A világ legnagyobb karácsonyfája egy olasz városkában világít: Gubbio látványosságát december 7-én kapcsolják fel
Gubbio rendhagyó karácsonyfájának csodájára járnak az emberek.
Gubbio hangulatos, hamisítatlan olasz kisváros Umbria régióban. Nyáron talán nem az első számú úti cél a turisták körében, karácsony környékén viszont sokan felkeresik, hogy megtekintsék a világ legnagyobb karácsonyfáját.
Egy kis csalás azért van a dologban, mert ezt a fát valójában színes égősorokból rakják ki, és az Ingino-hegy lejtőjén fekve világít a város fölött. Ennél impozánsabb karácsonyi dekorációt nem is kívánhatna magának a település.
50 kilométerről látszik a rekorder fa
A karácsonyi ünneplésbe több dolog is belefér, ami az év többi részében talán túlzásnak tűnne. Számos háztartásban fényfüzérek és világító dekorációk sokasága lepi el ilyenkor az otthonokat és a kerteket. A fény egyébként is szorosan összekapcsolódik a karácsonnyal: a keresztények Jézus születésével a fény születését ünneplik, de már az ókorban is ez idő tájt, a téli napforduló környékén is vigasságokkal várták az egyre növekvő fényt, a természet feléledését. Az Olaszország szívében, az Ingino-hegy lábánál elterülő olasz kisváros, Gubbio minden évben a világ legnagyobb, egyben legfényesebb karácsonyfájával örvendezteti meg az embereket.
1981 óta minden év december 7-én ragyog fel a különleges, 50 kilométerről is látható ünnepi dísz a mintegy 900 méter magas Ingino-hegy oldalában. Önkéntesek helyi csoportja vesz részt az előkészületekben, és büszkén munkálkodnak, hiszen a látványosság, ami turisták tömegeit vonzza a hangulatos középkori településre, 1991-ben még a Guinness Rekordok-könyvébe is bekerült. A számokat látva ez nem is csoda: az égőkből kirakott fa több mint 650 méter magas, az alján körülbelül 350 méter széles, a körvonalaihoz legalább 300 zöld égőt használnak, a kitöltéséhez minimum 400 színes égő szükséges. A tetején, a Sant’Ubaldo-bazilika közelében mintegy 1000 négyzetméteres hullócsillag koronázza a kompozíciót. A fényeket néhány euróért örökbe is lehet fogadni.
Felkapcsolták már a Vatikánból és az űrből is
A több ezer égőből kirakott fát a szeplőtelen fogantatás napjának (december 8.) előestéjén kapcsolják fel. Az eseményt mindig nagy érdeklődés övezi, kiváltképp, ha olyan prominens személy gyújtja meg a fényeket, mint például XIV. Benedek pápa 2011-ben, vagy utódja, Ferenc pápa 2014-ben. A két egyházfő mindezt a Vatikánból, egy tablet segítségével oldotta meg. 2017-ben Paolo Nespolira esett a választás, az asztronauta július óta tartózkodott az űrállomáson, onnan küldte a jelet, amelyre aztán felragyogott a fény a hegyoldalon. Korábban egyébként a várost a Don Matteo-sorozattal népszerűsítő Terence Hill is végrehajthatta a megtisztelő feladatot.
A bájos Gubbio Assisi Szent Ferenc legendájában is szerepel, itt garázdálkodott ugyanis a helyieket rettegésben tartó, kegyetlen farkas, amit az állatok nyelvén értő szent szelídített meg. A város védőszentje a 11-12. században élt püspök, Gubbiói Szent Ubald, romolhatatlan testét az ő nevét viselő, az Ingino-hegy tetején lévő bazilikában őrzik.
A karácsonyfában egészen január 6-ig, vízkeresztig lehet gyönyörködni.
Visszafogottnak nem nevezhető karácsonyfák
A díszektől roskadozó, csillogó-villogó karácsonyfákra nézve az ember akaratlanul is arra gondol, hogy a kevesebb olykor bizony tényleg több.
Luxus karácsonyfák, amiket kicsit túltoltak: a díszítésnek is van határa
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- karácsony
- karácsonyfa
Tudtad? Ezért fontos, hogy legalább 9 gömbdísz legyen a karácsonyfán
- karácsony
- karácsonyi dekoráció