Minden 5. magyar adott már tovább karácsonyra kapott ajándékot: te köztük vagy?
Mi számít nagyobb tabunak? Az ajándék továbbadása vagy a lánykérés?
A gyerekek a karácsony igazi nyertesei, legalábbis, ha a fa alá kerülő ajándék értékéről van szó, hiszen rájuk fordítanak általában a legtöbbet - derült ki egy friss felmérésből. A magyarok többsége nem a meglepetésre gyúr, hanem arra, hogy praktikus, használható ajándékot adjon szerettének.
A várt hatás olykor elmarad: minden ötödik honfitársunk adott már tovább karácsonyra kapott holmit. A legtöbben előre terveznek, de minden századik ajándékot december 23-án, illetve szenteste napján szereznek be.
Hasznos tárgyak
Nincs markáns különbség a nemek között abban, hogy pontosan milyen céllal választanak ajándékot: a többség indítéka, hogy valami hasznosat, praktikusat adjon - derült ki egy friss online kutatásból.
- Felmérésünk szerint az ajándékvásárlási szempontok közül a célszemély neme, szükségletei, vágyai a legfontosabbak - mondta Zettisch Róbert, a KártyaPláza.hu ügyvezetője. - Ugyanakkor csak ötből egy tudakolja meg közvetlenül az illetőt, mit vegyen számára. Persze, olykor sikerül valódi meglepetést okozni, ami döbbenettel párosul. A beszámolók szerint került már elő anyóstól kapott csomagból szexi alsónemű, a férjtől pedig WC-illatosító vagy fogyókúrás tippeket összefoglaló könyv is - mondta Zettisch Róbert. - Ötből egy személy a nem éppen eltalált ajándékot lazán továbbadja. Az is előfordult már, hogy valaki az előző évben általa adott csomagot kapta vissza az aktuális karácsonyon.
- Termék választása helyett egyre népszerűbbek a márkák, szolgáltatók ajándékkártyái: várhatóan minden tizedik fa alá kerül majd valamilyen konkrét meglepetésre beváltható voucher. A nők számára a legkelendőbbek a masszázs- és wellness-utalványok, a divatmárkák vagy éttermek ajándékkártyái, míg férfiaknak jellemzően élményvezetést, repülést vagy hobbihoz kapcsolódó terméket választanak - avatott a részletekbe Zettisch Róbert. - A legnagyobb összeget egyébként jellemzően a legkisebbekre fordítjuk.
Karácsonyi lánykérés
A kutatásban arra is kíváncsiak voltak, vajon a karácsonyi lánykérés mennyire elfogadható a magyarok körében, elcsépelt-e, vagy romantikus.
- Az elmúlt években a közösségi médiát karácsonykor a jókívánságok, dekor-, ajándék- és ételfotók mellett ellepték a jegygyűrűs képek is, ezért megkérdeztük, erről vajon hogyan vélekedünk általában - mondta az ügyvezető. A többség szerint sablonos karácsonyra időzíteni a nagy kérdést, de akadnak olyanok is, akik romantikus gesztusnak tartják.
A felmérés szerint egyébként a magyarok 37%-a egész évben résen van, hogy kinek mire van szüksége, így év közben be tudja szerezni az ajándékot. A válaszadók 32%-a viszont a végsőkig napolja a vásárlást, de jellemzően december 22-éig sort kerít rá. Százból csak egy olyan eset van, amikor az ajándékvadászat december 23-án vagy 24-én valósul meg.
- A tudatossággal összecseng az online vásárlás térnyerése is, kutatásunk eredményei szerint kétszer annyian vannak már azok, akik az internetről is rendelnek ajándékot - ismertette a részleteket az ügyvezető.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
(Képek: Getty Images Hungary, Unsplash.)
Kézzel készített ajándékok
Választ adunk az örökös kérdésre: mit kapjanak a nagyszülők karácsonyra?
- karácsony 2018
- karácsonyi ajándék
- ajándék
- meglepetés
- lánykérés
- ünnep
- karácsonyi szokás
- felmérés
- Karácsony
OLVASD EL EZT IS!
- színház
- wellness
Miért ne tárgyat adj karácsonyra? A pszichológus professzor elmondja
- fogyasztóvédelem
- ajándék