Több tízezer forintra bírságolhatnak: a legtöbben nem is tudják, hogy be kell jelenteni
Az állattartás szabályai között segítünk eligazodni.
- Minden eddiginél fontosabb most a vérplazmaadók szerepe - csatlakozz! (x)
- Túl a virágon: 5 egyedi ajándékötlet anyák napjára! (x)
- Hatékony ápolás a természettel összhangban (x)
- Tudod, hol vásárol Lékai-Kiss Ramóna? (x)
- Védjük meg kedvenceinket! (x)
- Eljött a kert- és teraszszépítés ideje! (x)
- Szédülés idős korban: ártalmatlannak tűnik, de komoly következménye lehet! (x)

- Kvíz: mennyire ismered Magyarországot? Teszteld magad!
- Kvíz: melyik folyó mellett van Makó? 10 kérdés Magyarország földrajzáról
- Gregor Bernadett levágatta hosszú haját: a rövidebb frizurát imádják a rajongói
- 10 kérdés biológiából, amit a suliban még tudni kellett: melyik igaz az állítások közül?
- Valódi női testek este, vetkőzés után
Egy új családtag befogadásával nemcsak az állat jelenlétével okozott örömök járnak együtt, hanem a felelősség is.
Amellett, hogy több esetben a háziállat jólétét is veszélyezteted, ha egy szabályt megszegsz, több tízezres bírságot is kiszabhatnak rád: cikkünkből az általános tudnivalókról tájékozódhatsz.
Állatvédelmi Törvény
Az 1998-ban életbe lépett Állatvédelmi Törvény rögzíti az állattartás legalapvetőbb normáit. Írásba foglalja többek között, hogy a tulajdonosoknak gondoskodniuk kell az állat megfelelő körülményeiről, az etetésről, valamint helyének tisztán tartásáról. A szabályok súlyos megszegése állatkínzásnak is minősülhet, ami büntetendő. A törvényt 2013-ban annyiban módosították, hogy a településeken nem korlátozhatják a mezőgazdasági haszonállatok számát. A jogszabályt elolvashatod ezen a linken.
Önkormányzati szabályozás
Az önkormányzatok konkrétabb előírásaira is figyelni kell. A leggyakoribb háziállatok, például a kutya, a macska, a díszhal, a hörcsög és a tengerimalac kedvtelésből tartott állatnak minősül, ezért általában az adott település bármely részén engedélyezik őket. Állatot csakis úgy lehet azonban tartani, hogy az a közterületre vagy más ingatlanára ne juthasson át, valamint ne zavarja mások nyugalmát se. Az önkormányzatok előírják a tartható házikedvencek számát, de azt is, hogy a kölykök születése után mennyi idő után kell új otthont keresni nekik. Mindezen szabályok megszegéséért több tízezer forintra is büntethető a tulajdonos. A konkrét információkról a lakóhelyedhez tartozó önkormányzatnál érdeklődhetsz.
Ebösszeírás
Sokan nem is tudnak róla, hogy a kutyájukat be kell jelenteniük az önkormányzatnál, pedig akár 30 ezer forintos bírságot is kaphatnak, ha ez elmarad. A tulajdonosoknak ki kell tölteniük az erre vonatkozó nyomtatványt, majd leadniuk, illetve elküldeniük az illetékes szerv részére. Erre azért van szükség, mert az önkormányzatok elektronikus nyilvántartást vezetnek az ebekről.
A társasház házirendje is számít
Az önkormányzat rendelkezéseit az adott társasház házirendje is felülírhatja, melyet általában egy jól látható helyre kifüggesztenek. Leginkább akkor tartalmazhat a korábbiaktól eltérést, ha nem egy szokványos háziállatot, hanem például pókot szeretnél a lakásodba. Ilyenkor előfordulhat, hogy hiába engedélyezett a lakóhelyeden ilyen állatot birtokolni, ha abban a házban, melyben laksz, már nem. Ezenkívül szintén külön megszabhatják a tartható kedvencek számát is. Ügyelni kell arra, hogy a házi kedvenc a lifteket, közös területeket ne szennyezze, ottlétéhez pedig általában a társasház többi lakójának - elsősorban a szomszédoknak - az írásbeli engedélye is szükséges lehet.

Mit tehetek, hogy megvédjem kedvencemet?
Ebben segítünk most országos programunkkal! Kattints, majd jelentkezz be a kiválasztott rendelőbe, ahol a program ideje alatt kedvezménnyel elvégzik a szűrést, kölyökkutya esetében pedig ellátnak hasznos tanácsokkal és akár egy ingyenes Kölyökkutya csomaggal is! A programban részt vevő rendelők egyedi kedvezményeiről érdeklődj a megadott elérhetőségeken.
Promóció
OLVASD EL EZT IS!