4 KRESZ-jelzés az úton, amire télen különösen oda kell figyelni: a hópihéstől a vadveszélytábláig

Télen bizonyos KRESZ-jelzésekre érdemes több figyelmet szentelni a balesetek megelőzése végett.

KRESZ-táblák télen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Telente egyre ritkábban lehet találkozni, legalábbis Magyarországon, nagy havazással, de ebben az évszakban jégeső, ónos eső minden évben előfordul, és a hegyes vidékeken még hó is eshet. Valójában elegendő egy kis esőcsepergés ahhoz, hogy másnapra tükörjég alakuljon ki az utakon, főleg a kieső részeken - elvégre a főutakon rendszeresen eltakarítják a havat, oldják a jeget.

Egy szó mint száz, a téli vezetés teljesen más műfaj, mint az átmeneti hónapokban vagy nyáron. A jó tapadású téli vagy négy évszakos gumiktól kezdve a fagyállóval ellátott ablaktisztítóig számos dolog szükséges a biztonságos vezetéshez. De nem csak az autót kell felkészíteni a hidegre, hanem a sofőrnek is érdemes számba vennie az alábbi KRESZ-táblákat.

„Havas út" tábla

A hópihével jelzett tábla azt mutatja, hogy az adott útszakaszon hóesésre, jegeces útra lehet számítani, a szomszédos országokat nézve legtöbbször Ausztria hegyvidéki részein lehet ilyenekkel találkozni. Legtöbbször tartozik hozzá valamilyen kiegészítő tábla is, mely sebességkorlátozásra vagy csúszásveszélyre hívja fel a figyelmet. Előfordulhat az is, hogy a hóláncra figyelmeztető tábla látható alatta, ami azt mutatja, hogy a jelzett útszakaszon áthaladó autósoknak kötelező tartozék a hólánc, melyet havas-jeges út esetén fel is kell helyezni.

GettyImages-73640080
Fotó: Johannes Simon / Getty Images Hungary

Még ha nincs is kiegészítő tábla, a havas utakon figyelj arra, hogy ha teheted, akkor 2-esben indítsd el a kocsit, nehogy kipörögjenek a kerekek, és kicsússzon a kocsi fara. Nagyobb forgalom esetén különösen fontos az elégséges követési távolság meghagyása, kerülendő a libasorban haladás, mert a másik autó hátsó kerekéről felverődő latyakos hó jelentősen ront a látási viszonyokon. Autópályán nem érdemes 100-nál többel hajtani, sőt, sok esetben még az is túlzó lehet. Inkább vezess lassabban, a kanyaroknál pedig előre fékezz, kanyarodás közben inkább már csak a kormányt használd.

„Csúszós úttest" tábla

Ezt a táblát eleve olyan szakaszokon helyezik ki, ahol csúszóssá válhat az út, így télen különösen oda kell rá figyelni. Főleg erdei utakon lehet vele találkozni, ahol a fák között nehezebben száradnak meg a vizes útrészek, amik megfagyva veszélyesen csúszós réteget képeznek - ráadásul a rossz fényviszonyok miatt nem is könnyű észrevenni őket.

GettyImages-509381330
Fotó: Alexander Aksakov / Getty Images Hungary

Akárcsak a „havas út" tábla esetében, indokolt esetben a „csúszós úttest” jelzőtábláját is kiegészíthetik hóláncos táblával. Ilyenkor kötelező kellék a kocsiban a hólánc, és esetenként csak azzal lehet közlekedni az adott útszakaszon.

„Hólánc használata kötelező” tábla

Ez minden esetben azt jelzi, hogy az úton közlekedő járművekben kötelező hóláncot tartani, havas-jeges úton pedig legalább egy hajtott tengelyen fel kell helyezni a gumiabroncsokra.

GettyImages-1230466456
Fotó: picture alliance / Getty Images Hungary

Hólánccal semmilyen más körülmények között nem szabad közlekedni. Az eszköz csak akkor applikálható le a kerekekről, hogyha a vezető elhagyta a „hólánc használata kötelező vége” táblát, illetve ha az útszakasz biztonsággal járható. Magyarország egyes részein nem szimbólummal, hanem szövegesen jelzik a szabályt.

Fontos tudni, hogy nem mindig kell tehát felhelyezni a hóláncot, de az ilyen jelzésű utakon minden esetben a kocsiban kell lennie, elérhető távolságban, ha mégis úgy alakulna az időjárás, akkor fel lehessen szerelni.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

„Állatok" tábla

Az "állatok" KRESZ-táblát erdőségek közelébe vagy olyan helyekre teszik ki, ahol vadak vagy háziállatok vonulhatnak át az utakon. Óvatosságra inti a jelzés a sofőröket, pláne télen a korai sötétedés és a csúszós utak miatt. Ha valaki túl gyorsan közlekedik ezeken a részeken, akkor bizony a megnövekedett fékút következtében komoly balesetet szenvedhet egy-egy kósza állattal való találkozás következtében.

GettyImages-1270898418
Fotó: Eisenlohr / Getty Images Hungary

Ha valaki nagyobb testű vadba, szarvasba ütközik autójával, az olyan, mintha egy betontégla falba csapódott volna a kocsija - nem beszélve arról, hogy a nemes állat is elpusztul. Ráadásul a vadak nemritkán lefagynak a közeledő autó láttán, így nem lehet minden esetben arra számítani, hogy majd elfutnak a veszély elől. Télen, mire reagál az ember, megnyomja a féket, megállítja a kocsit, addigra már késő lehet - ezért érdemes óvatosan, körültekintően és türelmesen vezetni. Az állatok legtöbbször estefelé, szürkületkor aktívak.

KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla?

A forgalomban részt vevő vezetőknek illik tudni, melyik tábla pontosan mit jelent.

KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!

Kvíz!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük