Megelőzhető lehet egy gyilkosság a megfelelő gyógyszeres kezeléssel? Sok fiatal beteg nem kap megfelelő ellátást

Révész Zsuzsa gyilkosát többször is bevitték a pszichiátriára, mégsem kapott megfelelő kezelést. Egyre több fiatal küzd mentális problémákkal, de nem jutnak hozzá a szükséges ellátáshoz.

Révész Zsuzsa gyilkosságáról

Vasárnap reggel jelent meg a hír, miszerint egy tizennyolc éves férfi szombaton 18 óra 50 perc körül rátámadt volt barátnőjének ötvenegy éves édesanyjára Budapest II. kerületében. A mentőszolgálat munkatársai megpróbálták újraéleszteni a nőt, de az életét már nem tudták megmenteni. A férfi elmenekült a helyszínről, de a BRFK nyomozói azonosították, majd hajtóvadászatot indítottak ellene. 

Vasárnap hajnali négy óra körül a rendőrök Kisteleken el is fogták a gyanúsítottat, Sz. Tamást. Még aznap a Media1-nek több forrás is megerősítette, hogy az áldozat Révész Zsuzsa, az RTL egykori, 2017-ben távozó kommunikációs vezetője volt. Az elkövetőről és az ügyről azóta még több részlet derült ki, ami számos kérdést felvet.

Bántalmazás, feljelentés előzte meg a gyilkosságot

Révész Zsuzsa egyik közeli barátnője  akivel a Benedetto Gyermekvédelmi Szolgálatnál is együtt dolgoztak  nyilatkozott az ATV Híradójának, amelyben elmondta, hogy Sz. Tamást korábban több alkalommal is mentő vitte kórházba pszichés zavarok miatt, de tudomása szerint nem kapott megfelelő kezelést. 

A Tények szerint a 18 éves fiú Németországban élt az áldozat lányával, akit a múlt héten megvert. A szülők ezt követően vitték haza a lányukat, és a Szent János Kórházban vetettek látleletet róla. Révész Zsuzsa szombaton ezzel ment feljelentést tenni a rendőrségre, majd amikor hazaért, felhívta családját. A gyanúsított ezután támadt rá lesből a ház zárt parkolójából. Ismerőseik szerint Sz. Tamás Révész Zsuzsát hibáztatta azért, hogy lánya szakított vele. A Tények információi alapján a segélykiáltást többen is hallották, egy férfi az erkélyről látta a kocsiban ülő vérző nőt, ekkor hívták a rendőröket.

A hatályos Büntető törvénykönyv szerint az emberölés alapesetben öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. De az elkövetés módja alapján súlyosbító körülmények is szóba jöhetnek. Ha a bíróság úgy ítéli meg, hogy az emberölést előre kitervelten, illetve aljas indokból vagy célból követték el, a gyilkos büntetése tíz évtől húsz évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztés is lehet.

Pszichés zavarokkal küzdött, mégsem kapott kezelést

Sz. Tamás egyébként a holland negyedbajnokságban futballozott, az érettségire készült. A 18 éves fiú együtt élt a későbbi áldozat lányával.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

 Van egy igen komoly előzmény az ügyfelem és a volt barátnője között, volt egy júliusi esemény, amikor mind a kettejüket beszállították a pszichiátriára, azonban mind a kettejüket elengedték  mondta dr. Hegedűs Dániel, a férfi védője az Indexnek. Azt is elmondta, hogy a lány konfliktusba keveredett az anyjával még júliusban. A helyszínre odahívta Sz. Tamást is, majd egy perpatvar alakult ki a mentősökkel, aminek következtében leszedálták a tinédzsereket, és úgy szállították át őket a pszichiátriára, majd kiengedték őket, pedig indokolt lett volna a kezelésük.

Dr. Hegedűs Dániel állítása szerint a viharos kapcsolat idején a fiatalok kölcsönösen bántalmazták egymást, majd a lány szakított a fiúval. Az Index információi szerint a 18 éves fiú nem azzal a szándékkal ment oda a házhoz, hogy megölje párja édesanyját, hanem magával akart végezni. Hogy miért gyilkolta meg Révész Zsuzsát, arra azonban azóta sem derült fény, ugyanis Sz. Tamás nem tett vallomást sem a rendőrségen, sem a keddi bírósági meghallgatásán.

Egyes feltételezések szerint benne volt a pakliban az is, hogy a gyanúsított mentesülhet a büntetőjogi felelősség alól. A törvény szerint ugyanis nem büntethető, aki a büntetendő cselekményt az elmeműködés olyan kóros állapotában követi el, amely képtelenné teszi cselekménye következményeinek a felismerésére vagy arra, hogy e felismerésnek megfelelően cselekedjen. De a büntetés kóros elmeállapot esetén is enyhíthető. 

A Btk. a kóros elmeállapot fogalma alatt példa jelleggel öt pszichiátriai megbetegedést sorol fel  elmebetegség, gyengeelméjűség, szellemi leépülés, tudatzavar, személyiségzavar , azonban egyéb rendellenes tudatforma is kizárhatja vagy korlátozhatja konkrét esetben a beszámítási képességet. Végül azonban a férfit letartóztatták.

 Az indítvány szerint elrendelte a Fővárosi Törvényszék a gyanúsított letartóztatását. Ennek oka, hogy így biztosított a jelenléte, valamint így kizárható a bizonyítás befolyásolása és a bűnismétlés veszélye  tájékoztatta az Indexet dr. Rab Ferenc, a Fővárosi Főügyészség szóvivője.

Megelőzhető lett volna a gyilkosság?

Gál Beatrix, a Benedetto gyermekvédelmi szolgálat igazgatója és az áldozat barátnője az ATV Híradójának arról beszélt, hogy a fiatalt nem lett volna szabad kiengedni a kórházból. 

 Minden esetben nagyon gyorsan elengedte őt a kórház, tudomásom szerint anélkül, hogy egy releváns kezelés megkezdődött volna nála (…) Van egy olyan megélésem, hogy sokszor ezek emberi dolgok  nem pénzügyi kérdés vagy ágykérdés , azon múlik, hogy az az adott ember, akivel éppen találkoznak abban a krízishelyzetben, mennyire empatizál velük, vagy mennyire veszi komolyan a problémákat, amiket elmondanak, vagy mennyire söpri le az asztalról  mondta a szakember. Szerinte a gyilkossággal vádolt férfi önmagára és másokra is veszélyes volt, ezért nem lett volna szabad elengedni a kórházból akkor, amikor bevitték őt.

A szakértő hozzátette: szeretnének egy olyan intézményt létrehozni, ahol stabilizálják a rossz mentális állapotú gyerekeket. A rendszer komoly hiányossága ugyanis, hogy az ilyen korú fiatalokkal a gyerekkórház már nem, a felnőttkórház pedig még nem tud foglalkozni.

Elárulta, a szülők kérték az orvosokat, hogy segítsenek, azonban sehol nem kaptak segítséget, még úgy sem, hogy elmondták: valószínűleg diagnosztizálható problémák vannak a fiúnál. És pontosan itt van egy nagyon súlyos probléma, amire ez a tragédia is rávilágít. Előfordulhat ugyanis, hogy megelőzhető lett volna a gyilkosság, ha Sz. Tamást korábban bent tartják a kórházban, és megkapja a megfelelő kezelést, a szükséges gyógyszereket. 

Korábban is készültek már kutatások arról, hogy országos, sőt egyenesen világszintű problémát jelent a fiatalok rossz mentális állapota, egyre többen küzdenek szorongással, depresszióval és öngyilkos gondolatokkal. Egy vizsgálatból kiderült, hogy a 1524 évesek 45 százalékának van valamilyen mentális problémája, mentális egészségük pedig világszerte egyre csak romlik. Egyre több fiatal kerül olyan egészségi állapotba, amely miatt rövidebb időre kiesik a munkaerőpiacról, szélsőséges esetben pedig korai halált hal.

Az Index pedig beszámolt egy olyan felmérésről, amit akkor, a 2022/2023-as tanév első felében már több mint félezer újpesti középiskolás kitöltött. Ebből kiderült, hogy a válaszadók 32%-ánál jelen van mentális zavar vagy pszichiátriai betegség a családban. Hozzátették, hogy 2021-ben a Vadaskert Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai Kórházban mintegy 40 százalékkal emelkedett az esetszám, és ez évről évre folyamatosan nő. 

Ennek ellenére alig vannak olyan intézmények, ahol elláthatják a betegeket, és ezeknek is kicsi a kapacitása az egyre magasabb esetszámhoz képest. A várólisták hosszúak, sok az ellátandó gyermek és fiatal, nincs elég szakember, és finanszírozási problémák is fennállnak. Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet (OPNI) bezárták, ez pedig aggályos helyzetet teremtett mind a mentálisan sérült vagy neurológiai betegségben szenvedő betegek, mind az egészségügyi dolgozók, végső soron pedig az egész társadalom számára  állapította meg az állampolgári jogok biztosa az AJBH beszámolója szerint.

Ez pedig azt jelentette, hogy az ágyakon fekvő betegeket elbocsátották az intézményből, sokan ellátás nélkül maradtak, és sokuk nem rendelkezik a betegségükkel kapcsolatos belátási képességgel, így valószínűleg idővel a gyógyszereiket is elhagyják majd. A Tündérhegyi Pszichoszomatikus és Pszichoterápiás Rehabilitációs Osztály bontását pedig októberben állították le.

Jelenleg a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikáján érhető el fekvőbeteg-ellátás Budapesten, de a helyek száma valószínűleg itt is korlátozott, a Nappali Kórház pedig jelenleg 25 aktív és 12 krónikus férőhellyel és folyamatosan bővülő profilokkal rendelkezik. Az emberek a területileg illetékes pszichiátriához fordulhatnak probléma esetén, ám fennáll annak az esélye, hogy a betegeket nem küldik tovább súlyosabb probléma esetén, esetleg nyugtatókkal, gyógyszerekkel hazaengedik őket.

A legnagyobb probléma tehát az, hogy jelenleg az országban a mentális betegek ellátása problémás, nincs elég intézmény, nincs elég szakember annak ellenére, hogy az esetszámok folyamatosan nőnek, és a fiatalok között is egyre többen küzdenek mentális problémákkal.

A család jogi képviselőjének nyilatkozata

Dr. Winkler Gábor, Révész Zsuzsa családi jogi képviselője így nyilatkozott az ügyben:

 Az elmúlt napokban Révész Zsuzsa haláláról a nyilvánosságban rengeteg hír, vélemény, baráti nyilatkozatok és közösségimédia-bejegyzés jelent meg. Ezen anyagok egy részében személyes adatnak minősülő információk is szerepeltek, amelyek minden felhatalmazás nélküli közlése súlyosan jogsértőnek minősülnek, különösen egy kiskorú esetében. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a médiumok minden jogsértő tartalom megjelentetésével a jogszabályok által megengedett legsúlyosabb következményt kockáztatják!

A gyászoló család megérti a tragédia által kiváltott felháborodást és köszön minden részvétet, de most már arra kér mindenkit, hogy engedjék Zsuzsát békében pihenni, hagyják a szeretteit gyászolni és azt, hogy a hatóságok végezzék a munkájukat! Az ügyben további nyilatkozatot nem kívánunk tenni, kérjük a sajtó közreműködését ennek tiszteletben tartásáról!

Ha krízisben vagy, vagy úgy érzed, hogy fennáll a veszélye annak, hogy kárt tegyél magadban vagy másokban, esetleg a környezetedben látod ezt valakin, azonnal hívd a lelki elsősegélyt (116-123), vagy keress fel egy szakembert. Megkeresheted a legközelebbi sürgősségi osztályt is, vészhelyzet esetén pedig hívd a 112-t, vagy a 104-et. Ide kattintva még többet megtudhatsz arról, hogyan és hol kaphatsz azonnali segítséget.

A beteg életébe kerülhet, ha nem kap gyógyszert, sokan mégis ellenzik – Interjú dr. Belső Nórával a depresszióról

Szerteágazó, megmagyarázhatatlan testi tüneteket is okozhat a depresszió, gyakran mégsem ismerik fel, és sokan nem a megfelelő szakemberhez fordulnak vele.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük