Ezt csináld élelmiszermolyok ellen: ne hagyd, hogy tönkretegyék a készleteidet

Könnyen bekerülhetnek a lakásba.

Élelmiszermoly ellen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A köznyelvben élelmiszermolynak is nevezett aszalványmoly épp olyan kártevő típusa a lepkéknek, mint a ruhamoly, utóbbitól azonban színe és előfordulási helye alapján is megkülönböztethető: míg a ruhamoly világosabb, az aszalványmoly jellemzően sötétebb, barnásabb színű, és általában a konyhában, a kamrában, az élelmiszerek környékén jelenik meg.

Komoly károkat elsősorban lárvája okoz, a világos, enyhén sárgás színű hernyók táplálkoznak ugyanis élelmiszerrel, hogy megfelelően fejlődhessenek. Előszeretettel dézsmálják meg a liszteket és gabonatermékeket, a tésztákat, de a magvakat, terméseket is vagy akár a csokoládét. Ha kíváncsi vagy, mit lehet tenni elűzésükért vagy a megelőzésért, nézd meg a képeket!

Ha feltűntek az aszalványmolyok a lakásban, nagyon fontos, hogy átnézz minden olyan élelmiszert, amit a szekrényekben, és nem hűtve tárolsz, különös tekintettel azokra, melyeket ritkábban veszel elő, legyen szó zsemlemorzsáról, száraz tésztáról, teáról, fűszerekről, magvakról, lisztről. Ha ezek bármelyikét fertőzöttnek találod - a molyok, lárvák jelenlétét könnyen észre lehet venni szabad szemmel is, és az élelmiszer szaga is kellemetlenné válik -, mindenképp ki kell dobni. Fontos, hogy a bontatlan élelmiszereket is nézd át, könnyen lehet ugyanis, hogy egy ilyen termékből indult el a fertőzés.

Ha maradt olyan élelmiszer, ami nem fertőződött meg, tedd át jól záródó műanyag dobozba. A legjobb, ha mindig így tárolod, ebbe ugyanis nem tud bejutni a moly, mint ahogy onnan kijutni sem, hogy tovább szaporodjon a lakásban.

Az alapos takarítás elengedhetetlen, mind a megelőzés, mind pedig a molyok elűzése céljából is, előszeretettel telepednek ugyanis olyan helyekre, ahol nem háborgatják őket. Akár ecetes áttörlést - hígítsd dupla annyi vízzel - is alkalmazhatsz a szekrényeken, polcokon ez egyébként is taszítja őket.

Nemcsak a rendszeres takarítás fontos, de az állandó szellőztetés is, mivel a molyok kifejezetten kedvelik az olyan helyeket, ahol magas a páratartalom, és állandó a hőmérséklet. Szellőztesd gyakran, rendszeresen a lakást, emellett azonban a szekrényeket se hagyd befülledni, szellőztesd ezeket is ugyanúgy, és időnként pakold ki az élelmiszereket.

Ha természetes, házi praktikákat szeretnél bevetni a megelőzés érdekében, érdemes babérlevelet tenned a szekrénybe vagy akár a lisztbe, tészták csomagolásán belülre, ez ugyanis képes távol tartani a molyokat.

Ugyanez igaz bizonyos illóolajokra is, ezt azonban csak a szekrényen, ne pedig a csomagolásokon belül alkalmazd. Elég pár csepp - akár egy vattapamaccsal teszed be, akár áttörlöd vele a szekrényt - például levendulás vagy eukaliptuszos illóolajból, a molyokat hatékonyan távol tarthatod.

Így néz ki az aszalványmoly. Ha nem boldogulsz vele természetes, házi praktikákkal, gazdaboltból érdemes speciális szert beszerezned.

Tilos a mosogatóba dobni: 6 dolog, amitől nagyon gyorsan eldugul

Sok háztartásban a lefolyóban kötnek ki, pedig még véletlenül sem szabadna a mosogatóba tenni!

Tilos a mosogatóba dobni: 6 dolog, amitől nagyon gyorsan eldugul

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük