk érdekében szakemberrel nézessük át a fűtő- és tüzelőberendezéseket, és azokat rendszeresen tartsuk is karban.
Nemcsak melegebb lesz tőlük a lakás, de mutatósak is: huzatfogó párnák az ajtóhoz és ablakhoz
Huzatfogó párna szinte bármiből készíthető, a külseje pedig olyanra szabható, amilyen csak tetszik a készítőnek. Ügyesebbek akár a horgolással is megpróbálkozhatnak. Mutatjuk a legszebb ötleteket, amelyekből ihletet meríthetsz.
Nemcsak melegebb lesz tőlük a lakás, de mutatósak is: huzatfogó párnák az ajtóhoz és ablakhoz
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- takarítás
- kertészkedés
8 szuper trükk alufóliával: növeli a fűtés teljesítményét, felgyorsítja a vasalást
- energia
- klímaváltozás