8 színpompás díszfa a kertbe, ami nem foglal nagy helyet: kis területre is ideálisak

Néhány színes díszfa pompás környezetet teremt a kertben.

Díszfák kertbe
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy kert igazi áldás, de csak akkor lesz kellemes, ha szép növények dekorálják, például díszfák. Megyeri Szabolcs kertészt kérdeztük meg, mit érdemes tudni beszerzésükről, ültetésükről, és néhány csodás fajtát is javasolt.

Először is felmerül a kérdés, hol érdemes beszerezni a díszfákat, és miért. Sokan ugyanis úgy hiszik, csupán a gondozás a lényeg, valójában viszont minden a boltban kezdődik.

Hol érdemes beszerezni a díszfát?

Ha a fa nem megfelelő forrásból származik, előfordulhat, hogy nem is lesz kellően életképes.

- Díszfát, dísznövényt a legjobb kertészetben vásárolni, elsősorban azért, mert itt a növény szakszerű ápolásban részesül, egészen, amíg haza nem viszi valaki, vagyis megfelelően öntözik, szükség esetén tápanyagozzák, és olyan helyre állítják, ahol az adott faj számára megfelelő a fény és a hőmennyiség. 

Az utcai árusok vagy a hipermarketek, barkácsáruházak nem mindig tartják megfelelően a növényeket, sokszor nincs is a növényekhez értő személyzet (a nagyobb barkácsáruházak kertészeti osztályain azért akad), így a vásárló nem ritkán legyengült, rossz állapotban lévő, a betegségekre, kártevőkre fogékonyabb növényt vihet haza.

Szóba jöhet még ismert, megbízható piaci árus, főképpen olyan, aki maga nevelte az eladó portékát, így újfent kellő és szakszerű ellátásban részesült a növény az értékesítés pillanatáig - tanácsolja a szakértő.

Jó tudni, hogy a kis csemetéket az évnek ebben a szakaszában ideális elültetni, ugyanis a fagymentes időszak adja a legkiválóbb körülményeket.

- A faültetésre a fagypont alatti hőmérséklettel bíró heteken, vagyis jellemzően a télen kívül szinte bármikor sor kerülhet, amennyiben konténeres kiszerelésű, vagyis (műanyag) cserépbe, edénybe telepített fákról van szó (a földlabdás kivitel is ugyanígy megfelel). A szabad gyökerű fákat azonban csak egy szűkebb időablakban, késő ősszel és kora tavasszal lehet kiültetni, máskor nem javallott. Az ültetések hagyományos főszezonja a tavasz és az ősz, azon egyszerű okból, hogy ilyenkor a hőmérséklet ideális, nem túl meleg, nem túl hideg, így a növénynek van ideje megerősödni, begyökerezni a nemsokára elérkező erősebb meleg vagy hideg időszak előtt.

Nyáron sem kizárt az ültetés, de erre ne a legforróbb, kánikulai, aszályos napokban kerüljön sor, érdemes az időjárás-előrejelzések alapján egy várhatóan enyhébb periódusban elvégezni - mondja a kertész.

Díszfák a kertbe

A következő galériában nyolc gyönyörű díszfát javasol a kertész: azt is elmondta, mit érdemes tudni róluk.

Magnolia soulangeana - Liliomfa (tulipánfa, magnólia) - 3-5 méter magasra nő, de metszéssel mérete szabályozható. Lassan növekedik. Könnyű tartani, talajigénye átlagos (de meghálálja a tápanyagdús közeget), szereti a napos, meleg fekvést, vízigénye magas. Nem kedveli a reggeli, délelőtti tűző napot, jól kell megválasztani az ültetési helyet. Virágzása roppant látványos, az egyik legszebb virágos díszfa. A virágzás után is mutatós, dús levélzete feltűnő, tetszetős.
Fotó: Michel VIARD / Getty Images Hungary
Magastörzsű babarózsa - Prunus triloba: a babarózsa egy 2-3 méteresre növő, lassan cseperedő, gömbölyded cserje, mely magas törzse miatt ultrakompakt faként díszíti a kertet, akár egészen apró sorházi kertecskékben is elfér. Lombfakadás előtt hozza káprázatos rózsaszín, tömvetelt virágait, melyek az éves vesszők teljes hosszában sorakoznak. Szárazságtűrő, kevés gondozást igényel, azonban az öntözést meghálálja. Bármilyen minőségű talajban meg tud élni, ha az jó vízelvezetésű. Sziklakertekbe dekoratív alacsony sövényként is telepíthető. A rendszeres és dús virágzás érdekében a vesszőket elvirágzás után néhány rügyre kell visszametszeni, így segítve a növényt.
Oszlopos japán díszcseresznye - Prunus serrulata 'Amanogawa' - 4-5 méter magas, karcsú, oszlopos koronát nevelő lombhullató díszfa. Április végén jelennek meg halvány rózsaszín, telt virágai. Termése nincs. Napos helyre kell ültetni, nyirkos és tápanyagban gazdag talajt igényel. Miután elvirágzott, a tavasz végén kell metszeni. Várostűrő képessége jó, utcafrontra vagy forgalmas út melletti kertbe is bátran telepíthető. Szoliterként ültetve virágzáskor mutat a legszebben. Kis kertekbe ideális, mert oszlopos növekedése miatt alig árnyékol.
Malus ’Evereste’ - Díszalma - Látványos díszalmafajta, ami visszafogott mérete miatt kis kertekbe is ültethető, de 4-6 méteres magasságával közepes méretű birtokokon sem tűnik aprónak. Szoliterként javasolt telepíteni a kert fókuszponti részeire. Erőteljes növekedéssel bír, így hamar eléri a kifejlett méretet. Tavasszal nyíló fehér virágai roppant tetszetősek, ezután a sokáig megmaradó pici, piros almácskái dekorálják a növényt. Jó vízgazdálkodású talajba kell ültetni, a napos fekvést kedveli, tápanyagigénye átlagos.
Fotó: Jacky Parker Photography / Getty Images Hungary
Prunus serrulata - Japán díszcseresznye - Kisebb méretű, legfeljebb 7-10 méteresre cseperedő díszfa, mely kisebb méretű kertekbe is telepíthető, de sorfaként is kerülhet például az utcafrontra. Remek választás azoknak, akik a cseresznyefa szépségét keresik, de nem kívánnak gyümölcstermőt gondozni. A japán díszcseresznye kedveli a bőséges napsütést, de enyhe árnyékban is elél, teljes takarásba azonban nem kerülhet. A gazdag, jó vízelvezetésű talajt szereti. Vízigénye átlagos, jól érzi magát a nyirkos talajban, fiatalon és a nyári aszályos hetekben rendszeres öntözésre szorul, egyébként szárazságtűrése átlagos.
Fotó: Â Philippe LEJEANVRE / Getty Images Hungary
Japán juhar - Acer palmatum 'Atropurpureum': kifejlett korában maximum 3-4 méter magas, lombhullató fácska. Dekoratív, vöröses vagy bíborszínű levelei ősszel élénkvörösek, koronája kerekded vagy szabálytalan ernyős. Növekedési üteme lassú, nem tűri a meszes talajokat, homokos vagy agyagos közegben érzi jól magát. Napos, félárnyékos helyre kerüljön, azonban a nagyon erősen tűző nap megperzselheti leveleit. Víz- és páraigényes dísznövény, ami kifejezetten kisebb kertekbe ajánlott.
Fotó: mtreasure / Getty Images Hungary
Vérszilva - Prunus cerasifera: a vérszilva sokoldalú díszfa, magassága 4-7 méter, így a kisebb kertekbe, előkertekbe is remek választás. Egyediségét színe adja, a sötét tónusú, elegáns vöröses, bíbor lombozat üdítő színfolt lehet a zöld növények között. Tavaszi virágzása különleges látvány, termése ehető, de nem igazán értékes. Gondozása egyszerű, a talajjal szemben igénytelen, rendszeres öntözést csak fiatalabb korában igényel (bár később is kedveli a nyirkos közeget), metszése pedig csupán az elhalt hajtások szanálásából áll. Többféle betegség és kártevő fenyegetheti, de szakszerű tartással, életerős csemete nevelésével ezek a problémák kiküszöbölhetőek.
Gömbkőris - Fraxinus ornus 'Mecsek': a virágos kőris magyar fajtája, látványos, kedves megjelenésű díszfa, ami legfeljebb 6 méter magasra nő meg, koronája lapított gömb alakú. A nyáron sötétzöld levelei őszre sárgás, lilás, barnás színt öltenek magukra, tavasszal pedig gazdagon bontja virágait. A városi klímát jól bírja, igénytelen díszfa, nevelése szinte gyermekjáték. Törzse magas, így kompakt mérete ellenére is elférnek alatta az autók, vagyis ideális utcafronti fa, de a kertben is jól jöhet ez a tulajdonsága. Koronáját nem kell formázni, a szabályos alakot magától veszi fel.
42663908 f434e007299984b28593807958a7117e wm

Megyeri Szabolcs

Kertész, kertészmérnök, blogger: látható a kertben tevékenykedve, amint a számítógép előtt dolgozik, illetve különböző médiafelületeken is ad interjút szakmai témákban. Emellett előadásokon is lehet vele találkozni akár élőben, akár videócsatornáját követve.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük