Mi az az adventi spirál? Csoda szép dekoráció, és házilag is elkészítheted
Mélyen megérintheti az embert mindaz, amit a karácsonyi spirál szimbolizál.
A karácsonyt megelőző hetek misztériuma összetett és igazán különleges, amellett ugyanis, hogy fordulóponthoz érkezik az év, a napforduló idején újjászülető fény pedig úgy győzi le a sötétséget, mint Jézus a gonoszt és a halált, ezen időszak alkalmat ad az elmélyülésre, a várakozás általi lelki felkészülésre, a megtisztulásra és az odabent őrzött láng megerősödésére is.
Utóbbi üzenettel kerülhet gyönyörű összhangba az adventi spirál és a spiráljárás is, mely a pogány rítusok elemeit éppúgy magában foglalja, mint a krisztusi tanításokat, megindító és szinte terápiás hatású hagyományt lopva a közösségekbe és az otthonok falai közé.
Az adventi spirál
A spiráljárás hagyománya az 1920-as évekből eredeztethető, mikor is egy ápolónő a rá bízott gyereknek készítette el a spirált, követve egy régi bajor hagyományt, mely szerint a gazdák egy asztalon gallyakkal, mohával, almákkal és gyertyákkal egyfajta kertet alakítottak ki, az egykori Paradicsom képét mintázva.
A ma már egyre több közösségben ismertté váló, de főként a Waldorf-intézményekhez köthető rituálé során örökzöld ágakból egy spirálformát alakítanak ki a földön, melynek közepén egy nagyobb gyertyát helyeznek el.
A sötét szobában, csendes meghittségben a spirál rajzolta úton indulnak el aztán a gyerekek és akár a felnőttek egy még nem égő, almába szúrt kis gyertyával vagy lámpással a kezükben, hogy végighaladva rajta, majd a közepéig eljutva a nagy lánggal a sajátjukat is meggyújthassák. Az így megtalált fényt kifelé haladva elhelyezik a spirál egy pontján, hozzájárulva ahhoz a világossághoz, melyet végül a sok-sok gyertya összeadott lángja jelent.
A spiráljárás jellemzően a téli napforduló idejéhez, december 21-éhez köthető, de karácsony előtt szinte bármikor el lehet végezni, az utóbbi években például egyes templomokban is elkezdett hagyománnyá válni ez a szép szokás, melyet az adventi négy hét különböző időszakaiban osztanak meg a hívekkel.
A lélek útját szimbolizálja a spirál
A spirál a természet egyik legkülönlegesebb formája, mely a csigaháztól a virágokon, a tobozon, az ujjlenyomaton vagy épp az agyhullámok terjedésén át egészen a galaxisokig számtalan jelenség jellemzője, nem véletlen, hogy olyan ősi jelkép, melynek már a korai időkben is számos kultúrában megvolt a nyoma.
Az adventi spirál az élet örvénylését, az örök ciklikusságot szimbolizálja, csakúgy, mint a lélek útját, a beavatódást, azt az utat, melyet az embernek meg kell tennie, míg rálel a belső fényére, legbelső lényére, igazi valójára. A kívülről befelé haladás a születés ideje felé való visszautat is megjeleníti, csakúgy, mint a nappalok rövidülését vagy a bezárulást, a befelé figyelést, a megérkezést.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kifelé haladás pedig az újjászületéssel mutat párhuzamot, a lélek átalakulására és az örök újrakezdés lehetőségére is utal, mint ahogy fontos elem az is, hogy a megtalált fényt és szeretetet a résztvevők kiárasszák magukból, és sugározzák szeretteik és a világ felé, ahogy azt Krisztus is tanította. Nem véletlen, hogy a spiráljárás az adott közösségben nagyban erősítheti az összetartozás érzését, sőt, sokan mélyen megrendítő, terápiás hatásáról is beszámolnak.
Dekoráció is lehet az adventi spirálból
Az adventi spirálból nemcsak az előbbi, eseményjellegű, nagyszabású verzió létezik, de dekorációként is használják, fából készült verzióban is kapható, de akár házilag is el lehet készíteni, például porcelán- vagy só-liszt gyurmából. Előbbihez ide, utóbbi meggyúrásához pedig ide kattintva találsz receptet.
A gyurmát hosszú hengerré kell formálni, amit aztán egy tányéron a legkönnyebb spirál alakúra tekerni. Az adventi spirál vagy lépegető lényeges elemét jelentik a mélyedések, melyeket egy vékony gyertya talpával a legkönnyebb kialakítani, és amelyek a karácsonyig való visszaszámlálást jelképezik. Így fontos, hogy annyi mélyedés legyen a spirálon, ahány napot a készítő vissza szeretne számolni, ami változhat attól függően, hogy december 1-je vagy épp advent első vasárnapja lesz-e a kezdő dátum.
Ha kész a forma, érdemes néhány napig meleg, száraz helyre tenni, míg meg nem keményedik. A mélyedésekben gyertyákat is el lehet helyezni, akár csak az adventi négyet, de akár mindennap meg lehet gyújtani egyet.
A vasárnapiak mellett sokan készítenek legbelül nagyobb mélyedést a karácsonyi gyertyának is. De lehet az egyes mélyedéseket kövekkel, kristályokkal, termésekkel is dekorálni, mint ahogy a spirál vonalait is fenyőággal. Adventi kalendáriumként is megállja a helyét, de népszerű megoldás például Mária útjaként értelmezni, és jelképesen haladni vele napról napra a legbelső, megszülető fény felé.
5 olcsó, mégis mutatós adventi naptár, amit nem is nehéz elkészíteni
Az adventi naptárak segítségével még izgalmasabbá válik a karácsonyi várakozás, visszaszámolás időszaka, ezeket akár otthon is elkészítheted.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
- adventi készülődés
- adventi naptár
- karácsonyi készülődés
- karácsonyi hagyomány
- napforduló
- rituálé
- Karácsony