Horribilis év végi számlák?
Így kérj segítséget a szolgáltatótól!
Van megoldás, ha az év végi számlák végösszege megfizethetetlennek tűnik! Élj vele bátran!
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Különleges lesz a szetted, ha így kombinálod a színeket: felpezsdítik a megjelenést »
- Az 53 éves Carla Bruni stílusa egyszerű, de kifinomultan nőies: az egykori francia first lady szettjeit könnyű lemásolni »
- A francia nők kedvenc frizurája pillanatok alatt elkészül: egyszerű konty, ami nőiessé teszi a megjelenést »
- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
Manapság a közüzemi számlák egy részét illetően lehetőséged van a számodra kedvezőbb számlázási formát kiválasztani. Az egyik lehetőség, hogy havi bediktálás alapján fizetsz a fogyasztásod után, a másik opció szerint pedig módodban áll havi fix összegeket fizetni a szolgáltató által becsült fogyasztásnak megfelelően.
Az utóbbi esetében értelemszerűen az év utolsó hónapjában összegzést készítenek, melynek során összevetik a tervezett és a tényleges áram- vagy gázfelhasználást. Ennek a következménye lehet az ünnepi időszak szépségét beárnyékoló horribilis végösszegű elszámoló számla.
Havi bediktálás - jobb megoldás
A díjfizetés egyik alternatívája, ha havonta a megadott határidőn belül közlöd a szolgáltatóddal a mérőóra állását, melyre nem csak telefonon van már lehetőséged: online formában is eleget tehetsz a kötelezettségednek.
A számlákon minden esetben jelzik a következő leolvasás esedékességét, de, ha egyéb elfoglaltságaid miatt az adott napon ezt nem tudod megtenni, akkor sem kell aggódnod, mert jellemzően plusz-mínusz három nap eltéréssel várják az órák aktuális állását. Amennyiben a szóban forgó időintervallumban ezt nem tudod megtenni, akkor a szolgáltató az előző év megegyező időszakának fogyasztása alapján egy becsült értéket tartalmazó számlát fog kiküldeni. Az opció előnye egyben hátrányának is tekinthető, hiszen így minden hónapban a tényleges fogyasztásod után kell fizetned.
Ez viszont azt is jelenti, hogy a cudar téli hónapokban kiugróan magas számlát találhatsz a postádban. Ezen kívül, akárcsak az átalányfizetéses módnál, itt is csak évente egy alkalommal küldi ki a szolgáltató személyesen az óraleolvasóját.
Kiegyenlített részszámlázás
Ez az alternatíva átalány néven is elterjedt a köznyelvben, bár nem árt tudni, hogy például a Tigáz Zrt.-nél ez a mérőóra nélküli fogyasztók díjfizetését jelenti. Ennél a számlázási módnál évente tíz alkalommal megegyező végösszegű számlát kapsz, egy nyári hónapban nincs számlakibocsátás, az év végén pedig egy elszámolás keretén belül kerül kifizetésre a fennmaradó egy hónap. Ilyenkor az év elején az előző évi mennyiségek alapján megbecsült fogyasztást vetik össze azzal a mennyiséggel, amennyit az év folyamán ténylegesen felhasználtál. Annak ellenére, hogy az év elején kerül megállapításra a számlázás alapját képező gázmennyiség, évente egyszer van lehetőséged annak módosítására.
A kiegyenlített részszámlázás előnyei között említhető, hogy hozzájárul a költségek pontos tervezéséhez, valamint a téli, magasabb számlák végösszegének egy része ezáltal nyáron kerül kifizetésre. A kiegyenlített díjfizetés azonban egyszerre előny és hátrány is, hiszen ahogy a tényleges fogyasztás lehet alacsonyabb a becsültnél, úgy több áramot vagy gázt is használhattál, ez pedig jelentős extra kiadást jelenthet az év végén.
Ha túl sok a számla
Akkor, ha az elszámolás során a fogyasztásodra alapozva tartozásod keletezik a szolgáltatód felé, tehát akár több tízezres számlát kapsz, amit az aktuális anyagi helyzeted miatt nem tudsz kiegyenlíteni, nem kell kétségbeesned.
Ilyenkor lehetőséged van részletfizetést kérned a szolgáltatónál, melynek menete nem sokban különbözik az év közbeni számlák vagy a tartozás esetében kért kérelemnél. Telefonon, e-mailben vagy akár postai levélben az anyagi helyzetedre hivatkozva kell kezdeményezned a számlatartozás kiegyenlítésének elhalasztását vagy annak részleteiben történő kifizetését.
A szolgáltatók munkatársai - különösen, ha problémamentes fizető voltál korábban - igazolások vagy bővebb információkérés nélkül elfogadják a kérelmedet. A részletfizetés időtartamát és a havonta fizetendő összeget egyéni elbírálás alapján állapítják meg. Arra azonban nagyon figyelj, hogy a részleteket és mellette a havi fogyasztást onnantól kezdve pontosan fizesd: akár néhány nap csúszás is elég lehet ahhoz, hogy végül mégis egyben kelljen befizetned az összes tartozásod.
A részletfizetéssel kapcsolatos ügyintézés folyamata szolgáltatónként eltérhet, az EDF DÉMÁSZ-nál például csak akkor van lehetőség részletfizetésre, ha a hibájuk miatt lett magas az elszámoló számla. Ilyen esetben annyi hónapra kérhető a részletfizetés, ahány hónapot érintett a szolgáltató hibája.
OLVASD EL EZT IS!

- támogatás
- hitel
Állami támogatások nem fizető adósoknak

- pénzügyek
- adósság
Adósságod van? Ingyen segít a BHKE a bajbajutottakon

- bank
- hitel