3 meglepő dolog a lakásban, ami allergiát okoz

Nem mindegy, milyen szerekkel éred el otthonod tisztaságát, hiszen többségük komoly allergiát okoz.

Allergiát okozó szerek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ugye te is szereted, ha minden csillog-villog körülötted a lakásban, az ágynemű, a ruhák makulátlan fehérek, és a molyok is elkerülnek? Ha szeretnéd, hogy valóban biztonságos kis kuckóvá váljon az otthonod, figyelj oda a következő jótanácsokra.

Az ideális állapot elérésére használt, jól bevált szerek olyan allergiát, sőt egyéb súlyosabb betegségeket is okozhatnak, amelyekkel csak kevesen vannak tisztában.

Molyirtó szerek: számos betegség okozói

A molyrágta ruhákat és kárpitokat senki nem szereti. A molylepkék a gyapjú- vagy gyapjútartalmú textíliákra rakják le petéiket, s az azokból kikelő lárvák a szövettel táplálkoznak, tönkretéve a ruhákat, takarókat és kárpitokat. A molyirtó szerek elűzik ugyan a molyokat, de a naftalin és a hasonló vegyületek téged is megbetegíthetnek. A molyirtók naftáimból vagy para-diklór-benzolból (para-DCB) készülnek.

moly-molylepke-gyapju-cover

E vegyületek irritálhatják a szemet, a bőrt és a légutakat, s fejfájást, zavartságot, vese- és májkárosodást okozhatnak. A naftalin a fentiek mellett vörösvérsejt-pusztulást okozhat, ami akár kimerültséggel járó vérszegénységhez is vezethet. A tartós érintkezés a szürke hályog kialakulásának a veszélyét is növelheti. A para-DCB talán kevésbé mérgező, viszont nem kizárt, hogy rákkeltő hatású.

Fontos!  
A kisgyerekek különösen érzékenyek a molyirtó szerekre, ezért soha ne öltöztesd őket olyan ruhába, amely hosszú ideig érintkezett molyirtóval, és telítődött a szer gőzeivel, még akkor se, ha az adott ruhát előbb kimostad. A kicsik az apró, fehér naftalingolyócskákat cukorkának is hihetik, és lenyelhetik. Ez súlyos mérgezésnek minősül, ezért azonnal orvost kell hívni.

Biztonságos módszerek és természetes megoldások

Szerencsére vannak biztonságosabb megoldások is, ha molymentes övezetre vágysz! A legjobb az, ha egyáltalán nem használsz naftalint vagy para-DCB-t. A ruhamoly lárváit nagyon vonzzák az étel- és izzadtságfoltok, ezért a molytalanítás első lépéseként mindig tisztán tedd el a ruháidat.

levendula

Az eltett ruhákat természetes molyirtókkal is védheted: levendulaolajat tartalmazó készítményekkel vagy régi újságokkal, ugyanis a molyok ki nem állhatják a nyomdafestékszagot. Ha mégsem akarsz lemondani róluk, csak jól szellőző helyiségben helyezd el ezeket, a gyerekektől és háziállatoktól távol, a fel nem használt molyirtót pedig tartsd légmentesen zárt, gyermekbiztos dobozban. A használt molyirtót veszélyes háztartási hulladékként kezeld.

Tudtad?
A levendula mellett molyűző növény a rozmaring, a menta, a zsálya, a citromfű vagy a babérlevél is. Tedd ezek keverékét tüllzacskóba, és akaszd be a szekrénybe, vagy tedd a ruhák mellé a polcra.

A klóros fehérítők veszélyei

Amióta Charles Tennant skót kémikus 1799-ben a klórgáz és a mészkő reagáltatásával előállította a klórmészt, a világ tisztább és egészségügyi szempontból biztonságosabb hely lett. A klór már szinte mindenütt megtalálható, a háztartási tisztítószerektől a PVC-n, műanyagokon, a cellulózon és az újrahasznosított papíron át az úszómedencék vizéig és a mosógépekig. Az ivóvíz kitűnő fertőtlenítőszere, azonban csak nagyon kis mennyiséget használnak belőle.

A klórozott ivóvíz esetében az a probléma, hogy a hozzáadott klór számos változáson megy át, amelynek során többek között kis mennyiségben ugyan, de potenciálisan rákkeltő melléktermékek is keletkeznek, bár a kutatási eredmények jelen pillanatban azt mutatják: hogy a klórozott ivóvíz valószínűleg nem növeli a rák kockázatát.

Egyesek ki nem állhatják a klóros fehérítőket, mert azt tapasztalják, hogy a fehérített ruha irritálja a bőrüket. Ha te is ebbe a csoportba tartozol, a klóros fehérítőszereket jól helyettesítheted a klórmentes változatokkal. A klóros fehérítő oldja a nem színtartó anyagok színezőanyagait, sőt helytelen hígítás esetén akár ki is marhatja kedvenc ruháid anyagát. Nem távolítja el a rozsdafoltot, és elszínezheti a magas vastartalmú vízben mosott ruháidat. A klóros fehérítőszerekkel óvatosan kell bánnod. Soha ne keverd a klóros fehérítőt ammóniatartalmú termékekkel, mert a keveredésükből származó gőzök akár halált is okozhatnak. Savakkal - ecettel és savtartalmú tisztítószerekkel (például duguláselhárítókkal, WC-tisztítókkal és rozsdaoldókkal) se keverd össze, mert a keveredéskor veszélyes gázok keletkezhetnek.

Tudtad? 
A ruhák fehérítésére bevetheted a legjobb természetes anyagot, az ecetet is, az ecetes előáztatás vagy a mosógép öblítőprogramjához adagolt ecet egyszerűen csodákra képes.

Felejtsd el a formaldehiddel kezelt ágyneműket!

Sok matrac és párna töltőanyaga kellemetlen szagú, irritáló lehet. A vegyszerekre érzékeny embereknél ez fejfájást vagy hányingert okozhat, és allergiás reakciókat válthat ki. A vasalást nem igénylő ágyneműt előzőleg formaldehiddel kezelik, ami álmatlanságot, köhögést vagy bőrkiütést okozhat. A problémák elkerülése érdekében vásárolj mindig természetes anyagból: pamutból, lenvászonból, esetleg selyemből készült ágyneműt.

alvas 1

A poliészterkeverékekből gyártott ágyneműk ugyanis olyan káros gőzt bocsátanak ki, amelyek akár légzési nehézségeket is okozhatnak. Ne feledd, a szintetikus anyagok mindig rossz választásnak bizonyulnak, még akkor is, ha igen kedvező áron juthatsz hozzá. A tisztaselyem ágyneműre és gyapjúlepedőkre soha ne sajnáld a pénzt, mert borsos áruk ellenére a legjobb befektetések, amelyeket az egészségedért megtehetsz.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

10 rovarriasztó növény

Nem csak a molyok ellen védekezhetsz levendulával, számos más illatos növényt is felhasználhatsz az otthonodban, hogy ne lepjék el a lakást és a kertet a kártevők.

10 rovarriasztó növény, amit érdemes elültetned a kertben: hatásosak és mutatósak

Nézegess képeket!

Elolvasom

A képek forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük