3 hihetetlen, de mégis igaz karácsonyi történet: tévedésből bombázták a miséről haza igyekvőket

Az idők során néhányszor megesett, hogy legszebb ünnepünk a legkevésbé sem a szeretetről szólt.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A karácsony különleges időszak, ám - mint ahogy azt az alábbi történetek is bizonyítják - nem feltétlenül meghittség és emelkedettség jellemzi.

Tudtad például, hogy e gyönyörű ünnep kezdetben pogány tivornya volt? És azt, hogy a második világháború egyik legszomorúbb napja éppen karácsonyra esett? Íme, néhány érdekes történet.

A buja pogányok esete a hithű kereszténnyel

A téli napforduló, azaz a fény születésének időpontja már az ősi pogány hitrendszerekben is kiemelkedő eseménynek számított.

Nem véletlen, hogy később a kereszténység is többé-kevésbé ekkorra tette Jézusnak, a fény hozójának születésnapját. Igaz, ebben közrejátszott az is, hogy az egyház minden igyekezete ellenére sem tudta feledtetni az emberekkel az egykori pogány szertartásokat, ezért megpróbálta azokat valamilyen módon beilleszteni a keresztényvallásba.

A mai karácsony egyik elődje, a római kori Saturnalia is a téli napforduló ünnepe volt, ám hangulatában közelebb állhatott a woodstocki fesztiválhoz.

Folyt az ital, a férfiak és a nők egymás ruháiba bújtak, a különös szerepcsere pedig nemritkán orgiába torkollott. A fentiek fényében nem is túl meglepő, hogy az egyháznak csak jelentős erőfeszítések - és áldozatok árán - sikerült integrálnia a maga ünneprendszerébe.

10 csodás, aranyló karácsonyváró dekoráció

Nézegess képeket!

Elolvasom

Hogy végül sikerrel jártak, azt a negyedik században mártírhalált halt Dasiustörténete is igazolja. A keresztényvallású római katonát pogány társai Saturnalia idején az ünnep királyának sorsolták ki, felajánlva neki mindazon földi örömöket - ételt-italt és főleg szép lányokat -, melyek e ranggal jártak. Tény, hogy az ünnep végén feláldozták volna Dasiust, ám a korona elfogadásával legalább időt nyert volna. Mivel azonban nem kívánt részt venni a pogány szertartásban, késedelem nélkül kivégezték.

Karácsonyi bombázás - tévedésből

1944. december 24-én éppen a kora esti misékről tartottak hazafelé a kiskunhalasiak, amikor világító gyertyák gyulladtak ki az égen, majd bombázás kezdődött. A támadás során tíz ember meghalt, több tucatnyi volt a sebesült, és nagyjából ezren váltak hajléktalanná.

A történetírók - vélhetően politikai nyomásra - több évtizeden keresztül a németeknek tulajdonították a bevetést. Ennek azonban ellentmondani látszott az a tény, hogy addigra a birodalmi haderők már a főváros, illetve az ország nyugati részét is csak nagy nehézségek árán tudták tartani, és számos bombázójukat elvesztették - semmiképpen sem állt tehát érdekükben maradék erejüket a stratégiai jelentőséggel nem bíró alföldi mezővárosra pazarolni.

A német hadijelentések nem is tesznek említést légi bevetésről, míg a 17. szovjet légi hadsereg több forrás szerint is számos jelentős bevetést hajtott végre aznap, melyek során egyebek között Kiskunhalas légterét is használták. Több más körülmény alapján is valószínűsíthető, hogy a támadást a szovjetek hajtották végre - például a világító gyertyák, más néven Sztálin-gyertyák alkalmazása is az ő módszerük volt.

Felmerül persze a kérdés, hogy miért támadtak rá az általuk már elfoglalt városra. A fennmaradt dokumentumok alapján úgy tűnik, hogy - akárcsak az 1941-es kassai bombázás esetén - harcászati hiba történt: pilótáik és célmegjelölőik pontatlansága miatt a repülőgépek egyszerűen eltévedtek.

Boldog karácsonyt helyett szezonális üdvözlet

2005-ben amerikai polgárjogi szervezetek a karácsony valamennyi jelképének betiltását kezdeményezték a más vallásúakra, illetve az ateistákra való tekintettel. Már magát a karácsony - angolul christmas - szót is kifogásolták, mondván, hogy az nyilvánvalóan Jézus Krisztusra utal. Javasolták egyebek között az elterjedt Merry Christmas!, azaz Boldog karácsonyt! formula eltörlését, helyette pedig a semleges, ám csak némi nehézség árán értelmezhető szezonális üdvözlet - season’s greeting - kifejezés bevezetését.

Kezdeményezésük számos követőre talált az Amerikai Egyesült Államok területén. Több város - például Boston - önkormányzata is elrendelte, hogy a közterületeken felállított karácsonyfákat a továbbiakban ünnepi fának, azaz holiday tree-nek nevezzék.

Egyes iskolákban a kereszténykarácsonyi dalokat még instrumentális formában is betiltották. Máshol nem engedélyezték a diákoknak, hogy az ünnepi műsor keretében bibliai történetet adjanak elő, megint máshol a piros és zöld papírdíszítéseket száműzték. Egy iskolakörzet elbocsátotta veterán télapóját, mivel azt találta mondani a gyerekeknek, hogy karácsonykor a megváltó eljövetelét ünnepeljük.

A szervezet ma is küzd azért, hogy a karácsonyt megfosszák minden vallásos jellegétől, ami az évek során számos perhez is vezetett. Az amerikaiak egy része egyetért célkitűzésükkel, mondván, hogy országukban számos náció képviselteti magát, és sok helyütt éppen az európai eredetűek vannak kisebbségben. Mások azt tartják, hogy a polgárjogi szervezetek által kifogásolt jelképek manapság sokkal inkább kulturális, mint vallási jelentőséggel bírnak, így létjogosultságuk nem vonható kétségbe.

Ezt is szeretjük