Napjainkban a plázákat járva nehéz elképzelni, milyen lehetett az az időszak, amikor még korántsem volt ekkora választék és árudömping, és nem működtek félmegállónyi bevásárlóközpontok, ahol egy helyen koncentráltan érhető el a legtöbb szolgáltatás.
Emellett pedig abba is érdekes belegondolni, hogy a múlt században a Rákóczi úton egymást érték az elegáns vagy épp ötletes, a lehetőségekhez mérten csábító kirakatok és a mai szemmel nézve rendkívül bájosnak tűnő neonreklámok, amelyek fényt vittek a pesti éjszakákba, és az 1900-as évek plázáiba, az áruházakba csalogatták a népeket.
Budapest legendás áruházai
Lakberendezési tárgyakért az Otthonba, gyermekruhákért és -játékokért az Úttörőbe, a szerencsejátékon bezsebelt tárgynyereményekért a Lottóba mentek az emberek. A Corvinban étterem is működött, és a Verseny, illetve a Csillag is sokakat vonzott.
A Gertler Viktor rendezésében készült Állami Áruház című, 1953-ban bemutatott propagandisztikus, zenés filmvígjáték egyes jeleneteit az Úttörő Áruházban vették fel, így aki felidézné a legendás épületben zajló életet, tehet egy próbát az interneten két részletben elérhető filmmel. (Az első rész itt, a második pedig itt tekinthető meg.)

A híres Úttörő Áruház több épületet is elfoglalt a Kossuth Lajos és a Reáltanoda utcában. 1950-ben nyitott Úttörő és Ifjúsági Állami Áruház néven. Előtte működtetett itt üzletet Holzer Simon, majd Nagykovácsy Milenkó, és az Állami Áruházak lánc tagja is volt az áruház.
Fotó: Fortepan / Magyar Rendőr

Az Úttörő Áruház gyermekruházati cikkeket, iskolafelszerelést és játékokat is árusított, a gyerkőcök kedvence a játékok mellett a Kovács Margit keramikus által készített, világtérképet ábrázoló díszkút volt, amiről egyébként hiányzik az amerikai kontinens, de izgalmas vízilények díszítik.
Fotó: Fortepan / Magyar Rendőr

Az Úttörő Áruházban általában nagy volt a nyüzsgés, az ünnepek előtt tömegek lesték, hogy milyen kirakattal rukkol elő az üzlet. A szocializmus megkerülhetetlen áruházát 2008-ban lebontották, helyén hotel és irodaház épült.
Fotó: Fortepan / Magyar Rendőr

1882-ben nyitotta meg kapuit a Rákóczi út és a Síp utca sarkán a későbbi Verseny Áruház, Guttman Jakab és fivére üzlete. Elszakíthatatlannak tartott munkaruházati cikkeket árultak. A bolt a kommunizmusban az Állami Áruház fióküzlete lett, majd 1949-től Verseny Állami Áruház néven működött, híres volt a rendkívül látványos, frappáns kirakatairól. Az épület ma könyvesboltnak ad otthont.
Fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Városrendezési és Építészeti Osztályának fényképei

Az 1961-es felvételen a Rákóczi út 20. alatt működő Csillag Áruház látható. Az áruház több épület üzlethelyiségében foglalt helyet, a '60-as években még divatbemutatókat is tartottak benne.
Fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Városrendezési és Építészeti Osztályának fényképei

A Corvin Áruház 1926-ban tárta ki kapuit a vásárlók előtt. Öt évvel később itt alakították ki az ország első mozgólépcsőjét. Éttermet és kiállítóteret is létesítettek benne, ez a város első, valóban nagy területű áruháza, egyben a legrégebb óta folyamatosan működő is, persze a második világháború óta számos átalakításon ment keresztül.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor

A Corvin Áruház a második világháború során kiégett, de nem szenvedett pusztító sérüléseket. A felújítás után Budapest Nagyáruház néven működött tovább, majd az Országos Áruházi Vállalat kezébe került, ami 1967-től Centrum Áruházakként üzemelt, ekkortájt került az épület domborművekkel tarkított, klasszicizáló stílusú homlokzatára az ominózus alumíniumborítás, amit 2018-ban vettek le róla.
Fotó: Fortepan / UVATERV

A Rákóczi út és a Klauzál utca sarkán üzemelt a Lottó Áruház. Bár már 1934 után is működött itt egy üzlet Szövetkezeti Bolt Áruház néven, az áruház igazi hírnevét annak köszönheti, hogy a mai modern lottó 1957-es bevezetését követően csak itt lehetett beváltani a szerencsejátékon nyert tárgynyereményeket és vásárlási utalványokat.
Fotó: Fortepan / Bartók István

A Rákóczi út 74-ben nyitott divatkereskedést Rutkai Antal és Rutkai Pál 1921-ben. Az üzlet később a Magyar Divatcsarnok nevet kapta, és óriási sikereket ért el, hamarosan a mellette álló épületek egyes részeit is elfoglalta. A második világháborúban megsérült a tömb, de a kegyelemdöfést az 1956-os forradalom adta meg, az 1956. október 29-én készült fotón már a romjai láthatók. Egy évvel később a megmaradt üzlethelyiségeket átalakították, majd 1961-ben itt nyílt meg az Otthon.
Fotó: Fortepan / Balla Demeter / Hegyi Zsolt jogörökös adománya

Ha valaki 1974 előtt, vagyis a Domus nyitását megelőzően lakberendezési cikkekre vágyott, a Keleti pályaudvar és a Blaha Lujza tér közötti, 1961-ben kialakított Otthon Áruházban keresgélhetett, ami az ország legelső ilyen jellegű áruháza volt. A kínálatban kiemelten gondoltak a panellakásokban élőkre. A legendás, izgalmas kialakítású üzlet 2002-ben zárt be, az egykori neonfelirat még látható a homlokzaton. Jelenleg az épület üresen áll.
Fotó: Fortepan / Erdei Katalin
(Borító- és ajánlókép: Úttörő Áruház és Otthon Áruház, forrása: Fortepan / Magyar Rendőr, / Erdei Katalin.)