A gyakori migrén kiváltó oka

A fénycsövek káros hatásai

Energiatakarékos megoldás fénycsövet használni a világításhoz, de vigyázat: migrént okozhat!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az elektromos világítóeszközökről jószerivel tudomást sem vesz az ember, pedig nagyon is kellene. Nemcsak abból a szempontból, hogy energiát takarítanak-e meg, vagy sem, vagy abból, hogy hideg vagy meleg fénnyel töltik meg a szobát, de egészségügyi szempontból is.

A lakás és a munkahely megvilágítása ugyanis nagyobb hatással van az egészségedre, mint gondolnád: míg egyes fényforrások kifejezetten kedvezőek, addig mások akár zavaróak is lehetnek, sőt, felelősek a migrénért az arra érzékenyeknél.

Energiatakarékosabb, de károsabb is

Sokáig az izzólámpa - Edison találmánya - uralta a piacot, melynek fénye kellemes a szemnek: meleg árnyalata a délutáni napsütésre emlékeztet. Hatékonysága azonban nem valami jó: az energia java része nem fénnyé, hanem hővé alakul át. Sokkal jobb hatásfokú, illetve jóval tartósabb az izzólámpa helyére csavarható kompakt fénycső, mely ibolyántúli sugárzás segítségével készteti fénykibocsátásra a fénycső belső oldalán lévő bevonatot.

Csakhogy ennek is megvannak a hátrányai. A hagyományos fénycső barátságtalan, kékes fényt áraszt, melynek tükröződései megerőltetők a szem számára. Ráadásul ez a fényforrás másodpercenként mintegy 120-szor felvillan, amit ugyan nem veszel észre, de egyeseknél fejfájást vagy migrént okozhat. Sőt, a hibás fénycső rendszertelen villogása az arra hajlamosaknál még epilepsziás rohamot is kiválthat.

A megengedettnél erősebben sugároz

A kompakt fénycsövek hátránya továbbá, hogy működés közben erős elektromágneses sugárzást fejtenek ki, melynek mértéke jelentősen nagyobb, mint például a számítógépek megengedett sugárzása. A villódzó és kékes fény stresszreakciókat, valamint alvászavarokat is okozhat, gátolja ugyanis a melatonin nevű hormon termelődését, mely az alvásért felelős.

15 tipp, amivel tízezreket spórolhatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom
Óvatosan!
A fénycsövekkel azért is fontos óvatosan bánni, mert higanyt tartalmaznak. Egyes régebbi, gyorsan bekapcsolódó fénycsövekből veszélyes benzolszármazékok szivároghatnak. Ennek ellenőrzésére oltsd el a lámpát, és szereld le a burkolatot! Ha a fémdoboz belsejében fekete, olajos foltokat látsz, cseréld ki az egész világítótestet!

Szűrővel csökkenthető a káros hatás

A kompakt fénycsőre szerelt szűrők lágyabbá és melegebb árnyalatúvá teszik a fényt, mely így már jobban hasonlít a természetes fényhez. Ennél is jobbak - bár meglehetősen drágák - a széles spektrumú fénycsövek, melyek fénye nagyon hasonló a napfényéhez. Ha olyan helyiségben használod őket, ahol sok időt töltesz, tovább maradsz éber, és jobb lesz a munkád hatásfoka, sőt, talán még a hangulatod is.

Mit válassz helyette?

Ha csökkentenéd a szervezetedet érő káros egészségügyi hatásokat, búcsúzz el a kompakt fénycsövektől, és cseréld le őket halogénizzókra vagy LED-es fényforrásokra. A halogénlámpák az izzólámpákkal azonos módon működnek, de az égő halogéngázzal van töltve, ami meghosszabbítja az izzószál élettartamát. Ragyogó, fehér fényt árasztanak, mely az egész helyiséget bevilágítja. Sem a színükkel, sem pedig a gyártással kapcsolatban nem merült fel eddig probléma, ahogy a LED-es fényforrásokkal kapcsolatban sem. Utóbbiak élettartama ráadásul 50-szeresére tehető az izzókénak, továbbá hideg és meleg fényű kivitelben is kaphatók.

Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?

Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. február 19. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mindkét alternatíva drágább, hosszabb távon azonban kifizetődőbb, ráadásul egészségügyi szempontból is kedvezőbb.

Cikkünk megírásában a Reader's Digest Árt vagy használ? című könyve segített.

Ezt is szeretjük