Dús és élénkpiros lesz a mikulásvirág, ha így ápolod: éveken át pompázhat, ha jól gondozod
A mikulásvirág több éven át is pompázhat a téli időszakban, a cikkben olvasható tippek segítségével dús és élénkpiros lesz.
A mikulásvirág (euphorbia pulcherrima) harsogóan piros levelei miatt közkedvelt téli dísznövény, ám sokan szembesülhettek azzal, hogy csak egyetlen szezont bírt ki, pedig valójában több télen keresztül is pompázhat vidám színeiben.
A különleges kinézetű növény többfajta színben is elérhető, fehér, piros, rózsaszín, barack vagy márványos levelei között apró, sárga virágok bújnak meg. Több mint száz fajtája létezik, érdemes körültekintőnek lenni a választás közben.
Mikulásvirág gondozása a lakásban
Karácsony közeledtével a nagyobb boltok, virágüzletek polcain megjelennek ezek a szép mikulásvirágok, olyat érdemes megvásárolni, aminek még nem nyíltak ki a virágbimbói. Kerüld azt, amit hosszabb időn át hideghatás ért, illetve érdemes betakargatni rögtön a megvétel után, nehogy kihűljön hazafelé.
Sokan kidobják a mikulásvirágjaikat rögtön az ünnepek után, pedig némi erőfeszítéssel újra virágba borulhat a helyes szobanövény, levelei élénkpirosak és dúsak maradnak.
- Az első és legfontosabb tanács, hogy amikor elkezdi hullajtani a leveleit, akkor csak annyira öntözd meg, hogy a talaja ne száradjon ki.
- Április elején vágd vissza növényt nagyjából egy 15 centiméteres szárra, ez serkenti fogja az újranövekedését. Tartsd a virágot világos helyen, rendszeres öntözd és kezdd el tápoldatozni, a foszforos műtrágyát szereti. Amikor megnőtt, ültesd át friss talajba.
- A mikulásvirágoknak hosszú éjszakákra és rövid nappalokra van szüksége. Ennek érdekében október elejétől 10 héten át naponta 14 órára helyezd teljes sötétségbe, tegyél rá egy dobozt vagy zárd a szekrénybe. Napközben pedig vidd ki természetes világos helyre.
- Amikor a fellevelek már elkezdtek színesedni, onnantól kezdve a normális gondozását folytathatod.
Fontos, hogy alapvetően a mikulásvirág erős, közvetett fényben érzi magát a legjobban, alapos öntözést igényel, de a locsolások között meg kell várni, hogy kiszáradjon a talaj teteje, mert hajlamos a gyökérrothadásra, ha túláztatják.
Érdemes figyelmet fordítani a levegő páratartalmára is, ami télen nagyon kiszáradhat. A mikulásvirág az átlagos páratartalmú helyeket kedveli, érdemes erre odafigyelni. Nem szereti a hideget és a huzatot, az átlagos szobahőmérsékleten érzi magát a legjobban.
8 csodaszép karácsonyi dekoráció tobozból
Toboz felhasználásával egészen látványos díszeket lehet készíteni, a gyertyatartótól kezdve a koszorúig szinte bármit.
8 csodaszép karácsonyi dekoráció tobozból: egyszerű, mégis látványos díszek
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)