Ha ezeket tapasztalod, szakítsd meg a kapcsolatot a szüleiddel
A szülők kizárása az életedből többnyire nem jó döntés, van azonban pár eset, amikor indokolt lehet.
A szülő és gyermek közti kötelék elszakíthatatlan - vallják sokan. Ennek ellenére rengeteg olyan mérgező szülő-gyerek viszony van, ahol lehetetlennek tűnik feloldani a sérelmeket, ez pedig mindkét felet felőrli.
Ilyen esetekben először mindig érdemes a megoldásra törekedni, hiszen az állandó harag visszatartó erő a boldog és kiegyensúlyozott élet felé vezető úton. Léteznek azonban speciális esetek, amikor már semmi nem segít, csak a "zéró kontakt" szabály.
Kapcsolat megszakítása a szülővel
Az biztos, egy hasonló döntés kegyetlenül nehéz mindkét fél számára, mégis hosszú távon ez lehet az első lépés a gyógyulás felé. Lássuk, a terapeuta szerint mi az az öt helyzet, amikor lehet, hogy nem a megbocsátás a legjárhatóbb út.
1. Amikor túl mérgező ahhoz, hogy megjavítsd
Manapság hajlamosak vagyunk mindenre rásütni, hogy mérgező. Fontos kiemelni, hogy egy hangos vitától vagy nézeteltéréstől nem lesz toxikus a szüleiddel való kapcsolat. Egy valóban mérgező viszony kimerítő, káros, és rengeteg intő jellel jár. Ilyen, ha hiába törekszel a kapcsolat megjavítására, minden erőfeszítés ellenére a rossz dinamikák ugyanúgy fennmaradnak.
2. Amikor bántalmazó a kapcsolat
Az abuzív kifejezéssel szintén érdemes óvatosan bánni. A bántalmazás rengeteg formát ölthet, lehet érzelmi manipuláció vagy fizikai erőszak. Ezek a kapcsolatok rendkívül mély sebeket tudnak ejteni, és sokat rontanak az egyén mentális jóllétén. Ilyen helyzetben a kapcsolat megszakítása nemcsak az önvédelem eszköze, hanem a biztonságérzet és a méltóság visszaszerzése felé tett szükséges lépés is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
3. Amikor letagadják a traumáidat
Talán a legfájdalmasabb, amit egy szülő tehet, ha figyelmen kívül hagyja vagy elbagatellizálja gyermeke traumáit. Ettől garantáltan diszfunkcionális marad a kapcsolat, és állandósul a családi dinamikák körforgása. A problémák lesöprése olyan környezetet teremt, amelyben a gyermek érzelmi szükségletei nincsenek figyelembe véve.
Az elutasító hozzáállás fokozza az elszigeteltség érzését, és tovább mélyíti a sebeket. Ebben az esetben a szülővel való kapcsolat megszakítása lehet az egyetlen járható út a gyermek számára, hogy kitörjön a káros körforgásból, és saját érzelmi jóllétét helyezze előtérbe.
4. Amikor függőség van képben
Amikor egy szülő függőséggel küzd, az tornádóként pusztít végig a családon, káoszt és bizonytalanságot hagyva maga után. A függőség kiszámíthatatlan, és olyan viselkedést eredményezhet, ami feszültséggel és instabilitással járó környezetet teremt. A gyerek általában segíteni szeretne az addikció leküzdésében, viszont a támogatás az esetek többségében önmagában nem elegendő.
Egy idő után muszáj hátrébb lépni a mentális egészség megőrzése érdekében. Muszáj határokat szabni, és teret engedni a másiknak, hogy saját gyógyulására koncentráljon, és megtegye a szükséges lépéseket.
5. Amikor elárul
Amikor egy szülő becsapja, átveri felnőtt gyermekét, a bizalom ugyanúgy elveszhet, akárcsak egy párkapcsolatban. Legyen szó pénzügyi vagy érzelmi átverésről, az árulás érzése mély sebeket ejt. Megingatják a szülő-gyermek kötelék alapját képező bizalom és kölcsönös tisztelet alapját, csalódást és fájdalmat hagyva maguk után. Azzal, hogy a sértett egyén megszakítja a kapcsolatot az áruló szülővel, lehetőséget teremt a gyógyulásra, és hogy helyreállítsák a magukba és a jövőbeli kapcsolatokba vetett hitet.
10 egyszerű mondat, amitől boldog felnőtt lesz a gyerekből - Érdemes rendszeresen elismételni
Számít, mit mondasz a gyermeked előtt.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)