5 hétköznapi, európai szokás, ami hatalmas sértés Japánban: borravalót adni kifejezetten illetlenség
Míg nálunk ezek a szokások teljesen elfogadottak, Japánban rendkívül udvariatlannak számítanak.

- Anya Taylor-Joy szimpla eleganciája szuper inspirációbomba a nőies szettekhez: csodásan fest a Dior kampányában »
- A farmertrend legmenőbb darabjait nőies és laza stílusban is elsütheted: változatosan variálható fazonok »
- A szezon legdivatosabb frizurái újragondolva: ultranőies fazonok rövidtől a hosszúig »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Lilu és Ördög Nóra közös műsorvezetése nem működött: a szőke tévés kitálalt, miért
- Ki volt Az arany ember szerelme? 10 kérdés az iskolai kötelező olvasmányokból
Az illemszabályok már régóta a társadalom és a közösségi lét alapjait képezik, ám területenként igencsak eltérhetnek az elvárt viselkedési szokások. Éppen ezért fontos, hogy ha valaki külföldre, főleg távolabbi, eltérő kultúrával rendelkező országba utazik, tájékozódjon az alapvető etikettről.
Japán sok érdekességet rejt magában az illem terén is. A szigetország rendkívül modern, lakói mégis hagyománytisztelőek, az etikett pedig nagyon különbözik az itthon megszokottól. Van például néhány Európában hétköznapinak számító szokás, amely ott sértésnek, illetlenségnek számít.
Borravalót adni
A magyarországi vendéglátóhelyeken szinte elvárják a vendégtől, hogy borravalóval jutalmazza az őt kiszolgálókat. Legalábbis akkor mindenképpen, ha a szervizdíjat nem számolják bele a végösszegbe. Japánban azonban ez egyáltalán nem így van.

A pénz alapból is kényes, tisztátalan dolognak számít a szigetországban, amit nem illik mások előtt mutogatni, a borravalót pedig hatalmas sértésnek veszik. A dolgozók úgy vélik, elég a hála és a köszönet az ételekért, az italokért. Az asztalon hagyott jutalomért szólnak az illetőnek, vagy utána viszik az „ott felejtett” összeget. És ha valaki mégis pluszpénzt adna a kiszolgálásért, nemcsak visszautasítással, de mérges tekintetekkel, dühös reakciókkal is találkozhat. Ráadásul nem csupán az éttermekben, bárokban, hanem a hotelokban és a taxikban egyaránt.
Sétálás közben enni
Munkába rohanás közben egy gyors kávé, vagy szendvics az utcán? Nálunk teljesen hétköznapi dolog, szinte nincs olyan nap, amikor ne láthatnál sétálás közben étkező embereket. A szigetországban viszont ez udvariatlan szokásnak számít. A japánok nem isznak és nem esznek útközben, az utcai árusoktól vásárolt finomságokat is ott helyben elfogyasztják. A tömegközlekedésen még nagyobb illetlenség az étkezés.

Jól szeretsz? - Út a kötődési sebek gyógyítása felé
A Femina Klub áprilisi vendége Dr. Lukács Liza krízistanácsadó szakpszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között arról beszélget, hogy képesek vagyunk meghaladni a már korábbról hozott rossz hiedelmeinket, és kiépíteni egy biztonságos kötődési mintát? Illetve vajon az, aki sérül a kapcsolataiban, csak a kapcsolatain keresztül képes meggyógyulni?
Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2023. április 24. 18 óra
Helyszín: József Attila Színház
Promóció
Nyilvános orrfújás
Itthon természetes, hogy bárhol, bármikor kifújhatja az orrát az ember, esetleg csak elfordulni illendő ilyenkor egy kicsit. Japánban viszont nyilvános helyen nem ajánlott orrot fújni, ezt ugyanis visszataszítónak és udvariatlannak tartják. Ők különösen ügyelnek arra, hogy egészségesek maradjanak, és másokat se fertőzzenek meg. De ha azt látják, hogy valaki mások előtt végzi ezt a tevékenységet, az azt közvetíti számukra, hogy beteg, és nem érdekli, ha a környezete is elkapja a nyavalyát.
A szipogást ellenben természetesnek és tolerálhatónak vélik, de a legjobb megoldás, ha az ember keres egy mosdót vagy egy eldugott helyet, ahol senki nem látja, és itt nyúl a zsebkendőért.

Ujjal mutogatás
Japánban durvaság, udvariatlanság ujjal mutogatni valamire vagy valakire, sőt az evőpálcikákkal sem szabad hasonlót tenni. Ők az egész kézfejüket használják erre a célra, és nem nézik jó szemmel, ha a más nem így tesz. Ha magukra utalnak beszélgetés közben, akkor pedig mutatóujjukkal megérintik az orrukat, hogy nyomatékosítsák mondanivalójukat.
Telefonálás a tömegközlekedésen
Bár sokan érthető módon itthon sem értékelik túlságosan, ha valaki végigtelefonálja az utat a tömegközlekedésen, Japánban borzasztó illetlenség, ha valaki ezt teszi. A szigetország lakói általában pihennek, zenét hallgatnak vagy mobiljukat nyomkodják az utazás alatt, de ha mégis halaszthatatlan ügyben keresnék őket, halkan, pár perc alatt lerendezik a megbeszélnivalókat. A hangos, hosszú telefonbeszélgetéseket rendkívül zavarónak és udvariatlannak tartják.
Illemszabályok, amiket 30 felett mindenkinek ismernie kell
Az alapvető etikett egyszerűnek és magától értetődőnek tűnhet, ám vannak olyan becsapós pontok és helyzetek, amelyek esetén sokan helytelenül cselekednek. Te mennyire vagy képben az illemszabályokkal? Tudod, mikor hogyan kell viselkedni? Kvízünkben most tesztelheted a tudásodat. A következő kérdésekben olyan hétköznapi, gyakori szituációkat veszünk sorra, melyekkel mindenki rendszeresen szembesül, sokan mégsem tudják, mit is diktálna az etikett. Ezekre harminc felett illene tudni a választ.
(Borító- és ajánlókép: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!

- szabály
- királyi család