A legmérgezőbb szobanövények listája
A népszerű növények között több olyan is akad, mely az egészségre káros anyagokat bocsát ki.
A nemesítőknek és a külföldről hazánkba érkezett egzotikus, különleges fajoknak köszönhetően ma már igen sok szobanövény közül választhatsz. Vásárlásnál érdemes szem előtt tartani az otthonod adottságait, majd aszerint válogatni az árnyékkedvelő vagy fényigénylő, szárazságtűrő vagy vízigényes fajok között. Nem árt szem előtt tartani továbbá azt sem, hogy az adott növény mennyire strapabíró.
De ami talán a legfontosabb szempont, hogy tartalmaz-e olyan nedveket, növeszt-e olyan bogyókat vagy virágokat, melyek mérgező anyagokat tartalmaznak. A saját egészséged tekintetében is fontos, hogy a lehető legkevesebb veszélyes anyag vegyen körül, még inkább azonban akkor, ha kisgyermek vagy háziállat is él a lakásban.
A legveszélyesebb növények és mérgeik
A kedvelt cserepes növénynek, a ciklámennek két-három centiméteres gumói tartalmaznak mérgező anyagokat, szaponint és cyclamin-glükozidot. Amennyiben néhány gumó az emésztőrendszerbe kerül, a méreganyagok hányást, hasmenést és általános rosszullétet váltanak ki, súlyosabb esetben szédülést, görcsöket, sőt, akár légzési nehézségeket is. A népszerű szobanövény, a filodendron hasonlóan veszélyes. A pikkelyes légzőgyökereiben lévő nedv tartalmaz olyan anyagot, mely a bőrre vagy a nyálkahártyára kerülve erős izgató hatást vált ki. A kivörösödő felületen - lenyelve a nyelven és a torokban is - égő érzés keletkezik, a nyálkahártya megduzzad, aminek nyelési nehézségek a következményei.
A könnyen tartható, közkedvelt fikusznak szintén a tejszerű nedve tartalmaz mérgező anyagot, lenyelés esetén hányás, hasmenés lép fel, valamint gyomorfájdalom, súlyos esetben pedig akár fulladást is okozhat.
A rákvirágnak minden része veszélyes: a levele, a szára, a virága és a termése is tartalmaz kalcium-oxalát-kristályokat, melyek bőrizgató hatásúak, lenyelve a nyálkahártyát is izgatják, és enyhe mértékben a száj bénulását is eredményezhetik.
Színes veszélyek
A korallbokor elsősorban színes bogyói miatt kedvelt dísznövény, ám levelei mellett éppen ezek azok a részek a növényen, melyek mérgezést okozhatnak. A bogyók lenyelése esetén rosszullét, hányás és hasmenés, valamint légzési nehézségek léphetnek fel, a háziállatoknál azonban súlyos bélrendszeri problémákat és keringési zavarokat is okozhat a termés. A színpompás levelekkel rendelkező kroton is a veszélyes növények közé tartozik: ha nedve a tápcsatornába jut, erős hányást és hasmenést vált ki, és égő, maró érzés lép fel. A bőrre kerülve erősen allergizál: perceken belül kivörösödik az érintett bőrfelület, melyet erős viszketés kísér. A háziállatoknál súlyosabbak a következmények: a kroton nedve esetükben veseelégtelenséget is okozhat.
Amitől tartsd távol a gyereket
Dr. Lengyel Boglárka gyermekorvostól megtudhatod, milyen további szobanövényektől tanácsos óvni a gyermekedet. Nézd meg videónkat!
Teendők mérgezés esetén
A szobanövények ápolása után alaposan moss kezet meleg, szappanos vízzel, ha esetleg a bőrödre kerülhetett a növény nedve. A bő, szappanos, meleg vizes kézmosás az irritált bőrfelületen is segít, hiszen lemossa a mérget, a víz pedig enyhíti a kellemetlen érzést.
Amennyiben a méreganyag a szervezetbe került, legelsőként fontos a hánytatás - főleg a bogyók, termések, levelek esetében -, majd tanácsos sok vizet inni vagy itatni. Az aktív szén alkalmazása is hasznos.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezek azonban csak enyhe mérgezés esetén segítenek. Ha nagyobb adag került a szervezetbe, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, hiszen gyomormosásra is szükség lehet a bénulás, a légzési problémák és a görcsök megelőzése érdekében.
Cikkünk megírásában David Squire Szobanövények nagykönyve című albuma segített.
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- rák
A legveszélyesebb, rákot okozó méreg a lakásban
- rákkeltő
- szobanövény
A leghatékonyabb méregtelenítő, légtisztító szobanövények
- betegség
- gyógyítás