Így nem spórolhatsz!
Egy kis odafigyeléssel sokat spórolhatsz, néhány tévhit azonban semmit sem karcsúsít a számláidon.
Az 1970-es évek óta drasztikusan emelkedtek az energiaárak, így nem csoda, ha mindenki igyekszik szűkösebbre szabni a felhasznált áram mennyiségét. A villamosság azonban annyira hozzátartozik a mindennapokhoz, hogy ha spórolni szeretnél rajta, akkor igencsak furfangos módszerekhez kell folyamodnod.
Néhány egyszerű praktikával sokat tehetsz azért, hogy csökkenjen a rezsid, de azért ne higgy el mindent. Az alábbi hiedelmek, bár a mai napig benne vannak a köztudatban, egyáltalán nem, illetve csak részben igazak, így, ha ezekre alapozod az energiatakarékosságot, csalódni fogsz majd a villanyszámla láttán.
1. tévhit: A programozható termosztátokkal pénzt lehet megtakarítani
Igen, de csak akkor, ha megfelelően programozod be őket. Sokan abban a hiszemben élnek, hogy ezek az elektronikus eszközök automatikusan energiatakarékos módon szabályozzák a fűtést, ám ez távolról sem így van. Neked kell úgy beprogramoznod a fűtést, hogy a kazán csak bizonyos időszakokban kapcsoljon be, de ne fűtsön például éjszaka, illetve, amikor munka vagy szabadság miatt senki nincs otthon. Olvasd át alaposan a használati útmutatót , és tanuld meg, miként kell a szükségleteidnek megfelelően beállítani a termosztátot. Ezzel havonta akár 15 százalékos energiamegtakarítást érhetsz el.
2. tévhit: A ventilátorok hűtik a helyiséget
A ventilátorok valójában semmivel sem csökkentik a szoba hőmérsékletét, csak a hőérzeted lesz jobb azáltal, hogy légáramlást keltve fokozzák a veríték elpárolgását a bőrödről. Így nincs értelme bekapcsolva hagyni a ventilátort, amikor üres a helyiség. Úgy kezeld a berendezést, mint a világítást: ha kimész a szobából, kapcsold le a szerkezetet, máskülönben csak pazarolja az áramot.
3. tévhit: A számítógépes képernyővédők energiatakarékosak
A képernyővédők arra szolgálnak, hogy egy folyamatosan változó kép megjelenítésével növeljék a monitor élettartamát. Az állandó képek ugyanis idővel beleéghetnek a kijelzőbe, így tönkretehetik azt.
Áramot azonban a képernyővédők egyáltalán nem takarítanak meg, sőt, elég sokat fogyasztanak. Ha kevesebb áramot akarsz felhasználni anélkül, hogy kikapcsolnád a monitort, nézd meg, van-e lehetőség a számítógépeden energiatakarékos beállításra.
Ezek általában az operációs rendszer Vezérlőpult menüjében, a Teljesítmény és karbantartás opció alatt, az Energiagazdálkodási lehetőségek pontban találhatók meg.
Így spórolhatsz
Ha szeretnéd csökkenteni a kiadásaidat, válassz olyan módszereket, melyekkel tényleg több marad a tárcádban. Nézd meg videónkat, melyből megismerheted spórolási tippjeinket!
4. tévhit: A készenléti üzemmód kevesebbet fogyaszt, mint a ki-be kapcsolgatás
Ez egyáltalán nem igaz. A készenléti üzemmódban tartott elektromos berendezések meglepően sok áramot fogyasztanak el. Ha takarékoskodni akarsz az elektromossággal és a pénzeddel, éjszaka, illetve, amikor hosszabb ideig nem dolgozol vele, mindig kapcsold ki a számítógépet, a nyomtatót, a szkennert, a külső meghajtót, a televíziót és a hifit. Lehetőleg húzd is ki őket a konnektorból, vagy kapcsold le az elosztót, ha ugyanis transzformátoron - tápegységen - keresztül kapják az áramot, az akkor is bekapcsolva marad, amikor a készülék működését a ki-be kapcsoló gombbal leállították.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cikkünk a Reader's Digest Kiadó Elhallgatott tanácsok című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- tippek
- spórolás
Ezért van az egekben a rezsid
- felújítás
- rezsicsökkentés
Felezd meg a fűtésszámlát 5 ezer forintból!
- tippek
- rezsicsökkentés