A harcos ókori királynő véres bosszút állt fia halála miatt - Tomürisz megvédte népét a perzsa királytól
A Masszaget szövetség királynője, Tomürisz legyőzte a perzsa királyt, aki meg akarta szerezni területeit. Bosszút állt fia halála miatt.
Számos görög történetíró írt műveiben Tomüriszről, aki az i. e. 6. században uralkodott, és aki Hérodotosz szerint legyőzte a népét megtámadó perzsa királyt.
A harcos asszony a Masszaget szövetség ászi királynője volt, birodalma körülbelül a mai Türkmenisztán, Afganisztán, Kazahsztán és Üzbegisztán egyes részeire terjedt ki. Amikor pedig II. Kurus meg akarta szerezni területeit, mindent elkövetett, hogy megvédje népét, sőt fia halála miatt is bosszút állt.
Az ókor harcos királynője, Tomürisz
A masszagéták nomád népe Ázsia sztyeppéin élt, és a kor sok társadalmával ellentétben itt a nőknek nem csupán a „háziasszony” szerep jutott. Ők is ugyanúgy lovagoltak, harcoltak, és vezető szerepet egyaránt betölthettek. Lóháton és gyalogosan is küzdöttek, íjat, lándzsát vagy csatabárdot használtak az ütközetek során. Tomürisz férje halála után került a trónra, és fiával, Szpargapiszésszel mindent megtettek, hogy megóvják embereiket.
A Perzsa Birodalom királya, II. Kurus úgy döntött, terjeszkedni szeretne, és uralma alá akarta hajtani a Masszaget szövetséget is. Mielőtt odaküldte seregeit, először egy kicsit diplomatikusabb módszerrel próbálkozott: nagyköveteket küldött a királynőhöz, és házassági ajánlatot tett neki, ő azonban átlátott a szitán. Tudta, hogy király csak a területeit akarja megszerezni, így nemet mondott. Egyúttal pedig azt is üzente a perzsa vezetőnek, hogy a saját földjeinek irányítására összpontosítson ahelyett, hogy az övéit próbálja elfoglalni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Csapdába csalták őket a perzsák
II. Kurusnak több sem kellett, a masszagéták határaihoz küldte seregeit, Tomürisz azonban nem ijedt meg. Figyelmeztette őt, hogy ha nem vonulnak vissza, három nap múlva megtámadják őket. A perzsa király pedig közben úgy döntött, egy trükkel verik át ellenségeiket a győzelem érdekében, ami azonban a saját bukásához vezetett. A katonák úgy tettek, mintha visszavonulnának, majd amikor a masszagéták továbbhaladtak, egy borral és étellel teli, hátrahagyott tábor várta őket. Eszükbe sem jutott, hogy csapdáról lenne szó, és általában nem is ittak alkoholt, ezért úgy döntöttek, megünneplik a győzelmüket. A perzsák kivártak, majd lecsaptak a bormámorban úszó seregre, és elfogták őket. Köztük volt Tomürisz fia is.
Szpargapiszész annyira megszégyenülve érezte magát a csapdába esés miatt, hogy azt kérte a királytól, hadd vessen ő véget a saját életének. II. Kurus beleegyezett, így a királynő fia végzett magával. Tomüriszt sokkolta a hír, az uralkodót okolta fia halála miatt. Megfogadta, hogy bosszút áll, és megöli őt.
Véres bosszút állt fia halála miatt
Fenyegető üzenetet küldött az uralkodónak, és arra kérte, adja vissza neki a fia testét, II. Kurus azonban nem vette komolyan a szavait, és kérését sem teljesítette. Úgy vélte, nem lesz nehéz dolguk, és könnyedén legyőzik majd a náluk kisebb, gyengébb népet. Ez azonban nem így lett.
Tomürisz elszántsága, hevessége, népe iránti szeretete és bosszúszomja a perzsáknál is erősebb volt. Seregeivel legyőzte őket, és megölték II. Kurust is. A királynő megkerestette testét, majd mikor elvitték neki, levágta a király fejét, és egy vérrel teli tálba tette.
- Bár élek és győztem, mégis megöltél engem, mert fiamat csellel elfogtad, ezért ahogy megígértem, kielégítem vérszomjadat!” - mondta Hérodotosz szerint. Története legendává alakult, és sokáig élt tovább, még a középkori művészek is lerajzolták a harcos királynőt. Egyes történetírók viszont megkérdőjelezik a történet valósságát, és úgy vélik, a király a saját otthonában halt meg. És hogy mi történt ezután Tomürisszel? Arról sajnos nem szólnak a fennmaradt források.
Az ókor legnagyobb uralkodónői
Képeken mutatjuk azokat az uralkodónőket, akik mély nyomot hagytak országuk történetében és a történelemben is. Határozott, bátor és páratlan vezetők voltak, akik az egész társadalmukra nagy befolyást gyakoroltak. A következő asszonyok nevét mindenkinek ismernie kellene.
Az ókor 8 legnagyobb uralkodónője: volt, aki lányai megerőszakolása miatt indított hadjáratot
Nézegess képeket!
ElolvasomBorítókép: Getty Images Hungary.