Tényleg lazulnak a hüvelyizmok a tamponhasználattól? A nőgyógyászt kérdeztük
Dr. Oláh Orsolya válaszolt a sokakban felmerülő kérdésekre.

- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Ki ajánlhatja fel először a tegeződést? 10 kérdés, amire mindenkinek illik tudni a választ
- Lilu is megszólalt a Glamour-gála botrányos celeb résztvevőiről: meglepő, mit írt róluk
- Mi Argentína fővárosa? 8 kérdés a világ földrajzából, ami sokakat megizzaszt
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
Mivel diszkrétebb és frissebb érzetet is biztosít, sok nő választja betét helyett a tampont.
Jó tulajdonságai ellenére azonban sokan tartanak is tőle: felhelyezve nem okoz-e nemkívánatos elváltozásokat, például hüvelytágulást vagy éppen egészségkárosodást? Megkérdeztük dr. Oláh Orsolya nőgyógyászt.
Tampon kontra betét
Először is azt a kérdést tartottuk fontosnak egy mondat erejéig szóba hozni, egészségtelen-e tampont használni betét helyett, és igaz lehet-e, hogy a tamponhasználat fokozza az endometriózis kialakulásának veszélyét.
- Káros lehet az egészségre a tampon?
- A menstruáció alatti fiziológiás tisztulást a betét biztosítja a leginkább, ennek ellenére úgy fogalmaznék, hogy ha megfelelő rendszerességgel cserélik és kellő tisztasággal helyezik fel a tampont, akkor minimális a tampon okozta szövődmény előfordulása.
- Igaz lehet a feltételezés, hogy a tampon növeli az endometriózis kockázatát?
- Még mindig lehet hallani arról a teóriáról, hogy a tamponhasználat fokozza az endometriózis előfordulását. Az endometriózis alapja, hogy a méh üregén kívül méhnyálkahártyasejt-telepek jönnek létre, ezekből ciszták, hasüregen belüli összenövések képződnek, sok esetben meddőséget okozva. Az elmélet szerint a tampon útját állja a menzesz alatt ürülő sejteknek, így azok a másik irányban, a petevezetékeken keresztül bejutnak a hasüregbe. Ezt egy tudományos kutatás megcáfolta, sőt, tamponhasználóknál alacsonyabbnak találták az endometriózis előfordulását.
Tágítja a hüvelyt a tampon?
Sokan attól tartanak, a rendszeres tamponhasználat tágítja a hüvelyt, ezzel együtt pedig kedvezőtlen hatással lehet a szexuális életre.
- Lazít a tampon a hüvelyizomzaton? Tágítja a hüvelyt?
- Egy tampon, még ha nagyobb méretű és folyadéktól duzzadt is, nem fejt ki akkora feszítő erőt a medencefenék izomzatára, hogy azt visszafordíthatatlanul károsítsa, vagy ahogy a kérdésben szerepel: véglegesen kitágítsa a hüvelyt. A tampon eltávolítása után a hüvely visszanyeri eredeti feszességét.

Jól szeretsz? - Út a kötődési sebek gyógyítása felé
A Femina Klub áprilisi vendége Dr. Lukács Liza krízistanácsadó szakpszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között arról beszélget, hogy képesek vagyunk meghaladni a már korábbról hozott rossz hiedelmeinket, és kiépíteni egy biztonságos kötődési mintát? Illetve vajon az, aki sérül a kapcsolataiban, csak a kapcsolatain keresztül képes meggyógyulni?
Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2023. április 24. 18 óra
Helyszín: József Attila Színház
Promóció
- Lehet a tampon kedvezőtlen hatással a szexuális életre?
- Tekintettel arra, hogy nem tágítja ki a hüvelyt, ebből a szempontból nem csökkenti a szex "élvezeti értékét". A menstruáció utolsó napjain a tamponhasználat hüvelyszárazságot okozhat, akár kismértékben fel is sértheti a nyálkahártyát. Ennek következtében a szex egy-két napig kellemetlen lehet, ezen javíthatnak a síkosítók vagy a vény nélküli regeneráló hüvelykrémek.