Nem minden apáca fogadott szüzességet! - Így élték mindennapjaikat, akik nem tették

Felvilágosult és öntudatos rendhez tartoztak ezek a bátor nők.

A beginák élete - különleges apácák
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A flamand régióban számtalan középkori érdekesség várja a látogatókat. Ezek közül is az egyik legkülönlegesebbek a beginaudvarok. A sajátságos épületegyüttesek vagy inkább városrészek a beginák lakóhelyéül szolgáltak a középkorban.

A begina az apácák egyedi csoportjába tartozó nőt jelenti. Ők minden szempontból eltértek a klasszikus szerzetesrendektől, így nem a világtól elszeparált közösségben éltek.

Felvilágosult és öntudatos apácák

A katolikus egyházhoz tartozó, világi és egyben vallásos női közösség a XII. és XIII. században élt a mai Hollandia és Belgium területén. A hermetikus elhatárolódás helyett a városon belül építették fel lakóközösségüket, mely idővel saját városrésszé vált, saját intézményekkel és infrastruktúrával.

Benedek-rendi apáca a brugge-i beginázsban

A beginák lazábbak, felvilágosultabbak és életrevalóbbak voltak a hagyományos apácáknál, így nem tettek szegénységi fogadalmat, sokszor engedelmességit sem. Nem mondtak le a házasságról vagy a vagyonukról sem, és nem tartották magukat a pápai hierarchia részének.

Mindezek bizonyára hozzájárultak ahhoz a tényhez, hogy a XIV. században eretnekké nyilvánították őket, és sokan közülük a kegyetlen inkvizíció általi máglyahalál áldozatai lettek. Az üldözések miatt a rend visszavonult a németalföldi területekre, majd a XX. század első felére megszűnt.

Szentek, akiken nem fog a halál

Vannak olyan szentéletű emberek, akiket mintha a halál is megkímélne. Testük épségben megmarad, örök emlékeként jóságos tetteiknek.

1876-ban halt meg, de olyan, mintha aludna: csodájára járnak az olasz nővérnek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Honnan ered a begina szó?

Máig sem teljesen tisztázott, hogy honnan származik ez a különleges név. Az a legvalószínűbb, hogy egy Lambert le Bègue nevű paptól. Ő templomot és kolostort alapított a keresztes hadjáratokban elesettek özvegyei és árvái számára.

Európában a középkorban a nők helyzete szinte reménytelen volt. Nagymértékben függtek a férfiaktól, anyagilag és szociálisan is. Egy nemesi származású nőnek két választása volt, a házasság vagy a zárda. Az ő köreikből kerültek ki az öntudatosabb, szellemileg felvilágosult és javakkal is rendelkező beginák.

Ezek az apácák sajátos viszonyokkal rendelkeztek. Nem volt alapítójuk, sem szabályzatuk, és rendházuk sem. A mozgalom leginkább a németalföldi nők spontán szerveződéseivel alakult ki, és bigott vallásos ideológiával sem rendelkeztek. Szellemiségüket és filozófiájukat leginkább a misztikusok szabadabb tanaihoz lehet hasonlítani.

Hogyan éltek a rend tagjai?

A beginák lazább normarendszerük miatt bármikor visszatérhettek a világi életbe. Alamizsnát nem fogadtak el, hanem tanítással szereztek jövedelmet. A saját városrészükben kórházat, temetőt és templomot tartottak fent maguknak, és akadt beginázs, ahol sörfőzde is működött.

Az anyaszentegyház kezdetben támogatta, majd már csak tűrte, végül tiltotta a merev struktúrát elutasító, önrendelkező apácákat. A független mentalitás és a spirituális-misztikus nézet volt az, ami az eretnekség bélyegéig és a nyilvános égetésekig vitte el a beginákat az 1310-es években. A rendet végül csak a XV. században rehabilitálták. A múlt század közepén végleg megszűnt a mozgalom, a különleges beginák életéről már csak megmaradt lakónegyedeik mesélhetnek.

Az archaikus bájtól ragyogó Brugge-ben láthatod az egyik ilyen híres beginázst, összesen pedig több tucat németalföldi beginaudvar van. Ezekből 13 elnyerte az UNESCO Világörökség címet, történelmi és kulturális értékénél, illetve kuriózum jellegénél fogva.

Forrás: commons.wikimedia/By Jean-Pol GRANDMONT

Ezt is szeretjük