Ilyen lehetett Jézus a valóságban: egyáltalán nem volt kék szeme, szőkés haja és fehér bőre

A bibliai beszámolók teljesen eltérnek attól a képtől, amit ma ismerünk - de akkor hogyan lett Jézus szőke hajú és kék szemű?

Jézus külseje a valóságban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Jézus Krisztus a világ egyik legismertebb alakja, hiszen a kereszténység jelképének és Isten fiának tartják, ráadásul az ő születéséhez köthető az év legnagyobb ünnepe, a karácsony is. Azonban nemcsak a róla szóló történetekről hallhattunk sokat az évek során, hanem számos különböző ábrázolással is találkozhattunk.

Ha Jézus képét képzeljük magunk elő, a legtöbben valószínűleg hosszú, világos hajú, fehér bőrű, szakállas emberként írnák le, hiszen a legtöbb festményen és portrén így ábrázolták, ám a valóságban egészen más volt a külseje.

Így ábrázolták Jézust a különböző kultúrák

A téves képzet, miszerint Jézus fehér bőrű, világos hajú és szemű ember volt, valószínűleg nem a feljegyzések, sokkal inkább a művészetek ábrázolásmódja miatt alakulhatott ki. Az egyik legkorábbi Jézus-ábrázolás a római Szent Domitilla katakombából származik, amely a Kr. u. 3. századra nyúlik vissza. A festmény Jézust jó pásztorként ábrázolja, szakáll nélküli emberként, bárányával a vállán.

jézus-ábrázolás1
Fotó: Feng Wei Photography / Getty Images Hungary

A bizánci művészek általában mozaikművészetet használtak - üvegből, kőből, márványból -, hogy Jézusról egyszerű képeket alkossanak. Jézus világos bőrű, fehér szakállú, hosszú ruhás férfiképe szintén erre a korszakra nyúlik vissza. A klasszikus görög istenek megjelenésének - hosszú haj, szakáll és karcsú test - hatására a bizánci művészek ugyanúgy ábrázolták Jézust. Annak ellenére, hogy nem volt reális, ez a tendencia a reneszánsz korszakában is folytatódott. Miután a bizánci korszak véget ért, Jézus görög hatású ábrázolása megmaradt, és egyetemes képévé vált. A reneszánsz korában a művészek általában több kifejezéssel, gesztussal és lineáris perspektívával ábrázolják Jézust. Megjelenése is sokkal reálisabb és színesebb volt, mint a bizánci korban. Külsejében azonban vannak kisebb különbségek a különböző európai régiók között. Például spanyol és portugál művészek mediterránabb megjelenést kölcsönöznek Jézusnak, míg az ortodox egyházak Jézus „sötétebb” változatát ábrázolják.

Érdekesség, hogy az ázsiai kultúrában is ábrázolták Jézust. Az európai gyarmatosítás idején sok ázsiai Jézust a fehér európaiak törzsi istenének tekintette. Ahogy azonban a kereszténység Ázsiában keringett, Jézust különböző kulturális személyiségekbe képzelték át, mint például a bodhiszattva, konfuciánus tudós és sámánista pap. Ezek alapján újraábrázolták a helyi emberek fizikai adottságaival, a T'ang-dinasztia Ching-chiao templomában például egy ilyen képet találtak Jézusról.

Milyen volt valójában?

Ma már tudjuk, hogy egészen máshogy nézhetett ki Jézus, mint ahogy azt a közép- és újkorban ábrázolták, ebben pedig számos régészeti lelet, bibliai szöveg és megőrzött emberi maradvány segített. Az egyik legfontosabb bizonyíték a fizikai megjelenésére vonatkozóan a torinói lepel, ami alapján Jézus 175 centiméter körül lehetett, átlagos testalkata volt, és hosszú hajat viselt. A másik fontos bizonyítékot a Biblia adja, hiszen elfogásakor a Getszemáni-kertben a katonák először nem ismerték fel, hiszen tanítványai között elbújt, vagyis nagyon hasonlított külsőre hozzájuk. Mivel asztalos volt, és sokat sétált, arra következtethetünk, hogy sovány és izmos volt.

2001-ben Richard Neave orvos-művész - az izraeli és a brit törvényszéki antropológusok és a számítógépes programozók csapatával együtt - új Jézusról alkotott képet, amely a tipikus 1. századi palesztin zsidó vonásokra épül. Eszerint barna szeme, fekete haja és kreol bőre volt. Az összes rendelkezésre álló bizonyíték mellett ez a kép sokkal pontosabb Jézus fizikai megjelenésére, ám valószínűleg még így sem lehet kitörölni a köztudatból azt a Jézus-képet, ami már több évszázada ismert az emberek körében.

Festménykvíz: tudod, ki festette a legismertebb Jézus-ábrázolásokat?

A kvízben próbára teheted magad, mennyire ismered jól a festményeket.

Festménykvíz: tudod, ki festette a legismertebb Jézus-ábrázolásokat?

Kvíz!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük