4 jel, hogy bármikor kirabolhatnak

Azt hiszed, elég erős a zár a bejárati ajtódon? Az ablakaidat senki nem tudja felfeszíteni? Vajon tényleg annyira biztonságos az otthonod?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az összes ismertté vált bűneset 80%-át a vagyon elleni bűncselekmények teszik ki, és ezek 40-60%-a betöréses lopás. Ha nem akarsz áldozattá válni, ne csak reménykedj benne, hogy a te lakásodat vagy házadat nem veszik célba a betörők, hanem tegyél is ellene!

Egy kis odafigyeléssel, esetleg néhány viszonylag egyszerű és olcsó eszköz alkalmazásával máris nagyobb biztonságban tudhatod magadat és az értékeidet egyaránt.

Honnan tudhatod, hogy az otthonodnak szüksége van erre? Összegyűjtöttük azokat a jeleket, amelyeket a betörők rendszerint zöld jelzésként értelmeznek.

Kopott vagy rozoga ajtók, ablakok

Talán nem is gondolnád, de a láthatóan avítt nyílászárók bátorítóan hatnak a betörőkre. Elég, ha csak a festék kopott meg néhány helyen, vagy az üveg repedt meg: a betörők számára könnyű célponttá teszik a lakást.
Érdemes ezért a hibákat minél előbb javítanod - a fa repedéseit glettel, a lepattogzott festéket pedig csiszolással és újrafestéssel. Nem kifejezetten női munka, de nem is nagy ördöngösség.

Az üzletben pedig, ahol a szükséges alapanyagokat és eszközöket beszerzed, gyakorlati tanácsokkal is elláthatnak. Ha biztonságossá tennéd az ablakokat, érdemes lehet beszerezned kifeszítésvédőt és törésbiztos fóliát. Előbbi 10 ezer forinttól, utóbbi négyzetméterenként 8 ezer forinttól kapható. Az ajtó lehetőleg készüljön keményebb fából vagy fémből - egy jobb ajtót már 50-90 ezer forintért is megvásárolhatsz.

Nyitott ajtók, ablakok - szabad préda

A betörőknek különösen egyszerű dolguk van, ha a bejárati ajtó fölött lévő első emeleti ablak, illetve az alagsori, a világító- vagy fürdőszobaablak nyitva marad. Ez utóbbiak szűknek tűnnek ugyan, ám egy átlagos testalkatú ember minden további nélkül átfér rajtuk.
A nyitott garázs- vagy fészerajtó szintén veszélyforrást jelent, különösen, ha ezekből a helyiségekből egy belső ajtón keresztül be lehet jutni magába a házba.

Ha nem akarod, hogy hívatlan vendégeid érkezzenek, csak akkor indulj el otthonról, ha meggyőződtél róla, hogy minden ajtó és ablak zárva van!

Alacsony, dekorációs céllal épített kerítés

Az alacsony kerítés már önmagában is felhívás egy keringőre - legalábbis a betörők szemszögéből. Ha nincs pénzed arra, hogy újat csináltass, elég lehet az is, ha elhelyezel a kapun egy Vigyázz! A kutya harap! feliratú táblát - akkor is, ha nincs kutyád.
Ültess bokrokat is a kerítés mentén, mivel a dús növényzet valamelyest akadályozza a hívatlan vendéget a bejutásban, ráadásul kissé el is takarja az udvart és a házat. Arra azonban ügyelj, hogy az utca felől nézve a fák vagy a bokrok ne takarják el teljesen a bejárati ajtót, hiszen ezzel csak a betörő számára tisztítanád meg a terepet!
Az emeleti ablakoknál vizsgáld meg, hogy nincs-e a közelükben fa, amelyre felmászva különösebb erőfeszítés nélkül be lehet jutni a lakásba. Ha igen, lásd el védelemmel a nyílászárókat!

Sötétség a lakásban

Ha az ablakot nézve azt látni, hogy rendszeresen sötét van a lakásban, az különösen csábítóan hat a betörők számára. Ha hosszabb-rövidebb időre elutazol, vagy tudod, hogy csak későn érsz haza, hagyj égve egy-két kislámpát! Nem a leggazdaságosabb megoldás, de még mindig jobb, mintha megszabadítanának az értékeidtől.

Ha hosszabb távon gondolkodsz, érdemes befektetned olyan, szenzorral ellátott világítótestbe, mely sötétedésre automatikusan bekapcsol. Ára 10 ezer forint körül kezdődik.

Kapukulcs a kő alatt
Előfordul, hogy a lábtörlő alatt vagy a levélszekrényben hagyod a kulcsod? Netán a pótkulcsot egy virágcserépben vagy éppen egy kő alatt tartod? Jó, ha tudod, hogy ezeket a rejtekhelyeket a betörők is jól ismerik - olyannyira, hogy nemritkán itt néznek körül először.

Ne adj esélyt a betörőknek!

Ha értékes tárgyakat, netán rendszeresen nagyobb összeget - például a céged napi bevételét vagy a fizetésedet - tartasz otthon, érdemes professzionális védelemről gondoskodnod.
Nyitásérzékelőt és riasztót 50 ezer forinttól, komolyabb mozgásérzékelőt 70 ezer forinttól, komplett vagyonvédelmi rendszert 80 ezer forinttól vásárolhatsz. Tolózár 5 ezer forinttól, hevederzár 20 ezer forinttól, elektromos ajtózár 85 ezer forinttól kapható. A dupla falú széfek ára 25 ezer forintnál kezdődik.

A távfelügyelet havi díja változó, de jellemzően néhány ezer forint. Ezt a szolgáltatást különösen akkor célszerű igénybe venned, ha vidéken élsz. Ott ugyanis a kisebb távolságoknak és a kiszámíthatóbb közlekedési viszonyoknak köszönhetően baj esetén hamarabb megérkezik a helyszínre az adott biztonsági cég vonulószolgálata vagy a rendőrség.

Mielőtt vásárolnál, tájékozódj az interneten, mivel számos forgalmazó időről időre akciósan kínálja termékeit.

Ha megtörtént a baj
  • Ne tanúsíts ellenállást, ha a lakásban szembetalálkozol a betörővel!
  • Figyeld meg az illető kinézetét, ha pedig módodban áll, jegyezd fel a meneküléshez használt jármű rendszámát, típusát és színét!
  • Ha hazaérve azt tapasztalatod, hogy a lakásod ajtaja vagy ablaka nyitva van, ne menj be, hanem kintről vagy a szomszédból hívd a rendőrséget!
  • A biztosító csak akkor fizet, ha az idegenkezűség minden kétséget kizáróan bizonyítható. Semmihez se nyúlj, amíg a rendőrség meg nem érkezik!
Ezt is szeretjük