Felezd meg a fűtésszámlát 5 ezer forintból!

Sem a fűtésszámlára, sem az ablakcserére nem kell elköltened a spórolt pénzed. Van köztes megoldás!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Még egy apró méretű lakás fenntartása sem egyszerű feladat, a lakáshitel részletei, a víz- és villanyszámla, no meg persze a közös költség mellett mindig akad valami, ami elromlik, megkopik, elhasználódik, cserére szorul.

A téli fűtésszámla mindenkinek fájó pontja, egy átlagos, rosszul vagy egyáltalán nem szigetelt panellakásban egy fagyos hónap akár meg is duplázhatja az ott lakók költségeit.

Ha neked sem mindegy, hogy mennyi meleg levegő és ropogós ezres távozik a nyílászárókon keresztül, itt az ideje, hogy leszigeteld az ablakokat!

A végleges megoldás a nyílászárócsere

Egyes becslések szerint a ház fűtésére használt energiának akár a 40%-a is elillanhat az ablakkeretek résein, illetve a hideg ablaküvegeken keresztül. Ezért, ha szeretnéd megregulázni a fűtőtestek mérőóráit, erre a területre kell összpontosítanod az energiáidat.

Természetesen a leghatékonyabb és legtartósabb megoldás az, ha lecserélteted a régi, megvetemedett ablakokat. A műanyag keretek kisebb mértékben deformálódnak, mint a fa, ráadásul ma már olyan ablakok is kaphatók, melyekben a két üveglap közé hőszigetelő gázt fújnak, sokat javítva ezáltal a nyílászárók hőtartó képességén.

Sajnos egy teljes nyílászárócsere már egy közepes méretű lakás esetében is tetemes összeget emészt fel, amit nehéz összespórolni, ha minden hónapban a fűtésre költöd a fizetésed oroszlánrészét. Szerencsére van néhány módszer, melyek révén az ablakcsere árának töredékéért faraghatod le a hőveszteséget, ezzel egyidejűleg pedig a fűtésszámlát is.

15 tipp, amivel tízezreket spórolhatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Szilikonszalaggal a hézagok ellen

Ha az ablakok környékén süvölt be a szél, akkor itt az ideje, hogy megszüntesd az eldeformálódott keret körüli hézagokat. Ne aggódj, nem kell púrhabbal körbefújnod a nyílászárókat - az utóbbi években elterjedt egy esztétikus és időtálló, ráadásul pénztárcabarát megoldás.

A hézagok szilikonnal történő kitöltését svéd nútmarásos technikának is nevezik, az eljárás ugyanis a skandináv országokban jött először divatba. A módszer lényege, hogy ablakkeretekbe nútot vágnak, ezt pedig egy vékony szilikonszalaggal töltik ki, így az ablak sokkal nagyobb pontossággal zár.

A rezsi másik fele...

A fűtésszámla mellett a lakásfenntartók másik mumusa a közös költség. Hogy ebbe pontosan mi is tartozik bele, mi az, amiért nem kell fizetned, és mi történik azokkal, akik nem fizetik a közös terheket, megtudhatod, ha megnézed videónkat!

A szilikonos technikával nemcsak a hőt tarthatod bent, a hideget pedig kint, de kizárhatod a port és az utca zaját is, és a fűtésszámla 30-50%-kal is csökkenhet. A gyártók és a kivitelezők 5-15 év garanciát adnak a tömítőanyagra, mely a magyar hatóságok szerint -60 és +120 Celsius-fok közötti hőmérsékleten nem veszít a formájából. A szilikonszalag ráadásul nem is kerül sokba - egy átlagos, 140 cm magas és 250 cm széles ablak leszigetelése már 5 000 forintból megoldható.

A szigetelést végeztetheted szakemberrel, de ha van néhány alapvető szerszámotok, és a párod szeret barkácsolni, akkor akár magatok is felújíthatjátok az ablakkeretet.

Fóliával a hőleadás ellen

Ha az ablakkeretek tökéletesen illeszkednek, az ablakok üvegén keresztül akkor is sok meleg szökik ki az utcára. A szakértők szerint még a duplaüvegű ablakokon keresztül is tízszer annyi meleg levegő áramlik a szabadba, mint a téglafalon keresztül.

A legegyszerűbb módja, hogy javíts az ablakok hőtartó képességén, ha leereszted a redőnyt, ezzel tulajdonképpen plusz egy réteget képezve az egy- vagy kétüvegű ablaktábla és a zimankó között.

Persze, ha nem szeretnél vakond módjára élni, és nappal is sötétben botorkálni, akkor érdemes beszerezned néhány hőszigetelő fóliát. Az öntapadó lapokat egy hajszárító segítségével ragaszthatod az üvegre, könnyen tisztán tarthatók és tartósak. Ha a radiátorokat nem tekered lejjebb, az ablakszigetelő fóliák felragasztása után akár 8-10 fokkal is melegebb lehet a lakásban, és, bár most még nehéz elképzelni, hogy lesznek majd napok, amikor a meleget szeretnéd távol tartani a lakástól, jó tudni, hogy a fóliák a légkondicionálók munkáját is megkönnyítik.

Ablakszigetelő fóliát bármelyik nagyobb barkácsáruházban beszerezhetsz, a 4 x 1,5 méteres Tesa fólia a Praktikerben például 2790 forint.

Ezt is szeretjük