Így csíráztass Luca-búzát: mit jelent, ha sikerül kikelnie karácsonyig?

Az adventi csíráztatás régi kedves hagyomány, emellett látványos dekoráció lehet belőle.

Luca-búza ültetése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Szinte nincs még egy olyan nap az évben, melyhez annyi gonoszűző, babonás népszokás kapcsolódna, mint december 13-ához, avagy Luca napjához, mely ráadásul idén péntekre esik. 

Luca-búza ültetése

Nemcsak a boszorkányokkal és ártó szellemekkel foglalkoznak azonban a jeles nap rituáléi, de különféle jóslások is köthetők hozzá, nem utolsósorban pedig olyan hagyományok, melyek a bőséget és gyarapodást segítik elő. Ilyen többek közt a Luca-búza elvetése is.

lucabuza-gyertya
Fotó: Dejan Ilic / Getty Images Hungary

Miért lett olyan híres Luca napja?

December 13-a az egyházi hagyomány szerint a fényhozó Szent Lúcia napja, a szicíliai, szirakúzai nemeslányé, akit szüzességi fogadalma miatt egykori vőlegénye citált bírák elé, mivel azonban továbbra sem tagadta meg hitét, kegyetlen módon megkínozták, és vértanúhalált halt.

A Lúcia, Luca név jelentése fény, a fény útja, ami magában hordozza az új esztendő és a születő fény reménységét is, kapcsolódva a téli napfordulóhoz köthető régi pogány hagyományokhoz, a Gergely-naptár bevezetése előtt ugyanis ez volt az év legrövidebb napja, így ekkorra esett a leghosszabb éjszaka. Nem volt véletlen hát, hogy összefüggésbe hozták az ártó, sötét erőkkel is.

Gonoszűzés és szerelmi jóslás

December 13-án volt szokás elkezdeni a Luca székét vagy Luca ingjét, mindennap csak egyetlen műveletet végrehajtva rajta, hogy végül szenteste, az éjféli misén a tulajdonosa meglássa, ki is a boszorkány. A rontások és ártó lények ellen az állatokat is fokhagymával kenték be a régiek e napon, és maguk is fokhagymás kenyeret ettek, a kapu elé hamut szórtak, az ólakra keresztet rajzoltak, a seprűket pedig gondosak elzárták.

A nők számára jelentős dologtiltó nap volt Luca ünnepe, nem szabadott mosni, sütni, fonni és varrni, sok helyen az asszonyoknak ülni és feküdni kellett, hogy a tyúkok is jól üljenek, és a termés is bőséges legyen. Tilos volt bármit kölcsönadni, nehogy a boszorkányok kezére jusson a dolog, a gyerekeket a Luca-disznóval ijesztgették, a lucázás során pedig a fiúgyermekek énekének termékenységvarázsló erejében bíztak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A lányok gombócból jósoltak maguknak, 12 gombócot főztek meg, mindegyikben egy-egy névvel, melyek közül azt kellett figyelembe venni, amelyik először feljött a víz színére. Ha lány neve volt benne, azt jósolta, ő házasodik meg először az új évben, a férfinevek segítségével pedig a leendő férj kilétére derülhetett fény. Az időjárást is segített előrejelezni Luca napja, az aznapi időjárás a januárival, a következő, karácsonyig hátralévő napok pedig a többi hónapéival jelentettek párhuzamot.

Így ültesd el a Luca-búzát

Részben a Luca-búza is jóslásra szolgál, hisz minél nagyobbra nő, annál bőségesebb termés várható, ugyanakkor inkább bebiztosítása a családra hulló áldásnak, az egészségnek, gyarapodásnak. Szép szokás, hogy advent kezdetétől a gyerekek jócselekedeteikért újabb és újabb búzaszemeket kapnak, melyeket végül ők vethetnek el.

lucabuza-talka
Fotó: izzzy71 / Getty Images Hungary

A búza csíráztatása nem bonyolult, egy dekoratív vagy épp egyszerűbb virágcserepet fel kell tölteni földdel, majd körkörös mozdulatokkal, egyenletesen megszórni búzaszemekkel, befedni vékony réteg földdel, és megnedvesíteni vízzel. A cserepet magát is érdemes vizes tálkába állítani. Régen a kemence közelében kezdték el csíráztatni a búzát, és ma sem árt a melegebb hely, de sokkal fontosabb a rendszeres, harmatszerű permetezés. Ha a búza kiserken, már nem kell olyan gyakran öntözni, csak ha nagyon kiszáradna.

Karácsony tájára szépen kizöldül, és igen dekoratív látványt nyújt, amit lehet fokozni a szalagkötés vagy épp a közepére helyezett gyertya vagy mécses hagyományával, mely szerint a gyertya Jézus szeretetét, míg a kék szalag Szűz Mária tisztaságát jelképezi. Ha a búza olyan sűrű és nagy, hogy a mécses fénye alig szűrődik ki, a hagyomány szerint kedvező, bőséges esztendő vár a családra. A búza karácsonykor általában az asztalra került, de az adventi házi oltárnak is része volt. Karácsony után a friss búzafüvet, melyhez biobúzát célszerű elvetni, végül el is lehet fogyasztani, de akár vízkeresztig is a lakás dísze maradhat.

Régi karácsonyi népszokások kvíze: tudod, mi pontosan a regölés?

A régiek ünnepét sok-sok hagyomány kísérte: ismered őket?

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük