A legudvariatlanabb dolgok, amiket a vonaton csinálhat valaki - Téged melyik bosszant a legjobban?
Mindenkinek illene kerülni ezt a kilenc bosszantó, zavaró és udvariatlan szokást, aki vonattal utazik. Kiakasztják a többi utast, és gyakran konfliktusokat szítanak.
Az utazási szezon javában tart, és rengeteg szuper nyaralóhelyre vonattal is el lehet jutni, nem kell feltétlenül a repülőt vagy a kocsit választani. Azonban még a legjobban várt utat is elronthatja néhány zavaró ember.
Ahogy minden tömegközlekedési eszközön, úgy a vonaton is van néhány szabály, amit illik betartani. És nem csak azokat, amiket magában foglal az utazási szabályzat: a viselkedésre is oda kell - vagyis kellene - figyelni, hogy mindenki utazása nyugodt, zavartalan legyen, és elkerülhetőek legyenek a felesleges konfliktusok. A következő szokások hatalmas udvariatlanságnak számítanak, ezért ajánlott elkerülni őket.
A legudvariatlanabb dolgok a vonaton
Nem várja meg, míg leszállnak mások: borzasztóan bosszantó, és felesleges lökdösődéshez, sőt akár balesetekhez is vezet, ha valaki úgy akar felszállni, hogy közben mások épp leszállnak a vonatról. El kell állni az ajtóból, megvárni a leszállást, és csak akkor illik fellépni a lépcsőn.
Kiabál, hangosan beszél: az emberek nagy része szeret nyugodtan, csendben utazni, és alapvetően sem illik kiabálni, másokat zavaró hangerőn beszélni a tömegközlekedésen. Persze talán mondani sem kell, hogy hangosan zenét hallgatni sem éppen illendő dolog.
Végigtelefonálja hangosan az egész utat: a hangos telefonálásnál talán csak a kihangosított telefon a rosszabb. A közlekedés során illik gyorsan vagy halkan intézni a telefonbeszélgetéseket, és visszahívni inkább a másikat az utazás után.
Rossz helyre teszi a csomagokat: a táskákkal nem illik elfoglalni az ülést - főleg akkor, ha sokan vannak -, és az út közepére sem szabad tenni őket, megnehezítve a kocsiban való közlekedést. A csomagoknak vagy a lábnál, vagy az ölben, vagy a csomagtárolókon a helyük.
Ülésre tett lábak: hatalmas illetlenség feltenni a lábat az ülésre. Nem illik összepiszkolni az ülőhelyeket a cipővel és elzárni, elfoglalni azokat így mások elől.
Tüsszög vagy köhög anélkül, hogy odatenné a kezét: ez mindig is alapvető dolognak számított, de talán a koronavírus-járvány óta még érzékenyebbek rá az emberek.
Beszélgetni úgy, hogy a másik érezhetően nem akar: vannak, akik szeretnek beszélgetni az utazás során idegenekkel, és vannak, akik nem. Ezért nem illik szóval tartani valakit, aki láthatóan nem szeretne ismerkedni. Ha fül- vagy fejhallgatót használ, egy-egy szóval vagy tőmondatokkal válaszol, esetleg csak hümmög, akkor érdemes hagyni, hogy nyugodtan, csendben utazzon.
Szemetelés: a legjobb lenne, ha ezt nem is kellene mondani. A vonaton tilos - és illetlenség - szemetelni. A legtöbb kocsiban minden ülésnél van szemetes, de ha ez megtelt volna, a táskában vagy egy zacskóban is gyűjtheted a szemetet az utazás végéig.
Ha valaki nem tartja tiszteletben a másik személyes terét: ha nincs tömeg a vonaton, és megvan rá a lehetőség, illik kellő távolságot tartani a többi utastól, és kerülni a fizikai érintkezést. Ez az ülésekre is vonatkozik. Nem szabad elfoglalni mindkét karfát, vagy könyökkel, illetve a táskával belógni a másik területére.
Olvass tovább! Hétköznapi szokások, amik hatalmas sértések Japánban
Míg nálunk ezek a szokások teljesen elfogadottak, Japánban rendkívül udvariatlannak számítanak.
5 hétköznapi, európai szokás, ami hatalmas sértés Japánban: borravalót adni kifejezetten illetlenség
Míg nálunk ezek a szokások teljesen elfogadottak, Japánban rendkívül udvariatlannak számítanak.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)