Mi a legrosszabb, amit a mikulásvirággal tehetsz? Ha így gondozod, nem éri meg a karácsonyt

A mikulásvirág nem egyszer használatos növény.

A mikulásvirág gondozása a virágzás után
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A mikulásvirág vagy Euphorbia pulcherrima az adventi várakozás időszakának egyik kedvenc növénye, egy igazi különlegesség, mely annak ellenére, hogy sokan eldobható díszként tekintenek rá, jóval több puszta dekorációnál.

A Közép-Amerikából, Mexikóból származó, a kutyatejfélék családjába tartozó növény, mely hazájában akár három-négy méteres cserjévé is növekedhet, az 1960-as években vált a nemesítés révén a karácsonyi időszak klasszikus szobanövényévé. Sokan azonban csak az ünnepi időszakban számolnak vele, ami csak részben köszönhető a színei jelentette hangulatnak, sokkal inkább okolható érte elsőre körülményesnek tűnő gondozása.

A mikulásvirág gondozása a virágzás után

A mikulásvirág kissé kényes, így már viszonylag rövid idő alatt is tönkremehet, de természetes levélhullását is könnyen össze lehet keverni a növény pusztulásával. A növény életciklusának és igényeinek megismerésével, valamint a következő hibák elkerülésével azonban még sok-sok karácsonyon át lehet a lakás dísze.

mikulasvirag-bolt
Fotó: Antonio Garcia Recena / Getty Images Hungary

Már a boltban oda kell figyelni

A mikulásvirág november és február között virágzik, azonban nagy, színes levelei, melyek a piros mellett fehérben, vajszínben vagy épp rózsaszínben is pompázhatnak, csupán a tényleges, apró, sárga virágokat szegélyező fellevelek. Az üzletben érdemes olyan növényt választani, melynek bimbói még feszesek, teltek, és nem hullatják a virágport, emellett fontos ellenőrizni, nem kókadtak, szárazak, sárgásak-e a levelek.

A mikulásvirág nagyon kényes a huzatra és a hőmérséklet-változásra is, így nem árt vigyázni, ha az üzletben ebből a szempontból kérdéses helyre tették, a még egészségesnek tűnő növény élettartama ugyanis már ekkor lerövidülhet. Könnyen megfázhat a hazavitel során is, így célszerű becsomagoltatni, és nem túl sokáig kitenni a kinti hidegnek. Hazaérve viszont minél hamarabb meg kell szabadítani a csomagolástól és a celofántól, a dunszt miatt ugyanis könnyen bepenészedhetnek és rothadásnak indulhatnak a növényi részek.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Túlöntözés, túl nagy meleg, huzatos hely

A mikulásvirág őshazáját a növény szempontjából a kiegyenlítettség jellemzi, mind a hőmérsékletet, mind pedig a nedvességet tekintve, nem véletlen, hogy kényes a túl nagy hidegre, a melegre és a huzatra is.

A 16-20 Celsius-fok közötti hőmérsékletet kedveli a legjobban, a 21-23 fokot még bírja, de nem szabad hőforrás közvetlen közelébe tenni, mint ahogy tűző napra se, holott fényigénye igen nagy. Világos helyre kerüljön, egy állandó hőmérsékletű és kellemes páratartalmú helyiségbe.

A szárazságot sem kedveli, meg kell öntözni, ha földjének felső harmada már kiszáradt, a túlöntözéssel azonban nagyobb kárt lehet benne tenni, ezért sose álljon cserepében a víz, érdemes napi rendszerességgel is figyelni. Virágzásának ideje alatt, illetve, ha új hajtásokat hoz, hetente egyszer tápoldatozni is érdemes, az öntözés pedig a legjobb, ha lágy vízzel, esővízzel, hólével vagy desztillált vízzel kevert csapvízzel történik. Ha a levelek sárgulnak, a túlöntözés lehet a ludas, ha pedig idő előtt lehullnak, a hőmérséklettel lehetett probléma.

Ez történjen a virággal karácsony után

A mikulásvirág megfelelő gondozás mellett még februárban is virágozhat, ekkor azonban lehullajtja a felleveleit és gyakran a leveleit is. Ettől nem kell megijedni, ha csak ekkor történik meg, természetes jelenség, nem kell kidobni a növényt. Metszeni azonban igen, a hajtásokat 10-15 centiméter hosszúra célszerű visszavágni, a főhajtást pedig az első elágazásig.

mikulasvirag-piros
Fotó: Constantine Johnny / Getty Images Hungary

Ha a növény nem hullatta le a leveleit, a metszésre később is sor kerülhet. Ha azonban igen, utána néhány hónap pihenésre van szüksége, ekkor hűvösebb, sötétebb helyre célszerű tenni, és csak mértékkel, ritkábban locsolni. A nyugalmi időszak végén érdemes tőzeges virágföldbe átültetni, az új hajtások megjelenésével pedig a szokásos módon gondozni. Nyáron ki is lehet tenni a szabadba, legalábbis a hűvösebb éjszakák érkezéséig. A növény szaporítása is ekkor lehet esedékes, hajtásdugványozásos módszerrel.

Így lesz újra színes az ünnepekre

Ahhoz, hogy újra színes fellevelek és virágok jelenjenek meg a növényen, el kell hitetni vele, hogy rövidek a nappalok, így ősszel két hónapon át biztosítani kell számára napi 12-14 órán keresztül a teljes sötétséget, például egy kartondoboz segítségével. Ha a levelek kezdenek színesedni, a továbbiakban erre nincs szükség.

Fontos megemlíteni, hogy a mikulásvirág gondozása kellő körültekintést igényel az allergia és az irritáció szempontjából is, nedve ugyanis enyhén mérgező, bőrre, szembe kerülve is okozhat problémát. Érdemes kesztyűben dolgozni, ha azonban valaki az óvintézkedések megtétele mellett is fokozott légúti és allergiás tüneteket tapasztal a növény jelenlétében, célszerű lehet elajándékozni és más alternatívában gondolkodni.

Mit üzennek a karácsony hagyományos növényei? A magyal szerencsét hoz, a fagyöngy az örök szerelem záloga

Az ünnep bájos növényei nem csak szépek, fontos üzeneteket is hordoznak.

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük